Atlantik'i İki Kere Yelkenliyle Geçen İlk Türk Kadını Hülya Leigh, Mersinlilerle Buluştu
Advert

Atlantik'i İki Kere Yelkenliyle Geçen İlk Türk Kadını Hülya Leigh, Mersinlilerle Buluştu

Okyanusu aşan ilk Türk kızı olarak bilinen Hülya Leigh, Mersin'de kendisi için düzenlen söyleşi ve imza günü etkinliğinde yaşama, denize ve deniz yolculuğundaki deneyimlerini, öğrendiklerini kendine özgü lirik anlatımıyla yaşananları okurlarıyla paylaştı.

Atlantik'i İki Kere Yelkenliyle Geçen İlk Türk Kadını Hülya Leigh, Mersinlilerle Buluştu
Atlantik'i İki Kere Yelkenliyle Geçen İlk Türk Kadını Hülya Leigh, Mersinlilerle Buluştu Salih Abidin Pala

Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) ve Mersin ROTA Yelken Kulübü'nün ortak düzenlediği etkinlikte "Cinsiyet Normlarına Sığmayan Meslek Hizmet Ödülü" almış ve Atlas  Okyanusunu iki defa geçmiş olan okyanusları aşan ilk Türk kızı ünvanlı Hülya Leıgt Antalya'dan başlayan Akdeniz, Cebel-i Tarık Boğazı, Atlantik Okyanusu, ABD'NİN Whashington DC''ye uzanan eşinin yaptığı yelkenliyle birlikte gerçekleştirdiği iki insanın ilginç deniz yolculuğu hikayesi dinleyicilerin büyük ilgisini çekti.

FORUM Suite Otel'de gerçekleştirilen Söyleşi ve İmza Günü etkinliğine yazar Hülya Leigh, GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Mürvet Beydağı, Mersin ROTA Yelken Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sönmez, Büyükşehir Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, GİŞKAD Üyeleri, Mersin ROTA Yelken Kulübü Üyeleri, küçük denizciler katıldı. Yazar Leigh, okurlarına söyleşi bitimi kitaplarını imzaladı.

GİŞKAD Yömetim Kurulu Başkanı Mürvet Beydağı, "Mersin'de çok ünlü bir konuğu ağırlıyoruz. Hülya Leigh, Mersin'e gelerek bizleri şereflendirdi. Güçlü bir Türk Kadını imajını çizdi. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Güzel bir söyleşi için hep birlikte buradayız." sözleriyle konuklarını selamladı.

Mersin ROTA Yelken Kulübü Başkanı Cengiz Sönmez, 2017'nin Ağustos ayında Mersin Rota Yelken Kulübünü kurduklarını belirterek bu süre içinde başarılı çalışmalar yaptıklarını dile getirdiği konuşmasında, denizcilik dünyasının ünlü en iyi konuşmacılarını  üyeleriyle buluşturduklarını, gelenekselleşen söyleşiler düzenlediklerini belirtti. Mersin'de ilk kadın yelken takımı kurduklarını belirten Sönmez, Anadolu'dan İstanbul'da ki yelken yarışlarına katılan ilk ve tek tkadın yelken akım olarak katıldıklarını dile getirerek bu çalışmaları geliştirmek istediklerini Mersin'e kadın yelkencilerimizi başarılarını abideleştirmek istediklerini söyledi.

Okayanusta Bir Türk Kızı Mavi Güzel adlı kitabı yazan, yolculuk sonrası zamansız biçimde yaşamını kaybeden elektrik mühendisi, tekne yapımcısı eşi Derek Leigh'te anısına adayan  Hülya Leigh keyifli bir denşiz yolculuğunu duygu dolu sözcüklerle nakletti.

Yazar Leigh, kitabında Türk kadın denizcinin yazdığı bu kitabıyla ilk yelken yolculuğu olduğunu, okyanusları eşinin henüz tamamladığı bu küçük bir tekne ile aştıklarını dile getirirken; kadın denizci neler yaşar, neler hisseder sorularının yanıtlarını güzel duru bir anlatımla Hülya Leigh ve eşi Derek’le birlikte  dinleyicileri denizlerde dolaştırdı, edindiği denizci dostlarıyla tanıştırdı, dinleyicilerle birlikte Atlantik'te yelken açtı. serüvenleriyle dolaştırdı. Mutlulukları, coşkuları, korkuları ve acı tatlı anılarını da dinleyicilerle içtenlikle paylaşan Leigh, bu yolculukta denizi, tekneyi, dümen tutmayı, deniz yaşamını, denizde yaşanan fırtınaların üstesinden gelmeyi, yaşama dair insanın bir başına kalınca neleri tek başına da olsa başaracağını , gücünü, güçsüzlüğünü, sabrını, cesaretini, mücadelesini denizle olan kavgasını denizin kendine özgü rotasında nasıl başardıklarını dile getirdi. 

Söyleşiye katılan konukların sorularını da yanıtlayan Hülya Leigh, bu yolculuklarda öğrendiklerini dile getirirken; kendinde yarattığı etkileri, deneyimleri, zorluklar karşısında baş etmenin yollarıyla ilgili küçük ip uçları verdi.

Söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER