Başkan Cenkcimenoğlu Asgari Ücreti Değerlendirdi

Başkan Cenkcimenoğlu Asgari Ücreti Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2022 yılı asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu, "Şu anda yükselen asgari ücret aslında geçmişin bir az da olsa bir telafisi. Geleceğe doğru hiçbir şey katmıyor. Hemen ocak ayından itibaren erimeye başlayacak. Niye eriyecek? Çünkü enflasyon artmaya devam edecek” dedi.

Başkan Cenkcimenoğlu Asgari Ücreti Değerlendirdi
Başkan Cenkcimenoğlu Asgari Ücreti Değerlendirdi Salih Abidin Pala

 

“İŞ DÜNYASI ÇOK ZORLANACAK”

Asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zammın çalışanların enflasyon karşısındaki kayıplarını nispeten telafi edeceğine değinen Başkan Cenkcimenoğlu, “Asgari ücret artışı, çalışanlarımız ile iş dünyamıza hayırlı olsun. Fakat tüm çalışanlar asgari ücretle çalışmıyor. Asıl önemli olan usta, kıdemli ve beyaz yakalı olarak tabir edilen çalışanlara ne artış yapılacağı. Dövizdeki artıştan dolayı artan maliyetler ile hammadde alamayan işveren bu duruma ne diyecek. İş dünyası çok zorlanacak.  Şu anda gelir ve damga vergisiyle işletmelere destek oldu ama yeterli olur mu bilinmez.” diye konuştu.

 

“ÖNEMLİ OLAN ENFLASYON”

Yeni asgari ücretteki artış oranının geçtiğimiz seneye göre kıyasla alım gücünü arttırmak yerine azaldığının altını çizen Başkan Cenkcimenoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artan ekmek fiyatları vatandaşlarımızı zor durumda bırakıyor. Ucuza ekmek alabilmek için saatlerce kuyruklarda bekleyen ve sinirinden ağlayan büyüklerimiz var. Geçen yıl 2825 TL olan asgari ücretle 1.25 liradan 2260 ekmek alıyorken, bu sene 4253 TL asgari ücretle 2.25 liradan 1890 ekmek alıyoruz. Sayın Erdoğan,’ın referansı Nas ise, yüzde 18 faiz haramsa yüzde 14 faizde haramdır. Önemli olan enflasyondur. Hükümetin çözmesi gereken en acil sorun enflasyonun yükselişine dur demek olmalıdır”