MTO, Akkuyu'da Yaşanan Kazalar İlgili Açıklamada Bulundu
Advert

MTO, Akkuyu'da Yaşanan Kazalar İlgili Açıklamada Bulundu

Mersin Tabip Odası (MTO), Akkuyu'da yaşan ölümlü iş kazaları ve meydana gelen servis araç kazaları ile açıklamada bulundu.

MTO,  Akkuyu'da Yaşanan Kazalar İlgili Açıklamada Bulundu
MTO,  Akkuyu'da Yaşanan Kazalar İlgili Açıklamada Bulundu Salih Abidin Pala

Mersin Tabip Odası2ndan yapılan yazılı açıklamada ; "Nükleer santral demek; kaza demek, arıza demek, doğa katliamı kısaca ‘ÖLÜM` demektir. Ne yazık ki, her geçen gün nükleer santrallere neden karşı olduğumuzu haklı çıkaran olaylar Dünya‘da da ve Akkuyu`da da art arda yaşanıyor

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından Mersin`de inşası hala devam eden bu süreçte hiçbir meslek odası ve bağımsız denetçinin alınmadığı, bakanların randevu alarak ziyaret edebildiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali; kazalarla, patlamalarla, doğa katliamlarıyla ve iş cinayetleri ile anılır, Akkuyu adı doğal güzellikleri değil; felaketi çağrıştırır oldu.     

Nükleer Santralin anlamı Akkuyu’da neden olduğu doğa katliamı, santralin temelinde oluşan çatlaklar, dinamit patlamalarında yerel halkın evlerine verilen zararlar, şantiyelerin dere yataklarına akıttığı kanalizasyon atıkları yanı sıra işçilerin uzun süreli çalışma, kötü beslenme ve barınma koşulları yüzünden yaralanmalı ve ölümlü iş kazalarıdır.

Bu son yedi gün içinde gerçekleşen iki iş kazasında iş cinayetlerine ikisi daha  eklendi. Bunların ilki bu Santralin inşaat alanında 24 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşen iş kazasında  dev vincin tonlarca ağırlıkta demir blok taşıyan halatının kopmasında yükün altında kalan Rus uyruklu bir işçinin yaşamını yitirmesidir. İkincisi 27.12.2022 tarihinde Akkuyu NGS işçilerini taşıyan otobüsün kaza yapması sonucu yaralanan 22 kişi ambulanslarla ve özel araçlarla Silifke Devlet Hastanesine götürülmesi ve hastaneye kaldırılan 22 işçiden 1'inin hayatını kaybetmesi ve bir işçinin hala hayati tehlikesinin olmasıdır.

İş kazaları, çatlaklar, su sızıntıları ve patlamaların arkasında yatan neden, inşaatı 2023’e yetiştirme çabası ile işçi sağlığı ve güvenliğinin yok sayılmasıdır.

Telafisi mümkün olmayan faciaların yaşanmaması için Nükleer Karşıtı Platformun bir bileşeni olan Mersin Tabip Odası yasal mevzuatı bile olmayan, denetimsiz, mühendislik ve hukuk dışı, yaşamsal riskler barındıran, toplumsal faydayı öncelemeyen Akkuyu NGS inşaatının derhal durdurulmasını ve nükleer santral projelerinin ülkenin gündeminden çıkartılmasını talep etmektedir.Nükleer Santralden hemen vazgeçilmelidir, Mersin Tabip Odası ve diğer meslek odaları ile bağımsız denetçilerden oluşan bir komisyon tarafından kazalar ile ilgili inceleme yapılarak bir rapor hazırlanmalı; rapor neticesinde sorumlu şirketler hakkında hukuki süreç başlatılmalıdır..

Sadece işçiler için değil nükleer santralin yakın ve uzak çevresinde yaşayanlar açısından sağlık riskleri her zaman var olacaktır. Bu nedenle ülkemizdeki nükleer santral planlarından derhal vazgeçilmelidir. Ülkemiz için ‘yerli kaynak’ kesinlikle nükleer enerji değildir ve ülkemiz açısından asıl öncelik verilmesi gereken teknoloji gerçek ‘yerli kaynak’ olan güneş, rüzgar, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji türleri olmalıdır." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER