BAŞKAN SEÇER, MERSİN CANLARIN KARDEŞLERİN KENTİ
Advert

BAŞKAN SEÇER, MERSİN CANLARIN KARDEŞLERİN KENTİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 Mayıs ayı toplantısının ikinci birleşim, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in başkanlığında toplandı.

BAŞKAN SEÇER, MERSİN CANLARIN KARDEŞLERİN KENTİ
BAŞKAN SEÇER, MERSİN CANLARIN KARDEŞLERİN KENTİ Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Mayıs ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Toplantının önemli bir konusu 2020 Mali Yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kesin Hesabı değerlendirmesi oldu. Başkan Seçer, 2 milyar 247 milyon liralık borçla devraldığı belediye kasasının borcunu 880 milyon lira azaltarak 1 milyar 367 milyon seviyelerine indirdikleri ve mali disiplini sağladıklarını vurguladı.

“Bankalar ve piyasalar olmak üzere Büyükşehir’in borç stoku 1 milyar 367 milyon lira”

Yaptığı sunumda Büyükşehir’in hangi noktada olduğunu, gelir-gider durumlarını detaylıca açıklayan Başkan Seçer, Büyükşehir’in kasasının son durumu ile ilgili, “Bizim şu anda 1 milyar 367 milyon lira bir borç bakiyemiz var. Banka kredi borç bakiyesi. Banka kredi borcu 979 bin 910 lira. Kalan emanetler kısmı dediğimiz 387 milyon liralık piyasa borcuyla beraber 1 milyar 367 milyon lira az önce verdiğim rakamla Büyükşehir Belediyesi’nin borç stoku var. Bankalar ve piyasalar. Biz bunları nereden getirdik? 2 milyar 247 milyon liralardan yaklaşık 880 milyon lira azaltarak 1 milyar 367 milyon seviyelerine getirdik. Alacak verecek tablomuz bu” dedi.

“Bizi yoran geriden gelen yüksek faiz oranlarıyla yapılan borçlanmalar”

Geçmişten kaynaklı çok ciddi bir finans yükü ile karşı karşıya olduklarını, bu konuda açmaza girdiklerini vurgulayan Seçer, faize ödedikleri miktarlarla alt ve üstyapı ile sosyal hizmetlere çok daha fazla kaynak ayırabileceklerinin altını çizdi. Seçer, şunları söyledi:

“Biz göreve geldiğimizden 30 Nisan gününe kadar toplamda ödediğimiz 820 milyon TL, eski dönemden azalan borç miktarı, 820 milyon TL’nin 409 milyon 748 bin lirası banka kredilerinden kaynaklanan bizden önce alınan, bizden sonra 164 milyon lira bir borçlanma yapıldı onun faizi var, onu ayrı tutuyorum onu karıştırmayalım, ödenen 820 milyon liranın yarısı anapara, yarısı faiz. Bu şu anlama geliyor; biz bu ödemelerin çoğunu faize ödüyoruz. 2 yılda 400 milyon lira gibi bir rakam eğer makul bir seviye bir faiz miktarı olsaydı herhalde o parayla bu memlekete az önce şikayet edilen yolundan köprüsüne, sosyal hizmetlere kadar birçok konuda yaraya merhem olabilirdik. Demek ki bizi yoran geriden gelen yüksek faiz oranlarıyla yapılan borçlanmalar. Onun faiz ödemeleri. Bizim dönemde banka faizinden kaynaklı bir kuruş ödeme yok, bir kuruş anapara ödeme yok. Bizimki önümüzdeki günlerde başlıyor. Biz iki yıl ödemesiz kullandık; kredi borçlarımız iki yıl ödemesiz 164 milyon lira.”

2020 yılı Kesin Hesap özetinden bazı değerlendirmeler yapan Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2020 yılı gider bütçemizi 2 milyar 254 milyon lira olarak tahmin etmiştik. 250 milyon lira borçlanma miktarımızla bütçe dengesi açısından baktığımızda bu rakamın içerisinde. Gelir kalemine onu yazmıştık, gelirlerimiz olacak, 250 milyon borçlanacağız, 2 milyar 254 milyon liralık bir mali hizmet alımı ya da yatırımı yapacağız. Biz bunun 1 milyar 619 milyon lirasını gerçekleştirdik. Yani % 71 oranında. 822 milyon lirası ödeneğini iptal ettik. Bunlar da şunlar arkadaşlar; Metro, metro ihalesi 2021’e kaldı, o zaman iptal oldu ya da pandemi dolayısıyla ötelediğimiz ihaleler vardı, 2021 yılında çıktığımız. 348 milyon 753 bin liralık ödeneği ise taahhütle devam eden işlerden dolayı 2021 yılına devrettik. Yani aslında baktığınız zaman 2 milyar liralık gider bütçesinden biz bir gerçekleştirme oranına sahibiz. 2 milyar 250 milyon liraydı. 250 milyonluk kısmını borçlanma alamadığımız için tuttuk. 2 milyarlık kısmın tamamını biz gerçekleştirmiş olduk. 348 milyonu yalnız bu yılın hesaplarında görülmüyor, 2021 yılında görünecek. Gelirlerimize bakalım; hoş 2 milyar 254 milyon lira gider bütçesi yapıyorsunuzgeliriniz de o kadar olacak. O zaman dedik ki bunun 250 milyon lirasını borçlanırız. Geri kalanı da bizim temel gelirlerimiz belli. Genel bütçe gelirlerinden ayrılan pay, İller Bankası ve öz gelirlerimiz. Biz bu bütçe tahmininde de yılsonunda gelir bütçesinin 1 milyar 771 milyon liralık kısmını gerçekleştirmişiz ama net gelir üzerinden konuşulan, yani 2 milyar üzerinden. Biz 250 milyon borçlanma yapamadığımız için hiç katmayalım bunun içerisine. 2 milyarın 1 milyar 770 milyon lirası gerçekleşmiş oldu.”

“Vergi gelirlerinde özellikle ilan ve reklam vergisi 9 milyon 310 bin lira”

2020 yılı vergi gelirlerinin 40 milyon 240 bin lirayla 2019 yılına oranla % 45 artış gösterdiğini belirten Seçer, “Vergi gelirlerinde özellikle ilan ve reklam vergisi 9 milyon 310 bin lira. 2019 yılına oranla %19 artış göstermiştir. Biz kimsenin pandemi olduğu için de tepesine çöküp bu tahsilatı yapmadık. Bir düzene koyduğumuz için biz bu çalışmaları 2019 yılından başlattık. 2020 yılında bu ödentiler gelmeye başladı. Pandemi dolayısıyla da geri adım attık. Bazı esnaf ödemedi, gecikti, affa uğradı vesaire oldu. Onları işin içinden ayrı tutuyoruz” dedi.

“Kısmi sıkıntılar vardı birer birer bu delikleri kapattık”

Artış gösteren önemli kalemlerden birinin de 27 milyon 644 bin lirayla 2019 yılına oranla % 64 artan Toptancı Hali geliri olduğuna dikkat çeken Seçer, “2019’da yönetime geldik, 2018’de Toptancı Hallerinin gelirleri 11 milyon lira. 2019’da ilk yılımızda 16 milyon 800 bin liraya çıkıyor. 2020 yılında 27 milyon 674 bin liraya çıkıyor. Biz zam yapamayız hal rüsumu belli. Gelir kalemlerimiz belli, çıkış ücreti, kantar, idari para cezaları, hizmet ve hal rüsumu. En büyük gelirimiz bizim hal rüsumudur. Benim bahsettiğim 27 milyon lira sadece hal rüsumu. Devletin öngördüğü yasalarla sabit olan hal rüsumu. Öbürlerini de katarsam 2018 yılında gelir 13 milyon lira. 2019 yılında 19 milyon 420 bin lira. 2020 yılında 31 milyon 627 bin lira. Böyle bir artış var. Ben sadece rüsum önemlidir ya sebze fiyatları aşırı artacak ya da kaçak-kaybı önleyeceksin. Ortalama sebze-meyve fiyatları biz bunların da analizini yapıyoruz, öyle çok aşırı bir artma olmamış. Cirolar arttı dediniz doğru, üretim arttı dediniz doğru ama bizim için önemli olan üretim rakamı kapıdan çıkışta beyan edilen. Orada satılan değil. Doğru ama hal kapısına yansımıyordu, kısmi sıkıntılar vardı hepsinde bunların birer birer bu delikleri kapattık. Çok önemli çalışmalar yaptık. Bu bir örnek. Giderlerimizi kontrol altına aldığımız gibi gelirlerimizi de kontrol altına alıyoruz” dedi.

“Öz gelirlerimizde bir düzelme var ise bu disiplinli bir yönetim anlayışının eseridir”

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla bazı borçlarda erteleme ya da terkin yoluna gittiklerini belirten Seçer, “Yani bizim gelirlerimizden fedakârlık yaptık. Pandemiden dolayı vatandaşlarımıza katkı sunmaya çalıştık. Bu Meclis’ten çıktı bu kararlar. Onlara rağmen öz gelirlerimizde bir düzelme var ise bu tamamen disiplinli bir yönetim anlayışının eseridir” diye konuştu.

“Tahsilatlarda bir düzen oldu”

2020 yılı Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri’nin 96 milyon 787 bin lira olduğunu açıklayan Başkan Seçer, 2019 yılına oranla bu rakamın yüzde 6 oranında düşüş gösterdiğini söyledi. Pandemi dolayısıyla ulaşım gibi kalemlerdeki tahsilatlarda 38 milyon 280 bin liralık bir önceki yıla oranla yüzde 27 oranında bir düşüşün söz konusu olduğunu kaydeden Seçer, “Diğer hizmet gelirlerimizde artış gözlenmiş. Taşınmaz ve kira gelirlerimiz 28 milyon 733 bin liradan 2019 yılına oranla yüzde 92 artış göstermiş. Ne oldu kira oranları mı bu kadar arttı? Hayır. Tahsilatlarda bir düzen oldu” diye konuştu.

“Otogarda çözülen sorun kasamıza gelir olarak yansıdı”

Tahsilatlarla ilgili oluşan düzene ilişkin olarak otogar örneğini veren Başkan Seçer, “Otogarda bir sorun çözüldü, o kasamıza gelir olarak yansıdı. Yine ecri misiller kiraya döndü. Birçok mülkümüz ecri misil olarak kullanılıyordu, bunları kiraya döndürdük. İşgalcileri kaldırdık, mülklerimizi, taşınmazlarımızı derledik, toparladık, buradaki artış sebebi tamamen odur. Yoksa biz biliyorsunuz 6 aylık kira almıyoruz şimdi, ilk 6 ay için, geçmiş dönemde ertelemeler yaptık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla. Bazı kira gelirlerinde ötelemeye gittik, terkine gittik. Onlara rağmen bir artış gözlemleniyor ve ciddi bir artış” ifadelerine yer verdi.

“2020 yılı merkezi idare gelirleri tahminimizin altında”

2020 yılı bütçesinde İller Bankası ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan pay tahminlerinin 1 milyar 650 milyon lira olduğunu belirten Başkan Seçer, “135 milyon lira eksik gerçekleşti. Özellikle geçtiğimiz yılın Mayıs-Haziran-Temmuz ayları gelirlerimiz çok düşmüştü ve bu rakam da tahminimizin altında kaldı. 135 milyon lira yıl bazında bir rakama tekabül etti. Toplam gelirimiz 1 milyar 515 milyon lira” dedi.

“135 milyon lira tahmini bütçenin altına düşmüşüz”

Başkan Seçer, 2020 yılındaki diğer gelirlerinin merkezi idare payları da dahil olmak üzere 1 milyar 618 milyon lira tahsilatla 2019 yılına oranla yüzde 26’lık artış gösterdiğini vurguladı. Bunun doğal bir artış olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Yeniden değerleme oranı yüzde 22.01 olarak alırsanız, bu rakamlar cari rakamlarla değerlendirilirse bu artış artış değil. Hani yüzde 26 artmış. İyi de cari rakamlar bunlar. Hani bu 2021’de ilçe belediyelerinde de artacak. Ama bizim beklentimizin özellikle Maliye, İller Bankası gelirlerindeki beklentimizin rakam olarak, nispi olarak söylemiyorum, 135 milyon lira sadece orada net görülen, tahmini bütçenin altına düşmüşüz. Bu da belediyemizin ne kadar gerçekçi ve doğru bir bütçe yaptığı anlamına gelmektedir” diye konuştu.

“Emtia fiyatlarında geçtiğimiz yıl içerisinde çok ciddi artışlar gerçekleşti”

Başkan Seçer, 2019 yılına oranla personel giderlerinin yüzde 13, mal ve hizmet alım giderlerinin ise yüzde 25 artış gösterdiğini vurguladı. 2020 yılı giderlerinde personel giderlerindeki bütçe gerçekleşmesinin yüzde 98 olduğunu vurgulayan Seçer, bu oranın mal ve hizmet alım giderlerinde ise yüzde 95 olduğunu kaydetti. Zorunlu giderlerdeki artışa dair açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Tüketime yönelik mal ve malzeme alımları, bu kırtasiye malzemeleri, temizlik malzemeleri vs., zorunlu giderlerimiz, enflasyon, serbest piyasa döviz artışlarına bağlı maliyet artışlarına rağmen hizmetler aksatılmadan yaklaşık olarak 210 milyon liralık bir harcama ile 2019 yılına oranla sadece yüzde 17 artış göstermiştir. Oysa ki emtia fiyatlarında çok ciddi geçtiğimiz yıl içerisinde artışlar gerçekleşti.”

“Personel giderlerinde 30 büyükşehir arasında dördüncü sıradayız”

Temsil ve tanıtma giderlerinde yüzde 11 oranında düşüş olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, personel giderleri sıralamasında 30 büyükşehir belediyesi arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ilk 10’da olduğunu belirtti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 1200 memur, 650 kadrolu işçi bulunduğunu kaydeden Seçer, “Dördüncü sıradayız. Memur ve kadrolu işçi. Diğer sürekli içsi statüsünde olanlar bu hesapların içinde değil. Bizim, kişi başına düşen personel giderimiz yani nüfusa oranladığımız zaman 134 lira. Personel giderlerinin bütçe giderlerine oranı yüzde 15.52. Yine personel giderlerinin bütçe gelirlerine oranı yüzde 14.19. Biz sürekli işçi statüsünde olan çalışanlarımızın ücretlerini de buna dahil ettiğimiz zaman hem gelir bütçemizde hem gider bütçemizde ortalama olarak bizden aldığı pay yüzde 45” diye konuştu.

“Hane halkına yapılan yardımlarda yüzde 120 oranında bir artış söz konusu”

Pandemiden dolayı hane halkına yapılan yardımlarda yüzde 120 artış olduğunu vurgulayan Seçer, şunları söyledi:

“Gıda kolisinden Halk Kart’a, öğrenci yardımlarından süt, mama katkılarına kadar pandemi döneminde vatandaşlarımıza yaptığımız katkılar. Bizim hane halkına yaptığımız yardımlar 2019 yılı içerisinde 10 milyon 309 bin liraydı. Geçen yılı 22 milyon 632 bin lira ile tamamladık. Yani pandemi kaynaklı yüzde 120 gibi bir artış söz konusu. 2021 yılı içerisinde de 49 milyon bütçe ile geçen yıl bütün sosyal hizmetlerin harcamalarını tamamladık. Hane halkına yapılan yardımların dışında da birçok kalem var. 49 milyon lira harcadık. Şu anda yeni bütçemiz 56 milyon lira ama bir ek ödenek aktardık 12 milyon daha. Bu yıl da tahmini olarak geçen yıl 49 milyon lira olan Sosyal Hizmetler Dairemizin harcamaları 68 milyon liraya evrilecek. Bu da yaklaşık olarak yüzde 35’lik bir artışa tekabül eder. Bu da pandemi şartlarının getirdiği bir durumdur.”

Sayıştay’ın 2020 Yılı Denetim Raporu’ndan alıntılar yaparak sözlerini sürdüren Başkan Seçer, “2020 yılında gelirler bir önceki yıla göre 350 milyon 846 bin TL’lik yani yüzde 24.71 artış göstermiştir. Bu Sayıştay bulgusu. Gelir artışımız 350 milyon 846 bin lira. Cari rakamlarla, bu sizi yanıltmasın. Aslında gelirler bir anlamda aynı” ifadelerine yer verdi.

“Gelir yönetiminde sağlanan başarı da bu artışta etkili olmuştur”

Sayıştay Raporu’ndan ifadelere yer vererek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, “‘Diğer gelirlerde 331 milyon 622 bin lira ve sermaye gelirleri 829 bin lira tutarında da artışlar, toplam artış üzerinde belirleyici olmuştur. Artışın büyük bir oranda devralınan belde belediyelerinin gelirlerini ve aynı şekilde merkezi idare vergi gelirlerinden alınan payların eklenmesi sonucu arttığı anlaşılmakla birlikte, gelir yönetiminde sağlanan başarı da bu artışta etkili olmuştur.’ Bu, Sayıştay denetçisinin cümlesi. Özellikle gider yönünde yine Sayıştay denetçisi şöyle bitiriyor; ‘özellikle bütçe yönetiminde dengenin sağlanması amacıyla tasarrufa gidilerek sermaye ve faiz giderleri azaltılmış ve bütçe fazlası verilmiştir’” dedi.

“Sayıştay Raporu diyor ki; ‘kardeşim bu adamlar 2020 yılında bu belediyeyi çok iyi yönetmiş’”

Rapordaki ifadeleri özetleyen Başkan Seçer, “Diyor ki herkesin anlayacağı dilde; ‘kardeşim bu adamlar 2020 yılında bu belediyeyi çok iyi yönetmiş. Bütçeyi çok iyi yapmış. Çok gerçekçi yapmış. İsrafı ortadan kaldırmış. Tasarrufa gitmiş. Faize, borca düşmemiş. Kontrolü eline almış, gelirlerini mümkün olduğu seviyede yükseltmiş. Giderlerini azaltmış ve bütçe fazlası vermiş’” diye konuştu.

“Siz o dönemde bana borçlanma verseydiniz, bu tefeci faizlerine son verecektik”

Başkan Seçer, şu anda yüksek faiz yükü altında olduklarını anlatarak, “O da Meclis’in suçudur. Cumhur İttifakı’nın vebalidir. Bakın açık söylüyorum; siz o dönemde bana borçlanma verseydiniz, bu tefeci faizlerine biz son verecektik. Tefeci faizine ben faiz ödüyorum. 400 milyonu konuşuyoruz. El insaf! Yüzde 8’lerle tekrar hatırlatıyorum. Bakın dedim: ‘Spot krediler çıkıyor.’ Biz iş dünyasından gelen siyasetçiyiz. Para nasıl kullanılır? Nasıl pazarlık edilir? Nerede, nasıl bulunur, bunları bilirim ben. Elimi rahatlatın. Ben iş bilirim. Siz bana borçlanma yetkisi verdiniz diye ben yarın gidip borç yükü altına girmeyeceğim. Emin olun, güvenin! Bana itimat edin! Ben düşük faizden borçlanayım hiç olmazsa şu yüksek faizi, giderleri durdurayım’ dedim. Dedim mi demedim mi bunu? Tutanaklarda var mı, yok mu?” diye konuştu.

Projelerin gerçekleşme oranlarına da değinen Seçer, “2018 yılında 568 milyon, harcama tutarı 278, projelerin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 48. 2019 yılında 203 milyon liraya çekmişiz kontrollü. Ama fiziki gerçekleşme oranında yüzde 45’lerde kalmış. 2020 yılında 452 milyona yükseltmişiz. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 96. Sondan başa dönüyorum. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 96 iken, parasal gerçekleşme oranı yüzde 92. Bir önceki yıl fiziki gerçekleşme oranı yüzde 45 iken parasal gerçekleşme oranı yüzde 54. 2018’de fiziki gerçekleşme yüzde 48 iken, parasal gerçekleşme oranı yüzde 49. Somut olarak nereden bakacaksınız? Parasal gerçekleşme” dedi.

“İddia ediyorum 2021 yılında gerçekleşme oranı yüzde 100’ün üzerinde olacak”

Bütçe ve yatırım oranlarına ilişkin de açıklamalar yapan Başkan Seçer, “2019 yılında yatırım bütçemizin toplam bütçemize oranı yüzde 17. 203 milyona düşürdük dedim ya. 2020 yılında bu oranı yüzde 22’ye çıkarmışız. Çünkü bütçemiz sabit kalmış 2 milyar 250 milyon lira. Aynı tutmuşuz ama yatırımları artırmışız. Gelmişiz 2021 yılına. 2 milyar 695 milyon lira bütçe yapmışız. Bütçemiz artmış ama şu anda yatırım bütçesinin toplam bütçeye oranı kaç biliyor musunuz? Yüzde 29. Hem bütçem artmış hem de bütçem içerisindeki yatırım oranım artmış. İddia ediyorum. Allah nasip edecek. Allah sağlık verecek. Yine burada ben 2021 yılının rakamlarını açıklayacağım. Gerçekleşme oranı yüzde 100’ün üzerinde olacak” dedi.

Başkan Seçer, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi’nde ilk 5 ayda yüzde 45 oranının üzerinde gerçekleşme sağladıklarını belirterek, “Yeni bir hazırlığımız var. Göçmen Kavşağı’ndan Hal Kavşağı’na kadar. Tarsus’ta Berdan Barajı’nın oradaki mesire yerinde çok şık, 22 milyon değerinde bir köprü olacak. Şu anda Lamos’ta 12 milyon liralık bir köprü yapıyoruz. Sırf üreticimiz ürünlerini kısa yolda götürsün diye. Bunlar bedava olmuyor. Çok süratle yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir Meclis üyesinin “Hizmete davet ediyorum” sözleri üzerine, belediyenin iyi çalışmalara imza attığını ve bu konuda tevazu sahibi olmayacağını belirtti. Seçer, “Samimiyetsizliğimiz var mı? Art niyetimiz, kötü niyetimiz, bilgisizliğimiz, beceriksizliğimiz, tembelliğimiz var mı? Asla kabul etmem. Vicdanım burada, başım dik. 24 saat kendimi Mersin halkına adamışım. Bu çalışmalara da devam edeceğim” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 gündem maddesi ve idareden gelen 2 konu görüşülerek oylandı. Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Kesin Hesabı’nın görüşüldüğü maddede önemli açıklamalarda bulundu. 24 saat Mersin’e hizmet için çalıştığını, çalışmaya da devam edeceğini vurgulayan Seçer, kamu bankalarında yaşadıkları engellemelere dikkat çekti.

Niye bu kadar alınganlık yapıyorlar anlamıyorum”

Bütçe ve yatırımlara ilişkin yapılan değerlendirmeler sırasında “Geçen dönemin başarısız olduğunu düşünmüyorum” diyen bir Meclis üyesine yanıt veren Başkan Seçer, “Neden böyle söylüyor? Ben geçen dönemle mukayese edeceğim. Nuh Nebi dönemi ile mi mukayese edeceğim? Geçen dönemle mukayese edeceğim. Bir referansım olacak. Vatandaşa anlatırken diyeceğim ki, ‘Yahu biz gelmeden önce şuydu, şimdi bu.’ Hangi dönemi anlatacağım? Niye bu kadar alınganlık yapıyorlar anlamıyorum” dedi.

Sizler duymuyorsunuz ama millet duyuyor”

Engellemelerin siyasi olduğunu ve bu engellemenin Anayasal bir hak olan belediye genel bütçelerine verilen paya dair olamayacağını vurgulayan Başkan Seçer, Meclis üyelerinden kendisine yöneltilen eleştiriye şu cümlelerle yanıt verdi:

“Yasalarla sabit. Belediyeler Kanunu var. Büyükşehir Kanunu. Genel bütçe gelirlerinden yüzde 6 pay belediyelere ayrılır, bunlar dağıtılır. Bunlar Büyükşehir’e, ilçe belediyelerine dağıtılır. İller Bankası payı var. Biz bunlardan alırız. Buna kimse dokunamaz. Buna ayrı, ona ayrı. Bizim engelleme, adaletsizlik dediğimiz o değildi. Yılların belediye başkanısınız. Bunun olmayacağını 2 yıllık acemi belediye başkanı da bilir merak etmeyin. Böyle bir şey yok. Benim tabi ki gelirime dokunamazsınız. O kanuni, Anayasal hakkım. Ben siyasi engellemelerden bahsediyorum. Bakın şimdi. Engellemeler yok! Tahsisler ortada yok. Hal yapacağız, tahsis yok. Park yapacağız, tahsis yok. Anamur’da da bekliyor, burada da bekliyor. Kültür Merkezi yapacağız, tahsis yok. Bunlar engelleme değil. Ben AK Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım, çok açık net konuşuyorum. Hiç evirmeye bükmeye gerek yok. İller Bankası Genel Müdürü imtina edecek bana 50 milyon liralık teminat mektubu vermeyecek. Ben Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkanı olacağım. Hakkım olan bir şeyi. Faiz ödüyorsun. Yüzde 2 komisyon ödüyorsun. Bana bu mektubu vermeyecek. Benim dava arkadaşlarım da, siyasi bir dava derken orayı dramatize etmiyorum. Neticede bir siyasi görüşümüz var. Bu bir davadır. Bir yol arkadaşlığı vardır. Ben burada başkanımdır. İktidar benim partimdir, bakandır. Ama benim yol arkadaşımdır. O bakan da bunu izleyecek. Siyaset pratiğinde bu var mı? Ben sizin vicdanınıza bırakıyorum. Ben burada bağırıyorum, çağırıyorum farkındayım. Sizler duymuyorsunuz, ama millet duyuyor. Bakın bir dahaki seçimlerde milletin duyduğunu da göreceksiniz. Ben bu kadarını söyleyeceğim.”

“‘Engelleme yok’ derken inanmıyorsunuz”

2019 yılından Cumhur İttifakı’nın da onayıyla kendisine verilen borçlanmadan dolayı teşekkür eden Başkan Seçer, “Allah’tan borçlandırmışsınız. Mevcut şartların en düşük faiz oranları ve ödeme şartlarıyla borçlanma sağladım. Hiç olmazsa tefeci faizi ile bazı borçlarımızı ortadan kaldırdık. En azından yatırım yaparken mal ve hizmet alımında elimiz rahatladı. Ben bu kadar yatırımdan bahsediyorum. Toplam bütçeme koyduğum yatırımların yüzde 29 oranında olduğunu söyledim. 2 milyar 695 milyon lira bütçem olduğunu söyledim. Bu bütçemi denkleştirmek için 250 milyon lira benim borçlanmam lazım. Sizin de vereceğiniz yetki ile 193’ünü borçlanabileceğim. Ben bütün bunları planlarken siz bütçe denkliğim için gerekli olan parayı, borçlanma yetkisini vermeyeceksiniz. Ben bunu MESKİ’de olduğu gibi hukuki haklarımla, işte veto hakkımla geleceğim, Meclis’ten çıkartacağım. Bu sefer İller Bankası engeline takılacağım. MESKİ için söylüyorum. Borçlanma alamayacağım, çünkü teminat mektubu alamayacağım. Çünkü devlet bankalarında kapıları kapadınız önümüze. Girmemiz bile yasak. Ben özel bankadan da teminat mektubu olmadan borçlanma yapamayacağım. Siz benim karşımda diyeceksiniz ki, ‘Engelleme yok, sen ajitasyon yapıyorsun.’ Bunu söylerken inanmıyorsunuz” diye konuştu.

24 saat kendimi Mersin halkına adamışım”

Bir Meclis üyesinin, “Hizmete davet ediyorum” sözlerini eleştiren Başkan Seçer, daha hizmete gelmeden işi gücü bir kenara bırakıp hizmete başladıklarını kaydederek, devamında şu ifadeleri kullandı:

“Muhtemel partimizin adaylarından biri olacağız. Olduğumuz takdirde insanlar bizden gerekçe, mazeret beklemez, hizmet bekler. Hazırlıklarımızı yaptık. Biz hizmete başladık. Gözün aydın! Günaydın! Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Her şey başlamış da biz devam ettiriyormuşuz. Bir tane aklı başında bir proje o dönem başlamış da, ciddi paralar ödenmiş de biz devam ediyoruz. Bir tane somut, buyurun! Mikrofon geliyor. Topkara geliyor. Alsın desin ki bana, ‘Şu somut proje, o dönemde başladı. Şu kadar para harcandı biz devam ettiriyoruz’. Yok kardeşim. Anamur’a kocaman bir otogar yapmış. Demode. Bomboş şimdi çeviriyoruz. Gülnar’a yapılmış, bunların parası ödeniyor. Demode. Şu anda tadilata girdik dönüştürüyoruz. Koca koca binalar, biz bunlara para ödüyoruz. Bilmem nereye bir bina, bunlar bomboş duruyor. Efendim yol yapmış; yapacak. Yol yapmış, 3 sene geçmiş, bir daha ben yapma ihtiyacı duydum. Efendim 3 tane köprülü kavşak yapılmış. Biz yönetime geldik daha 2 yıl yeni doldu, dolmadan hatta 2’si bitmişti. Yarım devir aldığımız hatta yüzde 30, yüzde 40 devir aldığımız maliyetlerini de söyledik. 58.5 milyon lira daha yeni hak edişler. Orada gidin bakın, inceleyin. Daha yeni hak edişler. Bizim dönemimizde bitti. Biz ödüyoruz. Banka kredilerini biz ödüyoruz. 1 milyar 568 milyon lira. Nerede bu 10 milyar gelen para? 2 milyar 250 milyon lira borç. Toplam 12 milyar 250 milyon lira para. Hadi 1 milyar 250 milyonunu Macit Bey’e yazdık. Hani 11 milyar lira. Biz düşünüldüğü gibi muazzam bir tablo devir almadık. Görmedik, bakmadık öyle bir mirasa da oturmadık. Belediye iyi gidiyor, iyi çalışıyor. Burada tevazu sahibi olmayacağım. Eksiklerimiz var mı var. Ama imkansızlıklarımız da var. Samimiyetsizliğimiz var mı? Art niyetimiz, kötü niyetimiz, bilgisizliğimiz, beceriksizliğimiz, tembelliğimiz var mı? Asla kabul etmem. Vicdanım burada, başım dik. 24 saat kendimi Mersin halkına adamışım. Bu çalışmalara da devam edeceğim.”

“Mersin canların, kardeşlerin kenti”

Başkan Seçer, hızla hizmet verdikleri Mersin’in birlik ve beraberlik ruhuna değinirken, “Tabi ki sizle tartışacağız. Siz de koca Türkiye’yi yönetiyorsunuz. Eleştiri alıyorsunuz, siz de sinirlenebiliyorsunuz. Ama sabırla eleştirileri karşılayacaksınız. Bakın ben de karşılıyorum. Merkezi yönetim çok mu iyi iş yapıyor. Çok yanlışlar yapıyor. Bugüne kadar hep mi yanlış yaptı? Yok. Kötü işler yaptı. Ama son zamanlarda artı eksi yaptığınız zaman yanlışı artısından daha fazla. Bunu da görmek lazım. İşte Türkiye’de huzurumuz yok. En basiti bu. Ben her şeyi doğru mu yapıyorum? Ben de yanlış yapıyorum. Yanlış yapmadım diyor muyum? Ama hiç olmazsa elini vicdanına koysun Meclis üyelerimiz, vatandaşlarımız. Artıları eksileri aldığınız zaman artımız ağır basar. Üstelik son sürat de çalışıyoruz. Hiç oy almamışız, çok oy almışız hiçbir ayrım yapmadan. Doğu, batı, kuzey, güney. Burası Mersin. Burası canların, kardeşlerin kenti. Biz herkesi kucaklıyoruz. Huzur var. Çok emin konuşuyorum. En azından burada Meclis üyelerimizin de belediye yönetimimize hakkını teslim etmesi lazım” dedi.

MESKİ MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 1. BİRLEŞİMİ YAPILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü 2021 yılı Mayıs Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Genel Kurul’da; 9 gündem ve 1 gündem dışı olmak üzere toplam 10 madde görüşüldü. Genel Kurul’da ilk olarak MESKİ’nin hizmetlerinin yer aldığı video izlendi. MESKİ Genel Müdürlüğü 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu, Meclis Başkan Vekili Mehmet Çelik başkanlığında görüşüldü. Başkan Seçer, 26 aydır 13 ilçeye hiçbir ayrım gözetmeden hizmet götürdüklerini vurgulayarak, MESKİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nun bir önceki yıl çalışmalarına ilişkin hazırlanan Denetçi Raporu’nda siyasi yorumlar yapıldığını, raporun yok hükmünde olduğunu söyledi.

“Öncelikli, ivedi sorunları çözme amaçlı projelerimizi hayata geçiriyoruz”

Meclis üyelerinin MESKİ ile ilgili yaptıkları değerlendirmelere teşekkür eden Başkan Seçer, “Tabi ki marifet iltifata tabidir. Hoşumuza gidiyor. Elbette güzel işler yaptığımız zaman, bu da takdir edildiği zaman hoşumuza gidiyor. Ama eksiklerimiz de olduğu görülüyor. Yapılan eleştirilerden de bunları görmek mümkün. Çok işler yaptığımızı da. Takdir ederseniz 26 aylık sürede, 13 ilçemizde herhangi bir ayrım gözetmeksizin, ihtiyaç öncelikli, ivedi sorunları çözme amaçlı projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Önemli ve değerli bir kurum MESKİ. Bir kere bunu söylemem lazım. Su insan hayatında değerli. Her bir Meclis üyemiz bunu dile getirdi. Özellikle küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği sürecinde su bir kez daha önemli hale geldi. Türkiye de su zengini bir ülke değil. Su fakiri de değil ama işte eh arada derede. Yalnız tedbir alınmazsa su fakiri bir ülke haline geleceğiz” dedi.

Mersin’in özel bir yer olduğunu ve Toros Dağları gibi çok muazzam bir su kaynağının bulunduğunu anlatan Başkan Seçer, “Antalya sınırından Adana sınırına kadar her lokasyonda, her bölgede, her yerleşim yerine su kaynağı bulma fırsatınız var, imkânınız var. Yeter ki makul, akıllı, bilimsel projeler ortaya koyabilelim. Onun için de MESKİ birimleri arasında, özellikle proje, etüt, planlama. Bunlar çok önemli çalışmalar. Burada başlıyor. Eğer burada doğru işler yapılırsa, yani gömleğin düğmesi doğru iliklenirse aşağı doğru doğru bir şekilde gidiyor” diye konuştu.

“Her bölgeye ulaşmaya çalışıyoruz. Her bölgede yatırım yapıyoruz”

Meclis üyelerinin sorularına da tek tek yanıt vermeye devam eden Seçer, altyapı eksikliklerini gidermek için her bölgeye ulaştıklarını söyledi. Seçer, “Her bölgede yatırım yapıyoruz. Yapmaya çalışmıyoruz, yapıyoruz. Nereden yapıyoruz? Öz kaynaklarla yapıyoruz. Nereden yapıyoruz? Bulduğumuz uzun vadeli, uygun finansman maliyeti olan kredilerle yapıyoruz ya da FRIT II gibi, Avrupa Birliği'nin fonları gibi bazı enstrümanları da kullanıyoruz. Örneğin az önce Sayın Özturhan’ın sorduğu Akdeniz ilçesi Toroslar Mahallesi Homurlu, Adanalıoğlu, Kazanlı. O bölgedeki kanalizasyon çalışmaları ki 10 milyon avroluk bir hibe. Protokol ve diğer prosedürler süratle devam ediyor. İller Bankası üzerinden gerçekleşiyor. Yine FRIT II kapsamında 17 milyon avroluk Mezitli İçme Suyu Şebeke Hattı’nın yenilenmesi var. Her şey tamam. İhaleye çıkıyoruz. Uzun süredir uğraş veriyorduk. Az önce Sayın Topkara haklı olarak oraya işaret etti. Erdemli Tömük Bölgesi, Arpaç, Tömük. O bölgedeki kanalizasyon sistemi yine orada da yaklaşık olarak 15 milyon avro civarında bir yatırımla kanalizasyon çalışmaları başlayacak. Bunlar da FRIT II kapsamında. Yani tamamı hibe. Maalesef bunlar zaman alıyor. Bir taraftan pandeminin getirdiği gecikmeler var. Çünkü yurtdışı krediler. Yine ucuz maliyetli, JICA kredileri. En önemlilerinden biri Anamur Otluca Su Projesi. TL bazında yeni fiyatlarla 150 milyon liralık, yani 15 milyon avroluk bir yatırım” ifadelerini kullandı.

“Bunların ete kemiğe bürünmesi için İller Bankası’nın da yoğun gayret göstermesi gerekiyor”

Mersin merkezde olduğu gibi Anamur, Bozyazı, Gülnar, Mut ve Aydıncık’ın evsel atıklarını şu anda Silifke’ye taşıdıklarını dile getiren Seçer, “Bunlardan da ilave bir bedel almadan yapıyoruz.  Bunu yapma nedenimiz tamamen çevre kirliliğine yönelik bu tehditleri ortadan kaldırmak. O tesis için de aslında daha önce hibe şeklinde bir kredi çıkmış 22 milyon avro. Önemli bir rakam. Maalesef mahkeme süreçleri. Biliyorsunuz bu tip krediler belli bir sürede kullanılmayınca geri gidiyor ve sürekli söylediğim, otobüs alımı için IBRD kredisi gibi zamanında işlemlerinizi yapmazsanız o kredi geri gidecek. Ya da FRIT II kapsamında kullandırılma konusunda söz verilen krediler zamanında işlemlerini, evraklarını tamamlamazsanız bir problem yaşarsanız bu krediler başka taraflara gider. Bu 2 proje için, yani Otluca ve Bozyazı, Aydıncık, Anamur hattının evsel atıklarını toplayacak düzenli katı atık depolama alanlarının kredileri JICA kredisi olarak şu anda İller Bankası ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarla bitirilmeye çalışılan projeler ama bunlar kâğıt üzerinde. Bu krediler şu anda kâğıt üzerinde. Bunların ete kemiğe bürünmesi için İller Bankası’nın da yoğun gayret göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

“Siz şikâyet etmekte haklısınız, biz de istemekte haklıyız”

MESKİ’nin bütçe denkliği için 85 milyon liralık borçlanma yapmasına yönelik yetki verilmesi taleplerinin bulunduğunu ifade eden Seçer, “Neden bunu istiyoruz? Hem her birinizin istediği yatırımları aksatmadan yapmak, su hayati önem taşıyor, su kesildi mi haklı olarak insanlar şikâyet ediyor. Kanalizasyon yola aktığı zaman haklı olarak insanlar şikâyet ediyor. Çöpleri düzgün bir şekilde alınmadığı zaman insanlar haklı olarak şikâyet ediyor. Bütün bu çevre tehditlerini ve insanlığın biyolojik yaşamını sürdürmede olmazsa olmaz bu unsurların yerine getirilmesi için gerekli olan çalışmaları yapmak üzere bizim finansmana ihtiyacımız var. Siz şikâyet etmekte haklısınız, biz de istemekte haklıyız” dedi.

“Ücret politikamızda aşırı bir yükselme söz konusu değil”

Başkan Seçer, MESKİ’nin tahsilatlarındaki gelişmelerden de bahsederken, şunları söyledi:

“Şu anda Nisan 2021 sonu itibariyle 219 milyon lira alacağımız söz konusu. Bunların 143 milyon lirası normal, faturaları zamanında ödenmemiş ama kısa bir sürelik gecikmeler olmuş ya da zamanında ödenen faturalar kapsamında ya da aboneler kapsamında herhangi bir sorun teşkil etmeyen normal alacaklarımız. 59 milyon 730 bin liralık kısmı, bunlar maalesef takipte olan, yani Hukuk Birimimizde olan alacaklarımız kalemi. Diğer 15 milyon 950 bin liralık kısmı da daha önce sorun yaşanmış ama yapılandırılmış, peyderpey ödenen paralar. Gelirlerimizde düşme oldu mu? Elbette ki tahsilatlarda gecikme oldu. Gelirlere tahsilatlarda gecikme olarak yansıdı. Su tüketiminde bir azalma yok. Ama buna mukabil bizim ücret politikamızda da başladığımız günden bugüne kadar aşırı bir yükselme söz konusu değil. Bunun temel etmenlerinden bir tanesi de pandemi sürecini yaşıyor olmamız. Oysa ki girdi maliyetlerine paralel bir artış söz konusu olsa su fiyatları bugünkü rakamların üstünde olur. Biz Türkiye’de de son yaptığımız düzenlemelerle 30 Büyükşehir içerisinde şu anda uygun bir sırada su fiyatlarını vatandaşlarımıza yansıtan bir kurumuz.”

“Bizden önce yapılmış olsa bugün bunları konuşmuyor olacaktık”

Seçer, ayrıca Tarsus ve Çamlıyayla’ya verilecek hizmetler hakkında da bilgi verdi. Seçer, mahalle mahalle yapılacak alt yapı çalışmalarını anlatarak, Tarsus’un Atgirmez mevkiinde yapılacak çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

Biz herhangi bir bölgesel fark, etnik fark gözetmeksizin yapıyoruz. Oraya da yapacağız buraya da yapacağız. Bahsedilen yerde 5 binin üzerinde insan yaşıyor ve yeraltı su seviyesi oldukça yüksek bir yer. Yani taban arazi deriz, yağmur yağdığı zaman hani oradan çok affedersiniz derler ya ‘camız çıkmaz’, o derece çukur yerler. Dolayısıyla siz de takdir edersiniz ki oradaki foseptik kuyuları çok hızlı dolar ve etrafa çok büyük sıkıntılar yapar. Onun için de ova projesini Huzurkent’ten aldık, şimdi doğuya doğru devam ediyoruz ve bunları da ova mahallelerinde, dağlık bölgelerdeki mahallelerde hepsini hızlandıracağız. Biliyorsunuz 2014'ten bu yana bu bölgelerin altyapı çalışmalarını Büyükşehir yapıyor. Bizden önceki dönemlerde yapılan çalışmalar da belli. Bizden önce yapılmış olsa bugün bunları konuşmuyor olacaktık. Ama bu demek değil ki hiçbir şey yapılmamış. Her dönem bir şeyler yapılıyor ama ne kadar yapıldığına bakmak lazım. Onun için de acele ediyoruz, sürekli kaynak arıyoruz ama pandemi kaynaklı çok büyük sıkıntılar yaşadığımızı da söyleyebilirim. Yani 1 yıldır dünya çalışmıyor. Bürokrasi durmuş, sadece benim ülkemde değil bütün ülkelerde. E bu kaynakları yurtdışından getiriyorsunuz, Japonya’dan getiriyorsunuz, Avrupa Birliği’nden getiriyorsunuz, şuradan getiriyorsunuz, buradan getiriyorsunuz. Yani yurt dışında işlemleriniz. Bu işlemlerin gecikmesi açıkçası canımızı sıkıyor ama elimizden geldiğince bunları bir an önce çözmeye çalışıyoruz.”

“Bizim mali tablolarımız akılcı”

Tömük ve Elvanlı’yla ilgili gelen talepleri de değerlendiren Başkan Seçer; “Şimdi Elvanlı bölgesi, yine orada da 6 milyon liralık bir içme suyu çalışması yaptık. O kaynaktan Elvanlı'ya, Elvanlı kaynağından artırdık, güçlendirdik o bölgeyi. Şimdi Tömük’ten aşağı su şebekesini yeniliyoruz. İhale bedeli 13 milyon lira civarındaydı, iş artışını da belki yapacağız. Çünkü fiyatlarda aldı başını gitti bilemiyorum ama minimum 13-14 milyon liralık bir yatırım. Bir kredi filan bulduğumuz yok, kendi öz kaynağımızdan yapıyoruz. Şu anda devam eden, Gözne’ye başladık, çok ciddi bir yatırım, öz kaynağımızdan yapıyoruz 50 milyon liralık bir yatırım. Daha sonra arıtma ihalesine çıkacağız. Ayvagediği ikinci aşamaya çıkacağız. 150 milyon liradan bahsediyorum. Ama bir ucundan başladık, 50 milyondan başladık. Birçok yatırımı rasyonel mali tablolarla, bakın rasyonel, akılcı. Bizim mali tablolarımız akılcı aslında. Yaptığımız nakit akış yönetimi, finans tablolarımız, ortaya koyduğumuz bütçe… Ayakları yere basan çalışmalar bunlar. Rakamlardan da ortaya çıkar” diye konuştu.

MESKİ’nin bürokratlarından, çalışmalarında Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlarla iletişimde nezaketli ve sabırlı olmalarını istediğini ifade eden Seçer, “Vatandaşın sorunlarını gidermede el birliği yapıp muhtarlarımızla, Meclis üyelerimizle işimize, gücümüze bakacaksınız. Bu benim bürokrasiye bir telkinimdir. Buradan da kendilerine yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Denetçi Raporu’nu değerlendirdi: “Siyasi tetikçilik yapılmış”

Başkan Seçer, Genel Kurul’da, MESKİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nun bir önceki yıl çalışmalarına ilişkin hazırlanan Denetçi Raporu’nu değerlendirdi. Başkan Seçer, hazırlanan Denetçi Raporu’nda siyasi yorumlar yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Denetçi Raporu’nda bizim katılmadığımız şeyler var. Bu çok önemlidir. Tutanaklara geçmesi açısından gerçekten ibretlik bir Denetçi Raporu. Birazdan denetçiler seçimine gireceğiz. Buradan çıkacak sonuç seçeceğimiz isimlerin ne derece önemli olduğunun da bir göstergesi olacak. Biz denetçileri belirlerken belli mevzuat çerçevesinde yapıyoruz. İSKİ kanununa göre 2 yıl için seçiyoruz. Bu denetçilerin mühendislik, hukuk, ekonomi ve işletme konularından en az birinde yüksek öğretim görmüş ve uzmanlaşmış olması ve aynı konuda en azından on yıl görev yapmış olması şartı var. Ancak burada bu görevi yaparken de belli çerçevede yapma zorunluluğu var. Yasa onu da hüküm altına almış. Denetçiler MESKİ’nin çalışmalarına ilişkin olarak tespit ettikleri eksiklikler, aksaklıklar ve yasadışı işlemler hakkındaki raporlarını genel kurula verebiliyorlar. Burası önemli; denetçiler hem genel müdürlük iş ve işlemlerini hem de yönetim kurulunun çalışmaları hakkında iki ayrı çalışmayı denetçiler raporu olarak düzenliyor. Bunu yaparken bazı şartları da yerine getirme zorunluluğu var. Belediye Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca MESKİ özelinde bu denetçiler sadece iç ve dış denetim yapacak, denetimin iş ve işlemlerinin hukuka uygunluk, mali ve performans denetimini kapsayacak. Bu açıkça düzenlenmiş. İş ve işlemlerin hukuka uygunluğunu, mali ve performans yönünden denetimini yapabilirler. Yerindelik denetimi yapamazlar. Bu aşmış. Raporlarda içler acısı şeyler var. Siyasi yorumlar yapmış. Bu haddi değil, hakkı değil. Burada çok açık söylüyorum siyasi tetikçilik yapmış. Biz denetçiler kurulu seçiyoruz tetikçi seçmiyoruz. Bu çok önemlidir. Bu rapor kurumu yaralar ve zan altında bırakır.”

“Mersin Barosu bu avukat hakkında disiplin soruşturması açmış. Biz de dava açıyoruz”

Raporu hazırlayan denetçinin ticari zihniyetle hareket ettiğini vurgulayan Seçer, “Ticari zihniyetli bir hukukçunun bu işe verilmesi size de halel getirir. Siz bunu seçtiriyorsunuz.  Kanun burada diyor ki; kamu görevlisi iken bu görevden ayrıldıktan sonra dahi 3 sene boyunca söz konusu idareye karşı doğrudan, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak göreve iş almaları, taahhüde girmeleri, komisyonculuk ve temsilcilik yapmalarının yasak olduğu hükmü var. Bu iş alıyor, komisyonculuk yapıyor. İşten ayrılan ilişiği kesen personelin avukatlığını yapıyor. Bunu bile bile yapıyor, yasaları çiğniyor, mevzuatı ihlal sebebi bile. Şu anda Mersin Barosu bu avukat hakkında disiplin soruşturması açmış. Biz de dava açıyoruz. Hem biz dava açıyoruz hem Baro zaten disiplin soruşturması açmış. Bunlara dikkat etmemiz lazım” dedi.

“Raporda çok yanlış, çarpıcı iddialar ve rakamlar var”

Denetçi Raporu’nun detaylarını Meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Seçer, hukuka uymayan değerlendirmeler olduğunu sözlerine ekleyerek, “Raporda çok yanlış, çarpıcı iddialar ve rakamlar var. Genel Müdürlüğün faaliyetleri hakkındaki çalışmada; bak ne diyor raporda; idarenin kısa çalışma ödeneğinden faydalanarak birçok işçinin kısa çalışmaya gönderildiği, öte yandan da personel alındığı iddiasına yer verilmiştir. Yani edep yahu! 2021 yılındayız. 2020’nin raporu, 2021 yılında bu işlemler yapılıyor, 2020 yılında yapılmış gibi rapora konu ediyor. Belediye Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca MESKİ özelinde sadece az önce söylediğim gibi iç ve dış denetim yapacak, denetimin iş ve işlemlerinin hukuka uygunluğu, mali ve performans denetimini kapsayacak, bunu aşmış. Mesnetsiz ve hukuka uymayan kişisel değer yargılarını rapora ekleyemez, bunu yapmış” diye konuştu.

Hakikaten bir rezalet”

Yine raporda işçi iş akdi feshi ile ilgili kısımlarda yapılan yanlış değerlendirmeye değinen Seçer, “Gelelim yönetim kurulu faaliyetleri ile ilgili yaptığı çalışmaya ve tutarsızlıklara. Raporda yönetim kurulu tarafından işçilerin iş akitlerinin feshedildiği…Bu bilgiyi vermiş. Bunda hukuk bilgisi de yok. Oysa iş kanunu ve 2560 sayılı İSKİ kanununda tanımlanan yönetim kurulunun böyle bir görevi yok. Yönetim kurulu iş akdine son veremez. Hukuki bilgiye bakın. Allah aşkına doğru dürüst bir avukat verin bize. Sayısal üstünlük sizde, kabul ediyoruz ama bari işin hakkını verecek bir arkadaşımız gelsin bu işleri yapsın, insanları yanıltmasın. Burada bir not getirdiler. Yine bir yanlışlık yapmış. Hem raporda kısa çalışma ödeneğinden faydalanan birçok işçinin kısa çalışmaya gönderildiği, öte yandan da personel alındığı… Hakikaten bir rezalet. İş kanunu bilen bilir. Kısa çalışma ödeneği ya da ücretsiz izne eğer bir şirket personelini ayırıyorsa eleman alamaz. Biz eleman alamıyoruz. Bizim MESKİ’ye eleman falan almıyoruz ve alınmamış. Bunlar çok ciddi hatalar” diye konuştu.

“Ocak, Şubat, Mart karanlık bir 3 ay fetret dönemi”

Başkan Seçer, doğrudan teminlerle ilgili yapılan tespitleri de üyelerle paylaşarak, “Yine doğrudan teminlerle ilgili bir tespit yapmış. Külli yalan. Rakamlar burada. Diyor ki; ‘Doğrudan teminlerde 2019’dan bu yana artışlar var.’ Yani 2019 yılından 2020 yılına geçerken doğrudan teminlerde de ciddi bir artış var. Bakın 2018 yılında biz yönetime geldiğimizde bir önceki yılın doğrudan temin miktarı o günkü cari rakamlarla 38 milyon 284 bin lira MESKİ’de. 2019 yılında toplam 38 milyon 284’ten 29 milyon 415’e düşmüş ama aması var. İlk üç ay, yani biz yokken 20 milyon 846 bin lira. Büyükşehir’de de 42 milyondu ilk üç ay. Ne varsa bu ilk üç ayda. Ocak, Şubat, Mart karanlık bir 3 ay fetret dönemi. Tarih okuyanlar bilir Osmanlı’da fetret dönemi. 4’üncü aydan 12’nci aya kadar 8,5 milyon lira. Toplam 29 milyon 415 bin lira. 2020 yılı denetlendiğimiz yıl 28 milyon 595 bin lira toplamda. Cari fiyatlarla yani fiyatlar artıyor ama yıl geçiyor, biz geriliyoruz. Kümülatif baktığınız zaman toplamda” ifadelerine yer verdi.

“Bu denetçi raporu yok hükmündedir”

Raporu hazırlayan avukatın işçilerin sayısının arttığını da iddia ettiğini kaydeden Seçer, “Diyor ki personel sayısı çok artmış. Bir taraflı bakıyor. Memur var, kadrolu işçi var, sürekli işçi var. Biz yoğun bir şekilde kadrolu işçileri yaş da kemale ermiş, performans olarak da yeterli olmayan arkadaşlarımıza dedik ki, ‘Emekli edelim sizi. Tazminatlarınızı da geciktirmeyelim’. Hem Büyükşehir’de hem MESKİ’de birçok arkadaşımızı emekli ettik. İhtiyaç olan alanlarda uygunsa onların çocuklarına yer verelim. Bize maliyetleri çok yüksek, sağladıkları katkı düşük, kendi çocukları olsun, yeter ki bize fayda sağlasınlar, onlarla değiştirelim istedik. Toplamdan giderek söylüyorum. O sadece sürekli işçi statüsünde olanlarla ilgili bir değerlendirme yapmış. Bugün itibari ile söyleyeceğim. 2 bin 534 kişi ile başladığımız memur, kadrolu işçi, sürekli işçi statüsündeki çalışma arkadaşlarımızın sayısı şu anda 2 bin 509’dur. Şimdi bu Denetçi Raporu yok hükmündedir. Tamamen kasıtlı olarak, yanlış bir tespit demiyorum kasıtlı bir yazımdır. Kasıtlı bir yorumdur. Haddini aşan yorumdur ve yasaları aşan bir yorumdur. Takdiri yüce Meclis’e bırakıyorum.”

Belediye Kanunu’nda Denetçi Raporu’nun Meclis’in bilgisine sunulduğunu anımsatan Başkan Seçer, “Her birinize Denetçi Raporu gönderildi. Ben de MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı olarak Denetçi Raporu’nda gördüğüm yanlışlıkları, yok hükmünde saydığım tenkitleri tarafınıza aktardım. Bir değerlendirme yaptım. O çerçevede yani onları şerh ederek Denetçi Raporu’nu tarafınıza sunmuş oldum. Teşekkür ederim” dedi.

Denetçiler seçiminin de yapıldığı toplantıda ayrıca MESKİ’nin 2021 mali yılı bütçesinde bütçe denkliği için 85 milyon liralık iç borçlanmayla ilgili MESKİ Genel Müdürü’ne yetki verilmesi teklifi, komisyona havale edildi.

MERSİN KENT HABER

 

Advert