Kaleköy Tarım Arazilerine Galericiler Sitesi İstemiyor

Kaleköy Tarım Arazilerine Galericiler Sitesi İstemiyor

Kaleköylüler, Galericiler Sitesi'nin tarım arazilerine yapılmasını istemediklerini belirterek, bahçelerinin betonlaşmaya kurban edilmesini, yaşanacak ağaç katliamına karşı tarım arazilerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını düzenledikleri basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu

Kaleköy Tarım Arazilerine Galericiler Sitesi İstemiyor
Kaleköy Tarım Arazilerine Galericiler Sitesi İstemiyor Salih Abidin Pala

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısına  Kaleköylü kadınlar, MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Toroslar Galericiler Sitesi Başkanı  Murat Koçaşoğlu, Toroslar Galericiler Sitesi Avukatı Fatih Mehmet Abdimanoğlu, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, MEPİAD Başkanı Özcan Demir, Çiftlikköy Muhtarı Aynur Öztürk, STK Temsilcileri hazır bulundu.

Kaleköylü kadınlar ellerinde dövüzler ve zeytin dallarıyla katıldıkları basın toplantısında, "Ellerimizle yetiştirdiğimiz 40-45 yıllık emeğimizin yok sayılarak heba edilmesine, tarım arazilerimize Galericiler Sitesi yapılmasına iz vermeyeceğiz" sözleriyle sonuna kadar topraklarına sahip çıkacaklarını dile getirdiler.

Toroslar bölgesinde bulunan Galericiler Sitesi'nde boş dükkanlar ve yetreli araziler varken tarım arazilerinin yok edilmesine razı olmayacaklarını ifade eden Kaleköylü kadınlar alınan karara tepki gösterdiler.

Toroslar Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaşoğlu,Toroslar Galericiler Sitesi tüm Mersin'in ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitesinin var olduğunu böyle bir durum varken Yenişehir'de Galericiler Sitesi yapılmak istenmesine anlam veremediklerini belirtti. Toroslar Galerici Sitesi'nde iki parselin daha var olduğuna işaret eden Koçaşoğlu, bu arsalara yeni dükkanlar yapılmasına müsat olduğunu belirttiği açıklamasında  yeni  Galericiler Sitesi yeri arayışı içine gidilmesinden duyduğu kaygıları dile getirdi.

Mersin Doğa ve Çevre Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, alternatif çözümler varken, tarım arazilerinin heba edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, son zamanlarda yeşil alanlara,ormanlara yönelik saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Aslan, çok ciddi saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek yapılan yanlışlardan an önce  dönülmesi bu karardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Aslan "Yerel yönetimler başta olmak üzere konunun  tüm paydaşları bir araya gelerek bu sorunun  çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz" dedi.

 Kaleköylü kadınlar ellerindeki zeytin dallarıyla, limonlarla, dövüzlerle Kaleköy'e Galericiler Sitesi yapılmasından vaz geçilmesi çağrısı yaptılar.

 Salih Pala

Mersin Kent Haber