Pazar Esnafı Elimde Kalır Korkusu İçinde Tezgahlarını Açtı

Pazar Esnafı Elimde Kalır Korkusu İçinde Tezgahlarını Açtı

Mersin merkez ilçelerde semt pazarları pandemi nedeniyle kısıtlı sayıda açıldı. Pazarcı esnafı, semt pazarlarının açılmasına sevinemedi.

Pazar Esnafı Elimde Kalır Korkusu  İçinde Tezgahlarını Açtı
Pazar Esnafı Elimde Kalır Korkusu  İçinde Tezgahlarını Açtı Salih Abidin Pala

Mezitli Atatürk Mahalesi Semt Pazarı ve Yenişehir Akkent Semt Pazarı esnafı pandemi koşullarında maske ve  sosyal mesafe kurallarına uyarak pazarcı tezgahlarını sabah saat 10.00 sularında açtı.

Mezitli'de Atatürk Mahallesi'ndeki semt pazarına vatandaşlar hes koduyla girdi. Pazara alınan sıkı güvenlik tedbirleri kapsamında tek yerden giriş ve çıkış kontrol edilerek yapılıyor. Vatandaşlar semt pazarının açılışından memnunlar, ancak sebze fiyatlarının pahalılığından şikayetçi. Pazarcı esnafı mallarının elinde kalması korkusuyla tezgahların açılmadığı görüldü. Pazarın yarı yeri boş kalmıştı. Vatandaşlar pazar yerinde sakin bir pazar ortamında alışverişlerini gerçekleştirirken semt pazarlarının sınırlı da olsa açılmasından  memnun olduklarını ifade ediyorlar. Pazar esnafının ise ağzını bıçak açmıyor.

Yenişehir İlçesi Akkent Semt pazarı girişinde uzun kuyruklar yaşandı. Pazar girişinde kontxrol edilerek alınan vatandaşlar, pazara yoğun ilgi gösterdi.

Pazarda izdiham olmaması için emniyet güçleri ve zabıta memurları gerekli tedbirleri alarak tek kapıdan  giriş çıkışları sağladı. Akkent Semt Pazarı, tariki günlerinden birine tanık oldu. Pazar girişinde uzun kuyruklar oluştu. Yine de vatandaşlar gerekli sabrı göstererek bekledi, sırası gelince pazardan alışverişini yaptı.

Mezitli Semt pazarına göre Akkent  Semt pazarı esnafı pazara ilgi gösterirken, vatandaş da pazara gitmenin keyfini çıkardı.

Pazar esnafı yaşadıkları sıkıntıların çözümünü istiyor.

35 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen pazar esnafı Mehmet Aydın, yöneticilerin pazar esnafına sahip çıkmasını istedi. Sigorta primlerini kapalı kalmalarından dolayı iş yapamadıklarını, yetkililerin sigorta pirimlerinin ileri tarihe ötelenmesi gerektiğini ifade eden Aydın, belediyelerin de işgaliye ücretini belli bir süre alınmaması pazar esnafını rahatlatır, büyük sorun yaşayan pazarcı esnafının ortak isteği olduğunu söyledi. Bayram öncesi pazar esnafının haftada bir gün pazar açılması kendilerine fayda sağlamadığı için arkadaşlarının tezgahlarını açmadığına işaret etti. Semt pazarlarının kapalı kalmasıyla açık olan esnaflar kapının önlerine kasalar koyarak sebze satarak haksız kazanç elde etmelerinden şikayetçi olduklarını ifade ederken, kendilerine sebze satmayı yasaklayanların diğer esnafların sebze satmalarına  izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Pazar esnafı sebzenin elinde kalması korkusu sarmış.Saat 17.00'ye kadar ellerindeki sebzeyi bir an önce satma telaşı içindeler.

Bir süre sonra pazara giriş kuyuruğu sona erdi Mersin'de hava sıcaklığı iyiden iyiye kendini gösterdi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER