19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali GALA KONERİ İle Başladı
Advert

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali GALA KONERİ İle Başladı

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali GALA KONSERİ ile başladı, 2021 MUMF Ödülleri de sahiplerine verildi.

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali GALA KONERİ İle Başladı
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali GALA KONERİ İle Başladı Salih Abidin Pala

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali (MUMF) Gala Konseri, Cumartesi akşamı Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluştu.

Şef Rustam Rahmedov yönetiminde, usta keman sanatçısı Ceyla Ganiyeva’nın solist olarak yer aldığı GALA KONSERİ'ne  Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Konserde, Danatar Ovezov ile Yuliy Meytus’un Leyli ve Mecnun operasından Uvertür, Ulvi Cemal Erkin’in Köçekçe, Kara Karaev’in Keman ve Orkestra İçin Konçerto, Ferit Tüzün’ün Esintiler eserleri seslendirildi. Ganiyeva, Keman Konçertosu’nun ardından 100. doğum yılı anısına Arjantinli Besteci Astor Piazzolla’nın Oblivion eserini bis olarak seslendirdi.

Konser öncesi gerçekleştirilen açılış töreninin sunuculuğunu Aydın Kahraman üstlenirken açılış konuşmasını MUMF Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptı. Hemen ardından 2021 MUMF Ödülleri sahiplerine takdim edildi. Bu yılın ödülleri, Festival Sanat Ödülü Doç Ahad Asker’e, Festival Kent Ödülü Kemal Rastgeldi’ye, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü Memet Çelik’e verildi.

Yoğun katılımın gözlendiği konsere, MUMF Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve Kurul üyeleriyle birlikte, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adına Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Bengi İspir Özdülger, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Egin, KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendelli, Baro Başkanı Gazi Özdemir, katıldı.

2021 MUMF Ödülleri de sahiplerine verildi.

“Sanat İyileştirir” temasıyla hayat bulan Festival, 02 Ekim’e kadar sekiz mekanda, sekiz konsere daha ev sahipliği yapacak.

MERSİN KENT HABER

Advert