MeÜ 30. Yıl Etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri Başladı
Advert

MeÜ 30. Yıl Etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri Başladı

Mersin Üniversitesi'nin (MeÜ) kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri, düzenlenen çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerle başladı.

MeÜ 30. Yıl Etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri Başladı
MeÜ 30. Yıl Etkinlikleri ile 26. Kültür ve Spor Şenlikleri Başladı Salih Abidin Pala

9 Mayıs Pazartesi günü MeÜ Cumhuriyet Alanında gerçekleşen şenlik açılış programına MeÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, dekanlar, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Şenlik açılışında konuşan MeÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Bu yıl, Üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı. 1992 yılında iki bina ve bir idari bina ile başlanan bu güzel maraton bugün 30. yaşında. Bütün gücümüzle hem Üniversitemize hem de güzel şehrimize katkılar yapmaya çalışıyoruz. Birçok alanda özellikle on sene içinde güzel yatırımlar yaptık ve sıralamalarda üst basamaklardayız. Pandemi dolayısıyla, bir araya gelmeyi de çok özledik. Bu nedenle yıl boyu sürmesi planlanan etkinlikler hazırladık. Bugünden itibaren şenliklerimizi başlatıyoruz. Renkli ve güzel bir yıl olacağını tahmin ediyorum. Nice 30 yıllara” ifadelerini kullandı.

Açış konuşmasının ardından MeÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü tarafından hazırlanan MeÜ 30. Yıl logosunun 30 bin düğümle sanatsal yorumu isimli etkinliğe geçildi. Eserin ilk düğümünü Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı attı.

MeÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “30. Yılında Dünden Bugüne Mersin Üniversitesi Fotoğraf Sergisi”nin açılışı da Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Erol Yaşar ve dekanlar kurdele kesimini gerçekleştirildi.

Şenlik boyunca MeÜ Cumhuriyet Meydanında açık olacak sergide, Üniversitenin kuruluşundan bu yana geçirdiği evreler, eski ve yeni fotoğrafların bir araya getirilmesiyle ziyaretçilere gösteriliyor.

Sergi açılışının ardından MeÜ Dans Topluluğu ve Tiyatro Topluluğu tarafından gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle şenlik programı devam etti.

30. Yıl Etkinliklerinin ilk günü 9 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’de MeÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde Tiyatro Topluluğunun Doğaçlama Gösterisi ve saat 20.00’de MeÜ Amfitiyatroda Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin Bahar Konseri ile devam edecek.

MERSİN KENT HABER