Başkan Seçer, Hep Beraber Buyrun Ankara'nın Yolunu Tutalım, Çağrısı

Başkan Seçer, Hep Beraber Buyrun Ankara'nın Yolunu Tutalım, Çağrısı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 0lagan Genel Kurulu 2. Birleşimi Vahap Seçer'in başkanlığında toplandı.

Başkan Seçer, Hep Beraber Buyrun Ankara'nın Yolunu Tutalım, Çağrısı
Başkan Seçer, Hep Beraber Buyrun Ankara'nın Yolunu Tutalım, Çağrısı Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı'nda Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, gündem dışı değerlendirmelerle  toplantı  başladı.

Başkan Seçer,  Muhtarlar Günü'nün yarın kutlanacağını, muhtarllığın demokrasilerde demokrasinin temelini oluşturan en önemli temal taşı olduğunu söyledi. Mersin'de yeni kurulan muhtarlıklarla bilikte  muhtarlık sayının 806 olduğunu ifade etti. Seçer, milletvekillerin, siyasi partilerin, STK'ların kentin bileşenleriyle birlikte Ana Konteyner Limanı projeine sahip çıkalmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekti. 10. Kalkınma planında  Ana Konteyner Limanı olarak yer alırken, bu bölgenin 11. Kalkınma Planında Doğu Akdeniz diye adlandırıldığına dikkat çeken Seçer, Özel Güvenlik Bölgesi ve Özel Endüstri Bölgesi olarak tanımlanmasını dile getirdi.

Seçer, 1 milyon 92 bin metre kare alanı kapsayan  Ana Konteyner Limanı ile 2 karar olduğunu, Büyükşehir olarak itiraz ettiklerini, bu plan değişiklikleriyle itirazlarının gerekçelerini açıkladı.Büyükşehir Belediyesi olarak 382 bin metrekaresini belediye   hizmet alanı için planda yer almasına çalışıldığını ifade etti.  Seçer, bu bölgede yapılması planlanan  polipropilen tesislerle ilgili yaşanan  gelişmeleri anlattı. Seçer , hayati önem taşıyan projelerin hayata geçirilmesi için birlikte hareket etmenin kentin geleceği için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Hep beraber buyrun Ankara'nın yolunu tutalım" çağrısında bulundu.

Seçer Adnan Menderes Bulvarı'nda hız limitini 70  kilometre saatten 50 kilometre kare saate aldıkları kararla düşürdüklerini, 7.5 km olan bu bulvarın deniz tarafı Mersin halkı için çok önemli yaşam alanı olduğuna dikkat çekerek  2015'ten 2021'e kadar meydana gelen trafik kazalarda 826 yaralı ve de 7 ölümlü kaza gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu caddeyi 70 kilometre saat kullanmak isteyen sürücüleri  diğer çevre yollarını  kullanmasını önerdi. Seçer, 20 Kasım 2021'de Göçmen Kavşağı'na başlanacağı bilgisini verirken kentte  yeni 31 tek tip  taksi durağı olacağını açıkladı.

Cumhuriyetin 98. kuruluşunu coşkuyla kutlanacağını belirten Başkan Seçer, "Cumhuriyet Bayramımız, tüm dünyaynın ulusal kurtuluş mücadelesinde  maslum ülkelere ilham vermiş , model olmuştur. Kisesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlayacağız" dedi.

Yaklaşan Cumhuriyet Bayramı için hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Seçer, 28 Ekim'de Tarsu'ta bAtena, 29 Ekim Mersin Barış Meydanı'nda Mor ve Ötesi konser vereceğini açıkladı.

Gündem dışı konularda konuşma yapan  belediye meclis üyeriwnden  Bünaymin Özer, esnafların  ticari plakaların vizeleri için 2022'nin ocak ayında başlanmasının esnafların talepleri olduunu söyledi.

Zafer Şahin Özturan, başkan Seçer'i  eleştirerek  AK Parti iktidarı olarak Mersin ve bölgesi için Akdeniz Sahil Yolu, Taşucu Oto yolu ihalesinin yapıldığını, Çukuroba Bölgesel Havaalanı'nın 2022'de ilk uçağın ineceğini, bölge için hem ulaşım hem de lojistik için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Cumhur İtifakı olarak Mersin Metro Projesinin kabul edilmesine destek verdiklerini  belirten Özturan, "Hiç kimsenin ipoteği altında değiliz" dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Dikilitaş Yolu ve köprü planı ile ilgili konuşmasında yolun ve köprünün  hayata geçirilmesinin yöre insanının sorununu çözeceğini ifade etti.

Bedriye Kuş da mecliste söz alarak Davultepe Vanlılar Mahallesi'nde yol, kanalizasyon altyapı sorununun bir an önce çözülme kavuşturulmasını beklediklerini, öğrencilerin okula gitmelerinde ulaşım sorunu yaşandığını okulun uzak olması nedeniyle acilen çözüm bulunmasını istedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise, kentin sorunlarının elbirliğiyle çözümünün öneminin altını çizerken. "Sorunları elbirliğiyle çözmemiz gerekiyor.Kenti yönetirken eleştiri ve özeleştiri yapmalıyız. Genel Bütçede Gelir vergisinde 5-6. sırada yer alırken, devletten aldığı bütçede  22-23. sıradadır.Kentimize borumuz var.Burada elde edilen kaynağın kentimize dönmesini sağlamalıyız" açıklamasında bulundu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, yaklaşan Cumhuriyet Bayramı'nı ile ilgili konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cuhuriyetin 2023'te 100. yılın kutlanacağını altını çizerken, Azerbaycan, KKTC, Kazakistan'nın birlik olup güçlenerek büyümesi gerektiğine vurgu yaptı. 

meclis Üyesi Mehmet Topkara, Erdemli  mahallelerinden Ayaş, Kızkalesi kırsalı, Kılobası Yaylası'nda yaşayan vatandaşlar Milli Emlak'ın bu yerleri satışa çıkardığını, bu alanlarda yaşayan insanların tarım alanları, bağları bahçeleri elinden alınacağı korkularını dile getirerek vatandaşlar, sorununun çözümü bekliyor açıklamasında bulundu.

Özgür Emire meclis toplantısında, yokluğa, gençliğin işsizlik sorununa ve kentte yaşayan olarak trafiğe  çözüm beklediğini ifade ederek, kent için planlanan projelerin bir bir  yaşama geçirilmesini beklediklerini verilen sözlerin yerine getirilmesi beklendiğini ifade etti.

Başkan Seçer, geçmiş dönemde  alınan helikopterin satılması meclisten yetki aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Topkara, bugünkü değeri 14 milyon 278 bin lira olan helikopter, alındığı gün doların 6.20 TL olduğunu, ihale yapılırken doların 4,29 TL ifade ederken helikopter 2 milyon 2 bin dolara mal oldu dedi.

Başkan Seçer, helikopter belediyeye 2,5 milyon dolara mal olurken helekopter içim pist hangar gibi harcamaların da 2-5 milyon dolar ile 5 milyon dolara mal olduğunu ifade ederek bu helikopteri satarak kurtulalım gündem maddesi meclisten satalım kararı çıktı.

Konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşüldü.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER