Doktorlar Üç Gün İşe Gitmiyor
Advert

Doktorlar Üç Gün İşe Gitmiyor

Mersin'de Doktorlar 14-15-16 Mart tarihlerinde çalışma koşulları ve özlük haklarının düzeltilmesi, maaşlarında ücret artışları, sağlıkta şiddetin önlenmesi talepleriyle iş bıraktı .Doktorlar, 14 Mart Tıp Bayramını iş bırakma eylemleri gölgesinde kutluyor.

Doktorlar Üç Gün İşe Gitmiyor
Doktorlar Üç Gün İşe Gitmiyor Salih Abidin Pala

Çalışma koşullarının ve özlük haklarının düzeltilmesi, maaşlarında ücret artışları, sağlıkta şiddetin önlenmesi  talepleriyle üç gün sürecek iş bırakma eylemi başlattı. Çalıştıkları hastane önlerinde toplanarak basın açıklamalarıyla taleplerini iletti.

14-15-16 Mart tarihleri arasında Mersin Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Hekimler Birliği Sendikası SES Mersin Şubesi, , Genel Sağlık İş, Birlik Dayanışma Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği üyesi doktorların destek verdiği iş bırakma eylemleri sabah başladı. Olaysız biçimde büyük olgunlukla devam ediyor. Hastanelerde, Acil servisler, yoğun bakımda yatan hastalar ve  kritik durum hastaları dışında sağlık hizmetleri verilmiyor.

Öğle saatlerinde  Mersin Cumhuriyet Alanı'nda hekimler, buruk biçimde 14 Mart Tıp Bayramı törenle kutladılar.

Tören Atatürk Anıtı'na  Mersin Tabip Odası ve Özel Hastanelerin çelenklerini konmasıyla başladı. Ardından törene katılanlar  saygı duruşu  gerçekleştirdi. Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. 

Törene katılan  Mersin Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Hekimler Birliği Sendikası, SES Mersin Şubesi, , Genel Sağlık İş, Birlik Dayanışma Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği temsilcileri yaptıkları konuşmalarda 14 Mart Tıp Bayramının kutlandığı bugünü buruk kutladıklarını, Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve özlük haklarının düzeltilmesi, maaşlarında ücret artışları, sağlıkta şiddetin önlenmesi  talebiyle  üç iş bırakma kararı aldıklarını, taleplerinin hayata geçirilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdiler.

Hazırlanan ortak basın açıklamasında;

"Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Ancak bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken, ne yazık ki yine G(ö)REV'deyiz ve yine haklarımız için mücadele ediyoruz.

Toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri ne bizim emeğimizi ne de toplumun sağlığını umursamaktadır. Ancak iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya gelince ise hiçbir sınır tanımamaktadır. Salgın döneminde dahi bu anlayıştan vazgeçmemişlerdir. Yüz binlerce insanımız, yüzlerce hekim, sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sisteminin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmiş; bunca emek ve fedakârlığımıza rağmen bir de bizlere gidiyorlarsa gitsinler demişlerdir.

Öncelikle ve bir kez daha vurgulamak isteriz: Salgının en zor günlerinde, bilimsel olmayan salgın yönetiminize rağmen biz tüm fedakârlığımızla buradaydık; önceden de olduğu gibi yarın da burada olacağız.

Beyaz yürüyüş, Beyaz Forum, Beyaz Nöbetlerle acil taleplerimizin karşılanmasını, sesimize kulak verilmesini defalarca istedik. Bilmenizi isteriz ki siz emeğimizi-bizleri görmezden gelmeye devam ettikçe; bizler de tüm haklılığımızla sizin karşınızda durmaya, emeğimize geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Aralık ve Şubat’taki Beyaz G(ö)REV’lerle de Aile Sağlığı Merkezlerinden, Üniversite Hastanelerine Türkiye’nin dört bir yanında tüm sağlık kuruluşlarında emeğimize sahip çıkacağımızı gösterdik.

Ekim ayından bu yana söylediğimiz gibi: “Emek Bizim, Söz Bizim”.

Bizi duymazdan, görmezden gelip yok sayanlara; sesimize kulaklarını tıkayanlara; “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” diyerek bizi değersizleştirenlere karşı emeğimize, mesleğimize, geleceğimize hep birlikte bir kez daha sahip çıkmak için artık G(ö)REV zamanıdır.

Biliyoruz: Sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır. İşte bu nedenle emeğimiz için, haklarımız için, sağlığımız için, acil taleplerimizin karşılanması için 14-15-16 Mart 2022 Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri bütün Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında G(ö)REV’deyiz!

Bizleri mutsuz, hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışı iflas etmiştir. Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getiren bu çalışma koşullarının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürüklenirken, tüm bu yaşadıklarımızın sorumlusunun yıllardır uygulanan yanlış sağlık politikaları olduğunu biliyoruz.

Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete artık tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı.

Oyalama istemiyoruz, daha fazlasını değil, yalnızca hakkımız olanı istiyoruz.

Günde 50’nin üzerinde olan ve artmaya devam eden sağlıkta şiddet vakalarına karşı önlemler alınmasını, şiddetin olmadığı bir ortamda çalışmak için etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmasını istiyoruz

Malpraktisve performans baskısı altında ezilmediğimiz insanca çalışma koşulları, Emekliliğimize yansıyacak insanca ücret istiyoruz.

COVID-19’dan ölen 553 meslektaşımızın görülmesini ve COVID-19’un meslek hastalığı kabul edilmesin istiyoruz.

Birinci basamağın güçlendirilmesini ve Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliğinin kaldırılmasını istiyoruz.

Halkın sağlığı için en az 20 dakika muayene süresi ayırabildiğimiz, hastaların aylarca randevu sırası beklemediği nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz.

Yaşama adanmış bir mesleğin onurlu mensupları olarak hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu haklı ve onurlu mücadelemizde; bütün hastalarımızın, toplumun desteğini bekliyor; sağlığımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER