Alzheimer Mersin İnsanca Yaşamak İnsanca Yaş Almak Herkesin İçin Mümkün Olmalı
Advert

Alzheimer Mersin İnsanca Yaşamak İnsanca Yaş Almak Herkesin İçin Mümkün Olmalı

Mersin Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr . Aynur Özge 18-24 Mart "Yaşlılara Saygı Haftası" nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında; “İnsanca yaşamak, insanca yaş almak herkes için mümkün olmalı.” dedi.

Alzheimer Mersin İnsanca Yaşamak İnsanca Yaş Almak Herkesin İçin Mümkün Olmalı
Alzheimer Mersin İnsanca Yaşamak İnsanca Yaş Almak Herkesin İçin Mümkün Olmalı Salih Abidin Pala

  Mersin Alzheimer Derneği  Yönetim Kurulu  Başkanı Prof. Dr . Aynur Özge, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada;
 " Her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak kutlanmaktadır.
     Yaşlanma, doğumla başlayan, her canlıda görülen, tüm işlevlerde azalmaya neden olan evrensel bir süreçtir . Yaşlanmanın başlangıç yaşı genelde   65 olarak kabul edilmekte olup, ülkemizde de yaşlı nüfus sayısı hızla artmaktadır ve 
toplumumuzda; her 5 yaşlıdan birisinin tek başına yaşadığı görülmektedir. 
     Bu konuda devletimizin ve yerel yönetimlerin yaşlı bireylerimizin bu dönemlerini sosyalleşerek sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapması ve kurumsal bakıma önem vermesi zorunludur. Bu anlamda son yıllarda ciddi çalışmalar da yapılmaktadır. 
      Yaşlanma kaçınılmaz ise; bu dönemin AKTİF  YAŞLANMA” ile kaliteli geçirilmesi de mümkündür.
Bu süreç yaşlıların günlük yaşamlarında sosyal, ekonomik ve kültürel aktivitelere katılımlarını esas alır. Yaşlı insanların; 
   1. Çalışmaya devam edebilmeleri,
   2. Sağlıklı kalmaları,
   3. Topluma katkıda bulunmaya devam etmeleri için daha fazla fırsatın sunulmasını içermektedir.    
     Bireyin sağlık sorunlarını en aza indirmek için koruyucu önlemler alması; bellek ve fiziksel işlevlerini geliştirici çabalar içinde olması;  yaşama pozitif bakmasını becerebilmesi;  kendini yaşlılığa hazırlama sürecinde sosyal çevresini ve ilişkilerini canlı tutması demektir. 
     Ayrıca bu yaşlarda yapılan aktif çalışmaların; olası bir Demans-Alzheimer hastalığını da, en az 10 yıl ötelediği, Dünya Sağlık Örgütü ve Tıp otoritelerince kabul edilmektedir.
      Bu anlamda STK’lara da çok iş düşmektedir. 
     Bizler; Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ve Mersin Alzheimer Derneği olarak, yaşlanma sürecinin hem sağlıklı kesimine, hem de bu süreçte en çok görülen Demans-Alzheimer hastalığı olan kesimine yönelik olarak tüm ülkemize örnek olan çalışmalar yapıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 
     Bu çalışmaları özetle sıralayacak olursak;
     Sağlıklı Yaşlılar için;
   1. Mezitli Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi ve Tarsus Ülker Aydın Dayanışma ve Erinç Evi”nde, Derneğimiz  üye ve gönüllü rehberlerimiz yönetiminde gerçekleştirilen Yoga, Spor, Koro İmece Mutfak Çalışmaları, El Sanatları Makrome vb. yüz yüze yapılan kurslarla birlikte, pandemi sürecinin başından itibaren başlattığımız dijital ortamda yaptığımız söyleşi, sohbet, eğitim, farkındalık, hasta yakınları için psikolojik terapi programları, özel gün kutlama ve anma günleri, her yıl aksatmadan gerçekleştirdiğimiz Alzheimer Eğitim Kampları ve ürettiğimiz sayısız proje hizmeti yanı sıra, Yaşlılarla gençlerimizi buluşturduğumuz çeşitli programlar bu aktivitelerden bazıları.
      Demans-Alzheimer Hastaları için;
   2 • Derneğimiz tarafından toplanan bağışlarla, 3,5 yıl gibi kısa bir sürede; yoktan var edilerek yaptırılmış ve 5 yıl önce hizmete giren 93 yatak kapasitesi ve 53 sağlık personeli ile, Özel Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Demans- Alzheimer Engelli Bakım Merkezi, normal veya palyatif bakım gerektiren hastalara; 24 saat sürekli bakım hizmeti vermektedir. Her geçen gün artan başvuruların yoğunluğu nedeniyle, en kısa zamanda yatak kapasitesini arttırmak için çalışmalar yapmaktadır. 
   Ayrıca;  30 hastaya gündüz bakım hizmeti veren bölümümüzdeki çalışmalara da pandemi koşulları nedeniyle ara verildi. 
     Bakım merkezimizden bütün yaşlılar kendi durumlarına uyan; özel, devlet destekli ve ücretsiz kategorilerde yararlanabilmektedirler. 
     Bizler yaşlılarımız  sadece bu hafta içinde değil, her gün hatırlansın, değerleri bilinsin ve bu dönemlerini huzur içerisinde geçirsinler istiyoruz.
      “İnsanca yaşamak, insanca yaş almak herkes için mümkün olmalı.” 
      Tüm yaşlılarımıza saygıyla…" ifadeleri yer aldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER