BAŞKAN SEÇER, MEDEKA’NIN KURULLARI İLE BULUŞTU
Advert

BAŞKAN SEÇER, MEDEKA’NIN KURULLARI İLE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) alt kurulları ile bir araya gelmeye ve fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyor. Gerçekleştirilen MEDEKA toplantıları sayesinde kentte yapılacak etkinlikler konusunda kentin dinamiklerinin fikirleri ve katkıları ele alınıyor.

BAŞKAN SEÇER, MEDEKA’NIN KURULLARI İLE BULUŞTU
BAŞKAN SEÇER, MEDEKA’NIN KURULLARI İLE BULUŞTU Salih Abidin Pala

MEDEKA’nın Kent Belleği, Fotoğraf, Müzik, Plastik Sanatlar ve Arkeoloji-Turizm Kurulları ile bir araya gelen Başkan Seçer, kurulların planladıkları işler hakkında bilgi alarak üyelerle fikir alışverişinde bulundu. Kurul üyeleri hem Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı farklı çalışmalar için hem de kendilerini MEDEKA çatısı altında bir araya getirdiği için Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.

“Mersin’i her alanda layık olduğu yere getirmek için önemli bir fırsat”

Başkan Seçer, kurul üyeleri kentin değerini artıracak, alanında çok önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, “Mersin’i her alanda layık olduğu yere getirmek için önemli bir fırsat diye düşünüyorum”  dedi.

MEDEKA oluşumunun içinde herkesin kendi alanında çok değerli katkılar sunacağını ifade eden Seçer, kentin tanıtımının önemine dikkat çekti. Seçer, “Sadece MEDEKA belediye destekli organizasyonları değil de, genel anlamda Mersin'in sorunlarına çözüm sağlayacak ya da değer katacak konularda tüm enstrümanları kullanmaya zorlamalıdır diye düşünüyorum. Şimdi uzun bir zaman aldı bu tanıtım konusu ama tanıtımı gerçekleştireceğiniz zaman aslında birçok sorunu çözüyorsunuz. Arkeolojide de, turizmde de, ticarette de, refah düzeyinin yükselmesine de… Nereye bakarsanız bakın, kültüre, sanata, nereye giderseniz gidin mutlaka tanınmış olmak lazım. Siyasette olduğu gibi. Tanınmamış bir adama kimse oy vermez, tanınmamış bir kente kimse de gelmez” dedi.

“Her etnik yapıya, her inanç grubuna, her renge saygı duyuyorum”

Başkan Seçer, Taş Bina’yı müze yapmayı düşündüklerini belirterek, Karamancılar Konağı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Mersin’i modern bir kent haline getirmek istediğini ifade eden Seçer, “Ben modern adamım, modern bir Mersin arzu ediyorum. Ben demokrat bir insanım, daha demokratik bir toplum yaratmaya çalışıyorum. Herkese saygı duyuyorum. Her etnik yapıya, her inanç grubuna, her renge. Ben istiyorum her vatandaşım aynı anlayış içerisinde olsun” dedi. Başkan Seçer, kentte modern yapılar istediğini vurgulayarak, “Biz MEDEKA’nın kurullarının bize önerileri çerçevesinde bazı işler yapacağız” diye konuştu.

Kurullar tarafından planlanan etkinlikler

Toplantıda Kurul üyeleri yapmayı planladıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. MEDEKA Fotoğraf Kurulu, Pandemide Yaşam Fotoğraf Yarışması, Liseler Arası Fotoğraf Yarışması, Mersin Fotoğraf Günleri, Mersin Fotofest ile kenti uluslararası alanda tanıtmak için Uluslararası Fotoğraf Yarışması etkinlikleri düzenlemeyi planlıyor.

Müzik Kurulu; özellikle dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocuk, kadın ve belediye personelinden koro oluşturarak, farklı etkinliklerde bu koroların sahne almasını öngörüyor. Akdeniz Gençlik Orkestrası, Liselerarası Müzik Yarışması, Mersin Senfonisi ve Caz Festivali de düzenlenmesi planlanıyor.

Kent Belleği Kurulu ise Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu’nun ve farklı kurulların oluşturduğu envanterin bir arşiv olarak derlenip toplanmasını sağlamak amacıyla Kent Belleği Merkezi oluşturulmasını amaçlıyor.

Plastik Sanatlar Kurulu, 5 Haziran Çevre Günü Etkinliği, Heykel Park oluşturulması, Estetik Sempozyumu ve Mersin’in sanatçılarının yer alacağı bir kitabın hazırlanarak 100 Yıllık Sanat Bilançosu oluşturulmasını hedefliyor.

Turizm-Arkeoloji Kurulu ise Kanlıdivane Etkinlik Çalışması, Avrupa Bisiklet Ağı’na üye olma çalışmalarını başlatmak için Eurovelo Ağı ile ilgili bilgilendirme yapılması, Arkeolojik Kazılar Şenliği düzenlemeyi planlıyor.

Advert