MESKİ’NİN 85 MİLYON LİRALIK BORÇLANMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN GEÇTİ

MESKİ’NİN 85 MİLYON LİRALIK BORÇLANMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN GEÇTİ

MESKİ’nin Mayıs ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 2. Birleşimi’nde, MESKİ’nin 85 milyon liralık borçlanması için Başkan Seçer'e yetki verilmesine yönelik madde oy birliği ile kabul edildi.

MESKİ’NİN 85 MİLYON LİRALIK BORÇLANMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN  GEÇTİ
MESKİ’NİN 85 MİLYON LİRALIK BORÇLANMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDEN  GEÇTİ Salih Abidin Pala

Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, “Çırak çıkarma tabirini biliyorsunuz. Asıl 265 milyon lira, onun da 193 milyonunu Büyükşehir’de kullanabileceğiz. Çok önemli projeler devam ediyor. Yenileri geliyor. Orada da aynı hassasiyeti göstereceğinizi temenni ediyorum” dedi.

İlçe ilçe yatırımları ve projeleri anlatan Başkan Seçer, MESKİ’de teknolojiyi kullanarak bugüne kadar maliyetleri azalttıklarını söyledi. Seçer, “Kara delikler tıkanırsa para geliyor. Oradan biraz, buradan biraz” diye konuştu. Küçük dokunuşlarla fark yarattıklarını vurgulayan Seçer, “Bir kurumu yönetmek var, yönetmek var. Bir de idare etmek var. Ben idare etmiyorum, yönetiyorum. Hep idare edilmiş. İnsan sağlığıyla bire bir örtüşen koca bir kentin içme suyu arıtma tesisi yıllardır bakım görmemişse bu önemlidir. Biz el atmışsak 35 milyon kaynak ayırmışsak bu önemlidir. Her 100 milyon liralık faturadan 30 milyonu yaptığımız küçük dokunuşlarla düşürmüşsek bu önemlidir” dedi.

Başkan Seçer, 1 milyar 568 milyon liralık devam eden ve planlanan yatırımların 2021’de gerçekleşecek tutarının 480 milyon lira olduğunu belirterek, “MESKİ çalışıyor, üretiyor, daha kaliteli bir hizmet sunmak istiyor. Mersinimize, Mersinlimize hizmet için hiçbir şeyi esirgemiyoruz” diye konuştu. MESKİ’nin 46 noktada çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Seçer, “Adeta Mersin bir şantiye konumunda” dedi.

Akdeniz’de altyapı sorunlarının olduğu ve Akdeniz’e pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere de yanıt veren Seçer, “Gelmiş geçmiş yerel yönetimler döneminde en fazla hizmet alınan dönem bu dönemdir. Biz çok ertelenmiş, ötelenmiş hizmetleri yerine getiriyoruz” dedi.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

MESKİ’nin 2021 yılı Mayıs ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 2. Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, Genel Kurul’da MESKİ’nin devam eden ve planlanan yatırımlarını anlattı. Toplantıda, MESKİ’nin 85 milyon liralık borçlanması için yetki verilmesine yönelik madde oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, aynı hassasiyetin Büyükşehir’in borçlanması için de gösterilmesini temenni etti. MESKİ’de son teknolojiyi kullanarak maliyetleri düşürdüklerini, kara delikleri kapattıklarını ifade eden Seçer, “MESKİ çalışıyor, üretiyor, daha kaliteli bir hizmet sunmak istiyor. Mersinimize, Mersinlimize hizmet için hiçbir şeyi esirgemiyoruz” diye konuştu.

“Biz çok ertelenmiş, ötelenmiş hizmetleri yerine getiriyoruz”

Maddelere geçilmeden önce gündem dışı konuşmalar bölümünde Başkan Seçer, Meclis üyelerine söz verdi ve ardından gündeme getirdikleri konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak’ın Akdeniz’de altyapı problemlerinin olduğunu ifade etmesi üzerine Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Akdeniz ilçesi önemli. Buna söyleyecek bir sözüm yok. Mersin’in kalbi, sanayi bölgesi. Gelir dağılımında adaletsizliğin de rekor düzeyde olduğu bir yer. Ama çok net, sansürsüz söylüyorum bunu; Mersin; yerel yönetimler bazında konuşuyorum; gelmiş geçmiş yerel yönetimler döneminde en fazla hizmet alınan dönem bu dönemdir. Biz çok ertelenmiş, ötelenmiş hizmetleri yerine getiriyoruz. Bakın şehrin ana arterleri yıllardır asfalt bekliyordu, çukurlar içerisindeydi. Kaldırımlarda Allah muhafaza dikkat etmezseniz kafanızın üzerine düşebilirdiniz. 20 günde, kapanma süresince şehrin kalbi dediğimiz Akdeniz’de tarla yoluna dönmüş ana arterleri yaptık. Sadece oralar değil. Şevket Sümer’den, Güneş’e, Karacailyas’a, Kazanlı’ya kadar her yerde ekiplerimiz çalışıyor.”

“İhtiyaç olan noktalarda pozitif ayrımcılık sözünü yerine getiriyorum”

Gültak’ın Akdeniz’e pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade etmesi üzerine Başkan Seçer, “Ben göreve başlarken ihtiyaç olan noktalarda pozitif ayrımcılık yapacağımın sözünü verdim ve bunu da harfiyen yerine getiriyoruz. Akdeniz’e yapıyoruz da Mut’a, Erdemli’ye yapmıyor muyuz? Erdemli Meclis üyelerimiz de burada. Erdemli’nin ihtiyacı var da yapmıyor muyuz? Üçtepe yolunu yapmadık mı? Mergin Köprüsü yıllardır yapılacaktı da yapılmadı. Biz geldik yapıp bitirmedik mi şu anda? Birkaç gün sonra açılışını yapacağız” diye konuştu.

Başkan Seçer, Gültak’ın ‘Akdeniz bölgesi Millet İttifakı’nın da oy deposu’ sözleri üzerine ise “Her yerde ayrım yapmadan biz bu çalışmaları sürdürüyoruz ama pozitif ayrımcılık derken yanlış anlaşılmasın. Herhangi bir siyasi görüş, ‘oy deposu’…siz bunu dile getiriyorsunuz. Benim ağzımdan böyle bir laf çıkmamıştır; ‘benim oy depom’. Siz bu değerlendirmeleri yaparken biraz şaka, biraz ciddi ‘sizin yoğun oy aldığınız yer’ dediniz. İnanın benim aklımdan böyle bir şey bugüne kadar geçmemiştir ve geçmeyecek. Bunun da sözünü verdim ve sözümün de altını kara kalemle çiziyorum. Akdeniz’e başta merkezi yönetim olmak üzere; bütün yerel yönetimlerin bu Büyükşehirdir, ilçe belediyeleridir pozitif ayrımcılık göstermesi gerekiyor. Bunda ayrıldığımız bir nokta yok” dedi.

Gündem dışı konu başlıklarının konuşulduğu bölümde Mersin Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Ünzile Kuru’nun Ulu Önder Mustafa Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsına yönelik saldırılara ilişkin yaptığı kınama açıklaması üzerine Başkan Seçer, “Öncelikle Sayın Kuru’nun Atatürk’e yönelik sözlerine katılıyorum. Ben de başta Atatürk olmak üzere tüm ortak değerlerimize yönelik saldırıları şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

3 tane oy uğruna, çevrenin, ülkenin, toplumun, geleceğini tehlikeye atmayacağım”

Kırsal bölgelerde yapılan hizmetlerin anlatılması gerektiğini ve 24 ay içerisinde Gülnar’da gelinen noktada çok başarılı olunduğunu belirten bir Meclis üyesinin değerlendirmelerini işaret eden Başkan Seçer, “Kırsalda pek bir düzen yoktu. MESKİ’de aboneliklerde 1000 su kullanıcısı abone var. Bunun 500’ü kayıtlı, 500’ü de kayıt dışı. Artık böyle bir dünya yok. Çünkü su değerli. Biz bunu hep söylüyoruz. Saldım çayıra mevlam kayıra, kayıt yok kuyut yok. Popülist birtakım politikalarla biz ne bu belediyeyi yönetebiliriz, ne de MESKİ’yi yönetebiliriz. Yani 3 tane oy uğruna, çok net söylüyorum; çevrenin, ülkenin, toplumun geleceğini ben tehlikeye atmayacağım. Kuraklık çok önemli bir sorun haline geldi. Biz suyun değerini, kullanımının hassasiyetini öğretmeden önce bir kere yine çevre duyarlılığı konusunda toplumu bilinçlendirmek zorundayız” diye konuştu.

MESKİ filtre binasının bulunduğu yerleşkede ‘Su Bilimi Müzesi’ kuracaklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Bunu kurma amacımız; eğitim düzeyindeki çocuklarımıza burada suyun kaynağından arıtmadan çıktığı noktaya kadarki serüvenini anlatmak. Su bilincini onlara vermek istiyoruz. Özellikle kırsal mahallelerde su bilincini bizim arttırmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

MESKİ’nin 46 yerde an itibariyle çalışmaları devam ediyor

Başkan Seçer, 2021 yılı performans programında devam eden, aynı yıl ihale edilecek, planlanmış ve başlanacak yatırımları tek tek anlattı. MESKİ’nin şu anda 46 noktada çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Seçer, ilk olarak içme suyu yatırımları hakkında bilgi verdi. Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir ilçelerindeki Depo ve Tesislerin Bakım Onarımı, Rehabilitasyonu ve Yenileme Yapım İşi için 5 milyon 888 bin liralık bir yatırım tutarı olduğunu belirten Başkan Seçer, “Bunun da bu yıl içerisinde 3 milyon 794 bin lirası tamamlanacak. Bu önemli bir sorun ve beklemiş, birikmiş bir sorun. Mersin’in genelinde toplamda 1015 adet su deposuna sahibiz. Şu ana kadar da Mersin geneli için konuşuyorum, 216’sı tamamlandı. Yapıldığı günden bugüne kadar da kaderine terk edilmiş. Herhangi bir rehabilite çalışması yapılmamış. Gerçekten sağlık açısından da artık tehdit oluşturan depolardı” dedi. Depoların yenilenmeden önceki ve sonraki durumlarını da sunum ekranına yansıtan Başkan Seçer, Gözne Başpınar Deposu üzerinden örnek verdi. Seçer, 1015 adet deponun tamamını sağlık koşullarına elverişli bir hale getireceklerini söyledi.

“Nerede bir sorun, arıza, yenileme talebi varsa bunları MESKİ karşılıyor”

Akdeniz İlçesi Çay, Çilek Mahalleleri İçmesuyu Şebeke Rehabilitasyonu Yapım İşi’nden söz eden Başkan Seçer, “Bu bitim aşamasında. Çok az bir işi kaldı. 12 milyon 535 bin liralık bir yatırım” dedi. Açıklamalarını Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir’de muhtelif mahallelerde içme suyu döşeme hattı çalışmalarıyla sürdüren Başkan Seçer, “Nerede bir sorun varsa, arıza varsa, yenileme talebi varsa bunları MESKİ karşılıyor. Şu anda da sadece bu 4 ilçemiz için 6 milyon 802 bin liralık 2021 yılı içerisinde yatırımımız söz konusu olacak ve bunlar da tamamlanacak” diye konuştu.

Anamur’daki çalışmalara da değinen Başkan Seçer, 1 milyon 635 bin liralık bir yatırım tutarına sahip Çamlıpınaralanı-Ören Mahalleleri İçmesuyu Terfi ve İsale Hattı Yapım İşi’nin bu yıl içinde 913 bin liralık bir kısmının tamamlanacağını kaydetti. Anamur’da 1 milyon 412 bin liralık yatırım bedeline sahip Sarıağaç Mahallesi İçmesuyu Terfi ve Şebeke Hattı Yapım İşi’nin ise ihalesinin yapılıp sözleşmesinin imzalandığını vurguladı.

Bozyazı’daki çalışmalara da değinen Başkan Seçer, 1 milyon 901 bin liralık Çopurlu Mahallesi Çandır Yaylası Mevkii İçmesuyu İsale ve Şebeke Hattı Yapım İşi’nin bu yıl içerisinde tamamlanacağını duyururken; 3 milyon 787 bin liralık bir yatırım olan Gözce, Gözsüzce Mahalleleri İçmesuyu Terfi ve Şebeke Hattı Yapım İşi’nde yer tesliminin yapılıp işe başlandığını kaydetti.

“SCADA sistemi bize gerçekten çok önemli fırsatlar sundu”

Mersin genelindeki 4,5 milyon liralık yatırımlara dair de açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Bu SCADA sistemiyle ilgili. Debimetre, Vana, Vantuz, Tahliye ve Basınç Kırıcı Vana Odalarının Bakım Onarımı ve Yenileme Yapım İşi. Biliyorsunuz bu çalışmalar çok önemli. Suyun her aşamada takibi açısından, kaçak-kayıp, arıza, debi düşüklüğü, debi fazlalığı. Birçok konuda SCADA sistemi bize gerçekten çok önemli fırsatlar sundu. Teknoloji yatırımlarımız kapsamında yaptığımız çalışmalardan bir tanesi” ifadelerine yer verdi.

Tarsus ve Çamlıyayla’daki çalışmalara da değinen Başkan Seçer, “Hizmet Sınırlarımız İçerisinde Muhtelif Mahallelerde İçmesuyu Amaçlı Jeofizik Etüt ve Sondaj Kuyusu Açılması Yapım İşi; 5 milyon liralık bir yatırım. Bu, kuraklık ile ilgili aldığımız tedbirlerden bir tanesi. İlave kaynaklar yaratıyoruz” dedi.

Erdemli’de 13 milyon 300 bin liralık bir yatırım olan Arpaçbahşiş-Tömük Mahalleleri İçmesuyu Şebeke Rehabilitasyonu Yapım İşi’nin şu anda devam ettiğini belirten Başkan Seçer, Gülnar’da ise İçmesuyu İnşaatı Yapım İşi’nin İller Bankası uhdesinde devam ettiğini ve 31 milyon lira seviyelerinde bir iş olduğunu söyledi.

“Artık sızıntıların nerede olduğunu ön çalışmalarla tespit ediyoruz”

Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir ilçelerinde yeraltı sızıntılarının tespiti için de bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Seçer, “İçmesuyu Hatlarındaki Yeraltı Sızıntıların Tespiti ve Onarımının Yapım İşi. İlk defa yaptık. Önceden bir patlak oluyordu, yüzey dışına çıkıyordu, öyle anlıyorduk. Artık tabii ki bunun tespitini, sızıntıların nerede olduğunu ön çalışmalarla tespit yapıyoruz. Bu çalışmaların da bedeli bu yıl için 1 milyon 973 bin liralık bir yatırım bedeli” dedi.

Mut’taki çalışmalara da değinen Başkan Seçer, 1 milyon 710 bin liralık bir yatırım olan Deveci ve Topkaya Mahalleleri İçmesuyu Terfi ve Şebeke Hattı Yapım İşi’nin yüzde 90’ının tamamlandığını, kalan kısmının da bu yıl içinde tamamlanacağını duyurdu. Tuğrul Mahallesi İçmesuyu İsale ve Şebeke Hattı Yapım İşi’nin 981 bin liralık bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Seçer, bu çalışmanın Ağustos ayında tamamlanacağını vurguladı. Seçer, Silifke’de 2 milyon 943 bin liralık bir yatırım olan Hırmanlı Mahallesi İçmesuyu Hattı Yapım İşi’nin ise Temmuz ayı içerisinde tamamlanacağını açıkladı.

Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerindeki Muhtelif Mahallelerdeki İçme Suyu Döşeme Hattı Yapılması Yapım İşi’nin 2 milyon 666 bin liralık bir yatırım olduğunu ve bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten Başkan Seçer, 4 milyon liralık bir yatırım olan Gülek Mahallesi 100 Metreküp Hacimli Biriktirme Su Deposu, İçmesuyu Terfi İstasyonu ve Terfi Hattı Yapım İşi’nden bahsetti.

Başkan Seçer, Toroslar’ın yaylalarındaki çalışmaları anlattı

Toroslar ilçesinde yayla sezonunda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için devam eden ve planlanan 6 farklı yapım işinin yatırım tutarları ve açıklamaları sunum ekranına yansıtıldı. Başkan Seçer, bu çalışmaları bu yıl içerisinde bitireceklerini vurgulayarak, “Toroslar Ayvagediği burada hem Cehennemdere hem Ayvagediği o bölgelerde, Gözne Bekiralanı geçtiğimiz yayla mevsiminde çok sorunlar yaşandı. Şimdi orada hem Cehennemdere’den terfi çalışmamız var hem depo imalatı çalışmalarımız var. Bunların çalışmalarını bu yıl içerisinde bitireceğiz” dedi. Seçer, Toroslar’da Yeniköy Mahallesi İçmesuyu İsale ve Terfi Hattı Yapım İşi’nin ise 4,5 milyon liralık bir yatırım olarak görüldüğünü ve sözleşme aşamasında olduğunu kaydetti.

FRIT II kapsamındaki Mezitli İçmesuyu Yapım İşi, Anamur (Otluca) İçmesuyu İsale Hattı Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, Gülek Mahallesi Aspava Drenaj Galerisi İçmesuyu Terfi Hattı Yapım İşi’nin 4 milyon liralık bir yatırım olduğuna dikkat çekti. Seçer, “Gülek’teki yatırımlardan biri. Bu yeni bir su kaynağı. Gülek’in kuzeyini besleyecek yeni bir su kaynağı. Bunu da gerçekleştirdiğimiz takdirde Gülek’in su sorunu tamamen ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

“Yıllara sâri kanalizasyon sorununu artık çözüyoruz”

Başkan Seçer, kanalizasyon ve yağmur suyu yapım işlerinin önemine vurgu yaparak, “Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir’de temizleme işleri yapıyoruz. Ne yapıyoruz? 6 milyona yakın bir yatırım bu. Daha önceden düzenli temizlik yapılmamış, ne yağmur suyu hatlarında ne kanalizasyon hatlarında. Tıkanıyor % 95’i tıkanmış hatlarımız var. Zannediliyor ki artık orada o kapasite kaldırmıyor, yeni bir proje yapılıyor, asfalt kırılıyor, tekrar kazı yapılıyor, kanalizasyon döşeniyor. Birçok iş bir arada yapılıyor ve maliyetler tabi ki astarı yüzünden pahalı oluyor. Oysa ki oradaki sistem sağlam tıkanmış, rutin temizlikleri, bakımları yapılmamış. Yıllara sâri bir sorunu artık çözüyoruz. Adeta anjiyo yapıyoruz. Bu çalışmaları devam ettireceğiz. Bizi belki milyonlarca liralık bir yatırımdan kurtaracak. Bu konuyu önemsiyoruz” dedi.

Başkan Seçer, Anamur’un muhtelif mahallelerinde kanalizasyon hattı yapım işinin devam ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“3 milyon 276 milyon liralık bir yatırım. Bu yıl sonuna kadar tamamlıyoruz. Yine Tarsus muhtelif mahalleler kanalizasyon yapım işi 3 milyon lira civarında bir yatırım. Bu yatırım yılsonuna kadar o da tamamlanıyor gelecek yılın Ocak ayına kadar. Orada bir sorun yok. Göznelilerin merakla beklediği, Ayvagediği’nde yaylacıların oradaki yaşayan yerel halkımızın yıllardır beklediği kanalizasyon sorununu da adım adım çözüyoruz. Şu anda 1. Etap kanalizasyon hattı imalatı devam ediyor. 2021’in Ocak ayında işe başlamıştık. Süratle devam ediyor, herhangi bir sorun yok çok şükür gayet de iyi gidiyoruz. 2 adet de paket terfi merkezimiz yapılacak. 26.5 milyon liralık bir yatırım. Erdemli-Çeşmeli kanalizasyon inşaatı, birkaç gün sonra yer teslimi yapılarak işe başlanacak. 10 milyon liralık bir yatırım bu. Toplamda 48 milyon 687 bin liralık planlanan bir iş dağılımımız var kanalizasyonlarda devam eden işlerimizde.”

Planlanan kanalizasyon yatırımlarıyla ilgili tek tek bilgi veren Başkan Seçer; Akdeniz bölgesinde altyapı konusunun önemli olduğuna değinerek, “Bu konu da İller Bankası’nda biliyorsunuz FRIT II kapsamında henüz ulaşmadı, 7 milyon 171 bin avroluk bir hibe bu. Akdeniz’in Toroslar, Kazanlı ve Homurlu Mahallelerinin kanalizasyon yapım işi. İller Bankası’yla, ilgili kurumla yani FRIT II kapsamında olduğu için tabi ki ajans önemli, onların çalışmaları önemli. Biz de süratlendiriyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde de ihalesini yapıp, Mezitli içme suyu yapım işinde olduğu gibi bunda da imalatına başlayacağız” diye konuştu.

Mersin’in birçok noktasında kanalizasyon çalışmaları devam ediyor