BASIN MENSUPLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDAN ÇIKARILDI

BASIN MENSUPLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDAN ÇIKARILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2021 Kasım ayı ilk toplantısında Başkan Seçer basın mensuplarını derhal salonu terketmesini istedi.toplantıyı ter etmesini istedi.dışarı Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak konuşurken, Başkan Vahap Seçer basın mensuplarının salonu terk etmesini istedi.

BASIN MENSUPLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDAN  ÇIKARILDI
BASIN MENSUPLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINDAN  ÇIKARILDI Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Kasım ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Gündem dışı söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ,Barış Mahallesi ve Kentsel Dönüşümle ilgili konuşurken, Başkan Vahap Seçer, Başkan Gültak'ın konuşmasını keserek , Gültak'ın görüntülerini çekmeye çalışan basın mensuplarının meclis çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle çekim yaptıkları yeri derhal terk etmesini istedi. Salon görevlilerinie çağrıda bulunarak basın mensuplarını çıkarılmasını yineledi.

Olaya müdahale eden Başkan Gültak, Başkan Seçer'in bu tutumuna  tepki göstermesi üzerine Seçer, birleşime  beş dakika ara verdiğini belirtti. Başkan Seçer, tepkiler üzerine salaonda bulunan tüm basın mensuplarının derhal toplantı salonunu terk etmesini istedi.

Başkan Seçer'in görevlilerden Basın mensuplarının dışarı çıkarılmasında ısrar edince basın mensupları salonu terk zorunda kaldı.

Verilen aranın ardından Büyükşehir Belediye Meclisi yeniden başladı.  Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, konuşmasını kaldığı yerden devam ederek açıklamalarda bulundu.

Gündem öncesi Başkan Seçer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve saygıyla andıklarını vurgulayarak, “10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümü. Hayatını milletine adayan büyük devlet ve siyaset adamı Atatürk’ü bitmeyen bir özlemle, saygıyla anıyorum” diye konuştu.

Meclis toplantısı Kongre Merkezi Yeni Meclis Salonu’nda yapıldı

Başkan Seçer, Kasım ayı Meclis toplantısının yapıldığı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nu Meclis toplantılarını daha uygun koşullarda yapacak bir konuma getirdiklerini belirterek, havalandırma, akustik ve ışıklandırma düzeninin sağlıklı toplantı yapılabilmesine olanak sağlayacak yapıya getirildiğini söyledi. Seçer, “Yeni toplantı salonumuzda bundan sonra Mersinimizin hayrına, Mersinimizin geleceği ve faydası için çok önemli, çok değerli kararlar alacağımızı ümit ediyorum. Başarılar diliyorum” dedi.

“Atatürk’ü bitmeyen bir özlemle anıyorum”

Başkan Seçer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 83. ölüm yıl dönümü dolayısıyla şunları söyledi:

“10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümü. Hayatını milletine adayan büyük devlet ve siyaset adamı Atatürk’ü bitmeyen bir özlemle, saygıyla anıyorum. Atatürk, bu vatanın her karış toprağında ve 7’den 70’e milletinin gönlünde taht kurmuş bir lider, bu ülkenin kurucusudur. Atatürk’ü anlamak aslında bir düşünceyi anlamak ve sevmek demektir. Atatürkçü düşünce; Atatürk’ün kişiliğinde karşılık bulan çağdaş uygarlık düşüncesidir. Atatürkçü düşünceden; bilimi ve bilimin gücüne inanmayı, fırsat eşitliğini, kadının toplumda hak ettiği yeri, tam bağımsızlığı, ulusal egemenliği, aydınlığı, sosyal devleti, dünya barışını anlayabiliriz. Atatürkçü

düşüncede insan haklarını, erdemli insan olmayı, bütün insanların değerlerine saygı duymayı anlayabilirsiniz. Milletimizle birlikte ulusal kurtuluş mücadelesini zafere ulaştıran, kurduğu Cumhuriyet’le çağdaş uygarlığın kapılarını hepimize açan, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, ve tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anmak istiyorum, ruhları şad olsun.”

Öğrenim yardımlarına son başvuru tarihi 19 Kasım

Başkan Seçer, tüm öğrencilere eğitim konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını sonuna kadar zorlayarak destek olduklarını ifade ederek, üniversiteyi kazanan lisans ve ön lisans öğrencilerinin faydalandığı öğrenim yardımının 19 Kasım olan son başvuru tarihini hatırlattı. Seçer, “Tüm yurtta ve bütün eğitim kurumlarımızda eğitim-öğretim yılı başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak da eğitim konusunda imkanlarımız ölçüsünde, hatta imkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak çocuklarımıza, öğrencilerimize eğitim dünyamıza katkı sunmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Meclisimizin yeni aldığı bir kararla da ön lisans öğrencilerine eğitim yardımı kararı almıştık. Geçmiş yıllardan süregelen zaten lisans öğrencilerine eğitim yardımlarımız vardı. Ancak bazı iletişim eksikliklerini ortadan kaldırmak için öğrencilerimizin bu eğitim yardımlarından faydalanabilmeleri için müracaat süresini uzattık. 2021-2022 lisans ve ön lisans öğrenim yardımlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için son başvuru tarihi 19 Kasım’a kadar uzatılmış oldu. Buradan öğrencilerimize duyurmak isterim. Öğrencilerimiz www.mersin.bel.tr ve Teksin Mersin üzerinden başvurularını yapabilirler. Detaylı bilgi için öğrenciler, Alo 185 Teksin Mersin Çağrı Merkezi ile de görüşme sağlayabilirler” diye konuştu.

Sağlık çalışanları toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak

Başkan Seçer, Haziran 2020’den bu yana toplu taşıma araçlarını sağlık çalışanlarının ücretsiz olarak kullandığını, pandemi koşullarının getirdiği olumsuzluklardan dolayı böyle bir katkı sunulduğunu anımsattı. Seçer, “O düzenlemenin sona erme tarihi 1 Kasım 2021 tarihiydi ancak 28 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile ücretsiz olması kararı belediyelere bırakıldı, ‘isterseniz önceki kararnamedeki gibi ücretsiz olarak sağlayabilirsiniz, isterseniz bunu ortadan kaldırabilirsiniz’ diye. Biz bunun devam etmesinde yarar olduğunu düşünüyoruz, Meclisimizin takdirine sunacağız” dedi.

“Görüyoruz ki hız limitini düşürmemize rağmen bir hız limitine hala uyulmuyor”

UKOME kararıyla Adnan Menderes Bulvarı’nda hız sınırının 70 km/saatten 50 km/saate düşürüldüğünü ancak bazı sürücülerin buna riayet etmediğini söyleyen Başkan Seçer, “Görüyoruz ki hız limitini düşürmemize rağmen hız limitine hala uyulmuyor. Bu konuda tabii ki Trafik Şube Müdürlüğü’ne bu görev düşüyor. Daha yoğun denetime ihtiyacımız olduğunu görüyorum. Diğer taraftan da Trafik Kanunu amir hükmünde de var. Trafik Karayolları 74. madde şöyle diyor; ‘Sürücüler görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçişlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır’. Bu amir hükme çoğu sürücülerimiz riayet etmiyor. Bu da ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazalarına neden oluyor. Bu konuda uyarı levhalarını, ışıklarını artırmamıza rağmen hala bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Burada sürücülerimizi uyarmak istedim” ifadelerine yer verdi.

Başkan Gültak; Barış Mahallesi’nde devam eden yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması sonucu ortaya çıkan inşaat ve hafriyat atıklarının bölgeden nakliyesi ve depolanması ile ilgili olarak ‘ücret’ talep eden Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterdi. Başkan Gültak; “Biz, Büyükşehir Belediyesi’nden ne kamyon istedik ne de bu molozları dökmek için bir yer istedik. Peki, buna rağmen siz neden ücret istiyorsunuz? Bu mudur Akdeniz’e pozitif ayrımcılık?” sözleriyle bu tepkisini dile getirdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı birinci birleşiminde söz alarak Barış Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleşen çalışmalarla ilgili bir açıklama yapmak isteyen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak engelleme ile karşılaştı. Tartışmalar sonucu Meclis toplantısına uzun süre ara verildi. Aradan sonra devam eden toplantıda yeniden söz alan Başkan Gültak, Akdeniz ilçesine pozitif ayrımcılık yapılmasını beklerken, tam tersine engelleme ve farklı uygulamalara maruz kaldıklarını dile getirdi. Daha önce de engellendiğini hatırlatan Başkan Gültak, “Seçilmiş bir belediye başkanı olarak, Meclis toplantılarımızda rahatlıkla konuşabilmem gerekir. Çünkü konuştuğum şeyler, belediyemizi ve belediyemiz sınırları içinde yaşayan insanları ilgilendiriyor” dedi.

Başkan Gültak’tan yasa ve yönetmelik hatırlatması…

Hafriyat toprağı inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliğini gösterip konuşmasına devam eden Başkan Mustafa Gültak; “Yönetmeliğin genel ilkelerine göre, atıkların kaynağında en aza indirilmesi esastır. Sonra hafriyat toprağı inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanılması ve özellikle altyapı malzemesi olarak yeniden değerlendirilmesi esastır” dedi. Başkan Gültak; aynı yönetmeliğin; belediyelerin görev ve yetkileri başlıklı bölümünde de il belediye mücavir alanı içerisinde il ve ilçe belediyeleri; Büyükşehir’de, Büyükşehir Belediyeleri; Büyükşehir Belediyesi dışında ise ilçe belediyelerinin, toplanan inşaat yıkıntı atıklarını öncelikli olarak altyapı çalışmalarında kullanmak ve kullandırmakla mükellef olduğunu hatırlattı.

“İnşaat yıkıntılarının nakliye bedeli 0,10 lira”

Başkan Gültak; “Barış Mahallesi’nde yıllardır kimsenin girmediği, cesaret etmediği, radikal ve devrimsel bir işlemi başlattık. Nedir? Kentsel dönüşüm! Herkes bir şeyler konuşuyor. Kim ne derse desin; vatandaşı üzmemek, insanları mağdur etmemek şartıyla bu şehrin en önemli konusu kentsel dönüşümdür. Barış Mahallesi’nde 40 dönüme yakın arazideki binaları yıktık. Bu yıkım ve inşaat yıkıntı atıkları nakliye bedeli nedir biliyor musunuz? 0,01 TL… TOKİ, bütün işlemlerini benim üzerimden yapıyor. Yeri ben teslim ediyorum, ben yıktırıyorum ve takiplerini de ben yapıyorum. Bu

konuştuklarımızdan neden rahatsız oluyorsunuz?” sözleriyle Barış Mahallesi’nde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının önüne engeller çıkarılmasına tepki gösterdi.

“Büyükşehir ‘moloz parası’ istiyor”

Başkan Gültak, yaşanan süreci ve tepkisini şu sözlerle sürdürdü; “Biz buranın yıkımına nakliyesi de dâhil 0.01 lira vermek üzere ihaleye çıktık. Geldiğimiz nokta da Barış Mahallesi’nde hak sahiplerinin yüzde 87’si ile anlaştık. Tapu devirleri de yüzde 80’lerde. Yakında bu rakamları da geçeceğiz. Karşımıza ne çıktı? Çok ilginçtir; bunları Mersin bilecek. Çevre Koruma Daire Başkanlığınız, İmar AŞ’nin yetkilileri ve zabıtalarınız geldi. Hayrola? “Burada yıkım yapıyorsunuz, bizden izin aldınız mı?’ diye sordular. Sonra, ‘Bu molozları taşıyamazsınız’ dediler. Neden? “Bana para vereceksiniz!” Ne parası? Moloz parası... ‘Tamam, verelim, sıkıntı yok’ dedik. Yaklaşık 200 bin lira bütçe ayıralım dedik. Peki, ne oldu biliyor musunuz? İki belediye başkan yardımcımı Büyükşehir İmar AŞ’ye yolladım, toplantı yaptılar. 200 bin lirayı teklif ettik ama ısrarla reddedildi, ‘Hayır, kamyon başına para vereceksiniz’ denildi.”

“Ne kamyon ne de yer istedik, bu ücreti niye istiyorsunuz?”

Bu engelleme üzerine Çevre Bakanlığı ile görüştüklerini kaydeden Başkan Gültak; görüşme sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin lisanslı atık deposu olmadığını öğrendiklerini de aktardı. Sonrasında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüştüklerini belirten Başkan Gültak; şöyle konuştu; “Müdürlüğümüzden gerekli izinleri aldık. Yönetmelikte de belirtildiği üzere, ‘altyapıya kullanmak şartıyla bunu taşıyabilirsin’ denildi. Biz, sizden ne kamyon istedik. Ne de bu molozları dökme yeri istedik. Siz niye ücret alıyorsunuz? Kürkçü Mahallemizde, Akdeniz’in ilk sıcak ve soğuk asfalt plentini kuruyoruz. Yaklaşık 30 milyon liralık bir tesisi Akdeniz’e kazandırıyoruz. Bütün molozu da kendi bünyemizdeki arazide altyapıya kullanacaktık. Çevreye kirlilik de vermiyoruz. Yönetmeliğin ilk şartı neydi? ‘Ya yerinde bertaraf, ya da altyapıda kullanın’ diyor. Bunu yapıyoruz. Peki, size niye para veriyoruz? ‘200 bin lira verelim’ dedik, kabul etmediniz. Kaç kez personelleriniz geldi. Bir haftadır bunun yüzünden molozları taşıyamıyoruz. Tabi sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir yazı daha yazdık ve oradan da izin geldi.”

“Vatandaşın ödeyeceği fark artar. Bu mudur pozitif ayrımcılık?”

Başkan Gültak; ‘6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu’nun da dikkat çektiği konuşmasında, bu kanunda belediyelerin harç, vergi ve ücret talep edemeyeceği durumları saydı; Barış Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi ile başlayan yıkımla ortaya çıkan atıkların da yasa kapsamında olduğuna işaret etti. Başkan Gültak; “Bu ücretlerin hiçbirini almaya yetkiniz yok. Bunu ben değil, kanun diyor. Biz orada yıkım yapmışız. Hafriyat ve inşaat atıklarını da Kürkçü’de yapacağımız asfalt plentine taşıyacağız. Fakat bizden para isteniyor. Ya biz niye para ödüyoruz? Siz de kamusun, biz de kamuyuz. Neyin parasını ödüyoruz? Size bu ödemeyi yaptığımızda yaklaşık maliyeti 1 milyon lirayı buluyor. Peki, ne olacak biliyor musunuz? Bu parayı ben TOKİ’den istemek zorunda kalacağım. TOKİ de bunu vatandaşa yansıtacak. Sonra ne olacak? Vatandaşın ödeyeceği farklar artacak. Biz size, ‘Akdeniz’e pozitif ayrımcılık yapın’ derken, her halde yanlış anladınız. Bu mudur pozitif ayrımcılık?” diye sordu.

“Dere yataklarına atık dökülmesi felaketlere yol açabilir”

Başkan Gültak; Büyükşehir Belediyesi’nin lisanslı depolama alanı olmadığını yineleyerek; “Üçüncü ve Dördüncü Çevreyolu’ndaki bazı dere yataklarının ve boş arazilerin, doğal alanların doldurulduğunu

duyuyoruz. Bu durum, ileride farklı felaketlere yol açacaktır. Eğer böyle bir uygulama doğru ise lütfen bunu durdurun. Yani Yenişehir ve Mezitli bölgelerinde, dere yataklarına ve lisanslı olmayan yerlere dolgu maddesi dökmeyin. Bu, hem çevre kirliliği yaratır hem de ileride farklı felaketleri getirir” diye konuştu.

Abdi İpekçi Caddesi…

Çay ve Çilek Mahalleleri’ni bölen Abdi İpekçi Caddesi, (Bekirde Yolu) üzerinden geçen TIR’lar nedeniyle esnaf ve vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını, sık sık ölümlü ve yaralanmalı kazalar meydana geldiğini de belirten Başkan Mustafa Gültak, bu soruna, Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi, bunun için de alternatif yollar açılması çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının uzaması nedeniyle birleşime ikinci kez ara verildi. Aranın ardından toplantı yeniden başlayacak.

Başkan Seçer, daha önceki Meclis toplantılarında reddedilen 265 milyon liralık borçlanma talebini ısrar kararıyla yeniden Meclis’e sundu. Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin oy çokluğuyla borçlanma talebi bir kez daha reddedildi. Meclis’ten önceki yıllarda yalnızca 164 milyon lira borçlanma alabildiğini vurgulayan Seçer, “Önceki döneme siz 352 milyon dolar borçlanma yetkisi vermişsiniz. ‘Bana bunu niye yapmıyorsunuz’ diyorum. Bir de eski dönem borçlarını ödetiyorsunuz. Verdiğiniz 164 milyon lira. Onun da parasal karşılığı 29 milyon dolar. Hepsi bu” dedi.

Büyükşehir’e hizmet veren esnafa ve müteahhitlere ödeme yapabilmek, geriden gelen borçları ödemek ve yeni hizmetler yapabilmek için bütçede yer alan borçlanma kalemine ihtiyaç duyduğunun altını çizen Başkan Seçer, “Yasalara aykırı bir şey yok. Stratejik plana, yatırım programına aykırı bir şey yok. Halkın yararına olmayan bir şey yok. Siz bunu engellerseniz bana haksızlık yapmış olursunuz. Dolayısıyla Mersin halkına haksızlık yapmış olursunuz” diye konuştu.

Başkan Seçer, 24 saat aralıksız çalıştığını belirterek, “‘Sıkıldık, bıktık’ diyorsunuz ama vallahi halk da sizin bu inadınızdan sıkıldı, bıktı. Az önce arkadaşlar güzel bir şey söyledi. Verin kurtulun. Biz mazeret de üretmeyiz” dedi. İlçe belediyelerinin borçlanma taleplerinin kabul edildiğini, ancak Büyükşehir Belediyesi’ne bu olanağın sağlanmadığını ifade eden Seçer, “Mesele şu; Yenişehir, Tarsus, Akdeniz, diğer taraf, beri taraf meselesi değil. Orada oyunuzun rengi ile aynı konuda Büyükşehir’e geldi mi oyunuzun rengi değişiyor” diye konuştu.

 

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Kasım ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Başkan Seçer, daha önceki Meclis toplantılarında reddedilen 265 milyon liralık borçlanma talebini ısrar kararıyla yeniden Meclis’e sundu. Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin oy çokluğuyla borçlanma talebi bir kez daha reddedildi. Önceki dönem yönetimine 352 milyon dolarlık borçlanma yetkisi verildiğini anımsatan Başkan Seçer, “‘Bana bunu niye yapmıyorsunuz’ diyorum. Bir de eski dönem borçlarını ödetiyorsunuz. Verdiğiniz 164 milyon lira. Onun da parasal karşılığı 29 milyon dolar. Hepsi bu” dedi.

“Ben Meclis’in düzenini sağlamakla görevliyim”

Başkan Seçer, yeni Meclis salonunda toplantının daha verimli geçmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını, Meclis üyeleri, bürokratlar ve basın mensuplarının toplantıyı izleyebilecekleri uygun alanların belirlendiğini söyledi. Herkesin bu kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer, kendisinin Meclis toplantı düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğini ifade etti. Seçer, “Burası Meclis toplantı salonu arkadaşlar, ne yapıyorsunuz siz? Bir mesaj verebilir, pankart açabilir, protesto edebilir, eleştiri yapabilir, bağırabilir, çağırabilir bunu kimse men edemez ama Meclis toplantı salonu bir gösteri salonuna dönüştürülemez” diye konuştu. Basını susturduğuna ilişkin iddiaların doğru olmadığını ifade eden Seçer, “Ben bir şey gizleyecek olsam canlı yayına müsaade etmem. İlk Belediye Başkanı olduğumda, ilk Meclis toplantısında ilk önergem bu toplantıların canlı yayınlanmasıydı. Ben Meclis’in düzenini sağlamakla görevliyim, Meclis’in düzenini bozmakla değil. Düzenini bozana da müsaade edemem” dedi.

“TOKİ sizin, bizim değil; halkın”

Bir Meclis üyesinin TOKİ’yi gündeme taşıyarak yaptığı değerlendirmenin ardından Başkan Seçer, “TOKİ sizin, bizim değil; halkın. Öğrenin artık, halkın, halkın” vurgusu yaptı. TOKİ’nin Akdeniz ilçesi Barış Mahallesi’nde başlattığı kentsel dönüşümde hafriyatın dökümü ile ilgili Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir bürokratları arasında olumsuzluk yaşandığına ilişkin iddiaları da değerlendiren Başkan Seçer, kamuoyunu aydınlatmak için konunun muhatabı İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan’a prosedürle ilgili soru sordu. Seçer’in, “Bu prosedürde İmar A.Ş.’nin muhatabı TOKİ mi, TOKİ’nin müteahhidi mi, Akdeniz Belediyesi mi?” sorusuna Uyan, “TOKİ’nin müteahhitti” yanıtını verince Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Şimdi Sayın Gültak, müteahhidin avukatlığını mı yapıyor bize? Hadi TOKİ’nin anlarız, ‘bizim kurum’ diyor. Bir şey daha soracağım. Başkanlarımız, Meclis üyelerimiz, bürokratlarımız bilir. Bu ihalelerde hafriyat pozu yok mu? Yani oraya para yazmıyor mu müteahhit? Bu pozu yazarken, bu maliyeti hesaplarken, hafriyat bedelini de TOKİ’den almayacak mı bu müteahhit? Ben müteahhide ayrıcalık mı yapacağım? Benden müteahhidin haklarını mı savunuyorsunuz, halkın haklarını mı? İmar A.Ş. de halkın kurumu, belediye de halkın kurumu ama müteahhit halkın müteahhidi değil. Müteahhit sizin müteahhidiniz, benim müteahhidim değil. Şimdi ben bunu anlamakta zorlanıyorum. İşi yapan TOKİ, işi yaptıran TOKİ, yüklenici bir müteahhit. Parayı ödeyecek olan o. Ödeyeceği parayı TOKİ’den almış ya da alacak. Siz ‘onun parasını almayın’ diyorsunuz bize.”

Çilek Mahallesi’nde çalışmalar gece-gündüz devam ediyor

Gündem dışı konuşmalarda yöneltilen soruları da yanıtlayan Başkan Seçer, Çay Mahallesi’nde yapımına başlanan ve Çilek Mahallesi’nde yapılacak asfalt çalışmasını değerlendirirken, şunları söyledi:

“Eylül ayında bir tartışma oldu yine burada. Biz kısa sürede tamamlanıp asfalt çalışmalarına girileceğini söyledik ve konuştuğumuz gibi de oldu. Çay Mahallesi’nde içme suyu şebeke çalışmalarını bitirdik, 10 Ekim itibariyle asfalt çalışmaları başladı. 20 Ekim’de başlama sözü vermiştik. 10 gün önce başladı. Şu anda da caddelerde çalışmalar devam ediyor. Orada yaptığımız sokaklar tamamen Akdeniz Belediyesi’ne ait sokaklar. Ama şunun için söylüyorum. Sokaklar dar olduğu için yapılan çalışmalarda yama yaptığınız zaman, çok daha kötü bir sonuç çıkar diye biz freze ile alıyoruz. Gayet güzel altyapısını yapıyoruz ve tamamen caddeyi sıfırlıyoruz. Orada yapılan emeği ve hizmeti görmesi lazım Sayın Belediye Başkanının. Bana olmasa da emek veren, başta teknik elemanlarımıza ve çalışanlara teşekkür etmeleri gerekir diye düşünüyorum. Kendi ilçe sınırları içerisinde olduğu için. Çilek Mahallesi’nde düktil boru çalışması yapılıyor. Bunun temini zor. Arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız bilir. Zaten hem bölge halkıyla hem muhtarımızla biz bu çalışmaları istişareli götürüyoruz. Şu anda yılbaşına kadar biz bu çalışmaları bitireceğimizi söyledik. Daha da erkene almak için arkadaşlarımız gece-gündüz çalışmalarını devam ettiriyorlar. Daha sonra asfaltlarını yapacağız.”

“Demokrasi adına çok üzüntü verici bir durum”

Başkan Seçer, daha önceki Meclis toplantılarında reddedilen 265 milyon liralık borçlanma yetkisi talebini ısrar kararıyla Meclis’e yeniden sundu. Konu henüz görüşülmeden bir Meclis üyesinin “Cumhur İttifakı olarak düşüncelerimizde değişiklik yok” ifadeleri üzerine konuşan Başkan Seçer, “Meclis’te herkesin iradesi hürdür diye biliyorum. Burada bütün üyeler adına bizim kararımız kesin demeniz bence demokrasi adına çok üzüntü verici bir durum” dedi. 

Vatandaşa hizmet etmek ve çalışmaların aksamaması için Meclis üyelerini bu konuda ikna etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Seçer, borçlanma yetkisi almaları durumunda esnafa ve yüklenici firmalara daha hızlı ödeme yapabileceklerini vurguladı. Her şeyde akıl almaz bir fiyat artışı olduğunu belirten Başkan Seçer, “Eski fiyatlarla hizmet vermiş insanların durumunu düşünün. Yılbaşı geliyor. İşte hepiniz bilirsiniz, birçoğunuz esnaf. İş insanlarının en korkulu rüya gördükleri günler bankalara devre faizini ödeyeceği ayların sonudur. Mart sonu, Haziran sonu, Eylül sonu ve Aralık sonu. Şimdi yılbaşı geliyor. ‘Aralık ayı dert ayı’ derler esnaflar. Ben bu insanlara daha süratle ödeme yapabileyim ki bu paranın çoğunluğu, belki yüzde 80’i Mersin’de işlem görecek, Mersin ekonomisine katkı yapacak” diye konuştu.

Ben ne yapacağım bu borçlanmayı, bu parayı, bu kadar ısrarla”

Önceki toplantılarda hangi hizmete ne kadar para ödediklerini tek tek ayrıntılarıyla anlattığına da dikkat çeken Başkan Seçer, bu bütçelerle 13 ilçenin tamamına hizmet etmek istediklerini vurguladı. Çamlıyayla’da yaşayan bir vatandaşın kendisine mesaj gönderip ilçe belediyesinin sorumluluk alanındaki bir yol için parke taşı istediğini, buna da olumlu yanıt verdiğini anlatan Seçer, “‘Tabii ki, derhal göndeririz’ dedim. Ben bu parkeyi ne yapacağım be kardeşim? Ben bu asfaltı ne yapacağım? Bu parayı ne yapacağım? Ben ne yapacağım bu borçlanmayı, bu parayı, bu kadar ısrarla ısrarla ısrarla. Ben de rahat nefes almak istiyorum” ifadelerine yer verdi. 

“Ben vatandaşıma hizmet etmek istiyorum, beni engellemeyin”

2020 yılında 150 projenin yüzde 96’sını, parasal olarak ise yüzde 92’sini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Seçer, bu yıl şu ana kadar ise yüzde 80.71’ini parasal olarak hayata geçirdiklerini belirtti. Hak edişlerin beklediğini de sözlerine ekleyen Seçer, “Ben vatandaşıma hizmet etmek istiyorum. ‘Beni engellemeyin’ diyorum” dedi. Önceki yönetimin görevi yaklaşık 82 milyon dolarlık borçla devraldığını ifade eden Başkan Seçer, kendisinin ise devraldığı 535 milyon dolarlık borçla göreve başladığını söyledi.

“Bu adaletsizlik, bu hakkaniyet değil”

Geriden gelen borçları ödemeye devam ettiklerine dikkat çeken Başkan Seçer, “‘Bu adaletsizlik’ diyorum. Siz diyorsunuz ki ‘vatandaşa hizmet etme.’ Ama önceki döneme siz 352 milyon dolar borçlanma yetkisi vermişsiniz. ‘Bana bunu niye yapmıyorsunuz’ diyorum. Bir de eski dönem borçlarını ödetiyorsunuz. Verdiğiniz 164 milyon lira. Onun da parasal karşılığı 29 milyon dolar. Hepsi bu. 352 milyon dolar, 29 milyon dolar. Diyorum ki ‘yahu bu hakkaniyet değil.’ Benim bunu söyleme hakkım vardır” dedi. 

“Siz borçlanmayı engellerseniz Mersin halkına haksızlık yapmış olursunuz”

Yatırım programını harfiyen uyguladıklarını ve bazı alanlarda hem fiili hem de parasal anlamda yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşme oranı olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, bunları yaparken de geriden gelen borçları ödemeye devam ettiklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, şöyle dedi:

“Bir taraftan yatırım yapıyorsun. Yeni borçlar ama totalde baktığın zaman artı-eksi 633 milyon da eski borcu ödüyorsun, yeni yatırımlar yapıyorsun. Yeni yapılar yapıyorsun. Bana destek olma durumundasınız. Ortada bir problem yok, bir haksızlık yok. Yasalara aykırı bir şey yok. Stratejik plana, yatırım programına aykırı bir şey yok. Halkın yararına olmayan bir şey yok. Siz bunu engellerseniz bana haksızlık yapmış olursunuz. Dolayısıyla Mersin halkına haksızlık yapmış olursunuz. Benim anlatmak istediğim bu.”

“Dağıttığımız un, yaptığımız yol, köyünüze götürdüğümüz hizmet proje değil mi?”

Bir Meclis üyesinin projelere yönelik destek verdiklerini söylemesi üzerine Başkan Seçer, “Sanki istenen borçlanma yetkisi projelere ödenecek bir para değilmiş gibi eğer bilgi verirseniz halka yanlış bilgilendirme yapmış olursunuz. Yani yaptığımız 4. Çevre Yolu proje değil mi? Yaptığımız köprülü kavşaklar yol değil mi? Verdiğimiz 1 TL ekmek, sosyal hizmetler ya da daire başkanlıklarının bir projesi değil mi? Çocuklara verdiğimiz süt… Daha yeni 64 bin aileye dağıttığımız 10 kilogram un bir proje değil mi? Bu paralar bunlara ödenmeyecek mi? Halk bunları izliyor yani, ‘size destek oluyoruz’. Metroya destek vermeyeydiniz canım. IBRD hibe kredisine destek vermeyeydiniz. Yani onu da yapmayaydınız. Vallahi yani yapmayalım, Metro da yapmayalım. IBRD’den hibeli kredi de almayalım. CNG’li otobüs de almayalım. Bunlar proje oluyor da dağıttığımız un, yaptığımız yol, köyünüze götürdüğümüz hizmet proje değil mi? Onlar için isteniyor zaten. Zaten biz geçen yıl bunları size sunmuşuz. Bu, bu, bu projeleri yapacağız. Şimdi anlattım. Bakın toplamda 2020 yılında proje sayısı 150 diyorum. Gerçekleşme oranından bahsediyorum. 2021 yılında 163 proje. Bunlar proje değil mi? 1,5 milyar lira proje bedeli koymuşum. Bunun %82’si zaten ilk 10 ayda gerçekleşmiş” dedi.

Başkan Seçer, Mut’taki OSB arazi yolunun gündeme gelmesine üzerine, “‘Başkan yolu yapsın’ deniyor. Minimum maliyeti 30 milyon lira. Nasıl olacak şimdi? Gelin empati yapın. Kendinizi benim yerime koyun. Nasıl olacak? Her taraftan ayağımı bağlayın, her yerde de benden hizmet bekleyin. Yapayım da biraz rahat bırakın. Gideyim Mut’un OSB yolunu da yapayım, Erdemli Hali’ni de bitireyim. Satmaya izin vermiyorsunuz bari adamın hak edişini borçlanma ile ödeyeyim. Buradan Erdemli halkına sesleniyorum; o inşaat durursa müsebbibi Cumhur İttifakıdır. Başta Erdemli Meclis üyeleridir. Anlatıyorum, anlatamıyorum. Bunları halk bilsin” diye konuştu.

“Ben 24 saat çalışıyorum”

Başkan Seçer, 24 saat aralıksız çalıştığını belirterek, “Şu gözüme bakın, kan toplamış yorgunluktan. Siz 3 saat tahammül edemiyorsunuz. Ben 24 saat çalışıyorum. Siz bari 24 saat çalışmayın hiç olmazsa ayda bir gün, Meclis’te 7 saat tahammül edin. ‘Sıkıldık, bıktık’ diyorsunuz ama vallahi halk da sizin bu inadınızdan sıkıldı, bıktı. Az önce arkadaşlar güzel bir şey söyledi. Verin kurtulun. Biz mazeret de üretmeyiz. Siz verin kurtulun bu işten, bize başka mazeret üretmeyin. Genel bütçe gelirlerinde bütün belediyelere bakın, öz kaynaklardan eğer %15’ler, %20’ler varsa bu zaten muazzam bir şey. Böyle bir şey yok. Bırakın Allah aşkına. Ben arsa satarak gelir elde etmiyorum. 1 metrekare bugüne kadar arsa satmadım. Bunu da yaparız ama maharet satmakla gelir elde etmek değil. Siz bir şey yaratabiliyor musunuz, üretebiliyor musunuz? Bir akar sağlayabiliyor musunuz? Buna bakmak lazım” dedi.

İlçe belediyelerinin borçlanma taleplerinin kabul edildiğini, ancak Büyükşehir Belediyesi’ne bu olanağın sağlanmadığını ifade eden Seçer, “Siyasi konularda Baro ile iş birliğine ‘hayır!’; hekimlerle kontrol yapacağız, köylere gideceğiz ‘hayır!’; diş hekimleri ile ‘hayır!’. Mesele şu; Yenişehir, Tarsus, Akdeniz, diğer taraf, beri taraf meselesi değil. Orada oyunuzun rengi ile aynı konuda Büyükşehir’e geldi mi oyunuzun rengi değişiyor. Geçen yıl da zaten verilmedi bize yetki” diye konuştu.

MERSİN KENT HABER