Rusya-Ukrayna Savaşının Türkiye ve Mersin Ekonomisi Üzerine Etkileri
Advert

Rusya-Ukrayna Savaşının Türkiye ve Mersin Ekonomisi Üzerine Etkileri

Mersin İstişare Kulübü (MİK), Mart ayı toplantısında Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. İsmail Yağcı, “Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın Mersin ve Türkiye ekonomisi üzerine etkileri” ve "İş Dünyası- Üniversite ilişkilerinde yeni model arayışları” konuları ile ilgili bir sununum gerçekleştirdi.

Rusya-Ukrayna Savaşının Türkiye ve Mersin Ekonomisi Üzerine Etkileri
Rusya-Ukrayna Savaşının Türkiye ve Mersin Ekonomisi Üzerine Etkileri Salih Abidin Pala

 Mersin Tenis Kulübü'nde  "Mersin İstişare Kulübü'nün düzenlediği toplantının moderatörlüğünü Ferudun Gündüz yaptı  Toplantıya MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Toros Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Köksal Hazır. Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Birdir, Mepiad Başkanı Özcan Demir, MTSO Yönetim Kurulu Üyesi İsa Cani'nin yanı sıra farklı sektörlerden Mersin'in tanınmış sanayici ve iş insanları katıldı.

Mersin İstişare Külübü'nün düzenlediği toplantının moderatörlüğünü yapan Ferudun Gündüz açılış konuşmasında, "Biz bir süreden beri İş Dünyası ile Akademik Dünyanın kaynaşması amacıyla bir grup oluşturduk. 
Aramızda iş insanları ve akademisyenler var.  MERSİN İSTİŞARE KULÜBÜ olarak toplanarak hem dostluğumuzu geliştiriyor hem de kent ve ülke sorunları üzerinde fikir alışverişinde bulunuyoruz. 

Bilimin ; sanayi , ticaret , hizmet gibi yaşamın her alanında daha yoğun şekilde kullanılmasıyla katma değerli üretimin artarak ancak o zaman ihracatımız içindeki yüksek teknoloji ürünlerimizin oranının artacağına inanıyor ve bu kültürü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 

Bu kapsamda kamusal teşvik ve desteklerin de yeniden gözden geçirilip kıt kaynakların daha verimli kullanılması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Rusya- Ukrayna Savaşı'nı değerlendirirken  savaşın 17. gününde bugüne kadar inanılmaz bir belirsizlik yaşandığına dikkar çekerken, Batı'nın Rusya'ya  finanstan, enerjiye, ulaşımdan lojistiğe kadar her alanda yaptırımlar uygulamaya başlamasıyla dünyanın derin bir kriz yaşadığını, bu krizden ülke  ekonomimiz de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Yağcı,  Rusya ve Ukrayna'ya yaptığımız ihracaat ve  ithalat verilerini paylaştı. Türkiye'nin bu iki ülkeyle yaptığı ihracaat  payının toplamda  % 16'nı oluşturduğuna dikkat çekti.

Rusya'ya yaptığımız ihracaat pay artırılabilir mi?

 Batı'nın Rusya'ya uygulamaya başladığı kısıtlamaları ülke ekonomisinin canlandırılmasında  kriz fırsata çevirebilir mi ? 

Yağcı, ne tür risklerle karşı karşıyayız?

Rusya'nın Batı'dan aldığı her şeyi bizden sipariş edebileceğine ifade eden Yağcı, Rusya'ya yapılacak ihracaat  sebze-meyve, narenciye dışında çeçitlik göstererek ihracaat kalemlerinin artırabilineceğini ifade etti

Böylelikle iş dünayamız ihracaat payını artırarak yaşanan krizden nefes alacağını söyledi. Şu an için Türkiye'nin Rusya'ya uygulanan kısıtlamalarla ilgili bir yükümlülüğü olmadığının altını çizen Yağcı, Türkiye ile Rusya'nın  atacağı yeni adamları iş dünyası merakla beklediğini dile getirdi.

Çin, Hindistan, İran gibi ülkeler Rusya'nın ihtiyacı olan ürünleri karşılamak, pazar payını artırmak için yarıştıklarını dile getiren Yağcı, şu ana kadar kararlı ve tutarlı bir yol izleyen ülkemiz, yaşanan bu  ekonomik krizden, krizi fırsata çevirmenin yolunun Rusya'ya yapılan ihracat artırılmasının ülke yararına olabileceğine işaret etti.

Rusya ile Türkiye arasında yapılacak ithalat ve ihracaatı Merkez Bankası'nın güvencesinde Türk Lirası ve Rus Rublesi değişiminin pekala olabileceğini belirten Yağcı, iş insanlarının sıkıntılarının giderilebilmesi için Merkez Bankası, Rus Ruble'sini dolar ya da avro'ya çevirebileceğini bir düzenlemeye ile mümkün olduğunu söyledi.

Toplantıda MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, yaptırımlar sadece Rusya'ya zarar vermekle kalmayacak üçüncü ülkelerere de zararı olacak. Rusya'ya yaptırım ve kısıtlamalar sürecinde Türkiye, Rusya ile ihracaatını bu krizde geliştirmenin bir  yolunu bulması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Köksal Hazar, Prof. Dr. Kemal Birdir Rusya Ukrayna Savaşı'ndan Türkiye'nin şimdiden derinden etkilenmeye başladığına dikkat çekilirken, turizm sektörü bu yıl beklentilerin yüksek olduğu bir dönemde  Ukrayna ve Rus turistlerin gelmemesi hayal kırıklığı yaratacağı ifade edildi.

Mersin İstiare Kulübü toplantısında katılanlar, yaşanan krizi değerlendirdi. Yağcı soruları cevaplandırdı.

Yağcı, "İş Dünyası- Üniversite ilişkilerinde yeni model arayışları” ilgili değerlendirmesinde ise üniversiteler içinde yer alan teknoparkların bugünkü yapısıyla arzu edilen sonucun alınamadığını, çıkarılacak yasayla teknoparkın işlevinin artırılması gerektiğini ifade etti.  Yağcı, "Tüm Mersin'i Teknopark yapmalı, böylelikle sürdürülebilir bir iklim yaratılır, işletmelerle üniversiteler sürdürülebilir bir iletişim içinde sağlam temellere oturtulan üniversite sanayici işbirliği gerçekleştirilmiş olur" dedi.

Teknoparklarla ilgili  yasa değişikliliğinin gerektiğini ifade eden Yağcı, konuyla ilgili çalışmaların başladığını dile getirken "RİS Plus"  çalışmaları ile ilgili açıklamada bulundu.  Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nejat Erk'in RİS Plus çalışmalarını yürüttüğünü, kamuoyu bir an önce bu çalışmaların tamamlanarak sonuçlanmasını beklediğini ifade etti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER