Mersin'de Trafikte Önce Yaya Eğitimi

Mersin'de Trafikte Önce Yaya Eğitimi

Mersin Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, eğitici personeli tarafından 21 - 24 Haziran 2021 tarihleri arasında “Trafikte Önce Yaya Eğitimi” verilmeye başlandı.

Mersin'de Trafikte Önce Yaya Eğitimi
Mersin'de Trafikte Önce Yaya Eğitimi Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda Mersin'de toplu ulaşım araçlarında görev yapan şoförlere 21-24 Hariran 2021 tarihlerinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü eğitici personeli tarafından "Trafikte Önce Yaya Eğitimi" verilmeye başlandı.

Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada;

"Trafik problemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan birisidir. İlimizde 2020 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayısı 4.521’dir. Bu kazaların 629’u yayaya çarpma şeklinde meydana gelmiştir. Ölümlü kazaların %20’si, Yaralanmalı kazaların ise %14’ü yayaya çarpma şeklinde meydana gelmiştir.

İlimizde 2020 yılında meydana gelen ölümlü yaya kazaları 2019 yılına oranla %20 oranında azalmıştır. 2020 yılı ilk 3 ay ile 2021 yılı ilk 3 ay verileri karşılaştırıldığında ise bu oran %50’dir.

2021 yılı süresince yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak, yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak amacıyla; “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla 30 Mart 2021 Salı günü 12.00 – 15.00 saatleri arasında ilimizde Sayın Valimiz Ali İhsan SU’nun katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte mevcut ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit kırmızıya boyanmıştır.

Bundan sonraki süreçte yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak, sürücülerin yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla uygulamalarımız Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından devam edecektir.

Bu bağlamda ilimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araç şoförlerine (sivil / resmi) yönelik yaya önceliği ile ilgili Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü eğitici personeli tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait Kongre ve Sergi sarayında 21 - 24 Haziran 2021 tarihleri arasında “Trafikte Önce Yaya Eğitimi” verilmeye başlanmıştır."

MERSİN KENT HABER