Dharma Yaşam Atölyesi'nde İmanımın Resimleri 2 Sergisi ve Söyleşisi
Advert

Dharma Yaşam Atölyesi'nde İmanımın Resimleri 2 Sergisi ve Söyleşisi

Dharma Yaşam Atölyesi'nin Mersin Pozcu'da bulunan stüdyosunda sanatçı Muvaffak İren "İmanımın Resimleri-2" konulu söyleşisi ve resim sergisi açıldı.

Dharma Yaşam Atölyesi'nde İmanımın Resimleri 2 Sergisi ve Söyleşisi
Dharma Yaşam Atölyesi'nde İmanımın Resimleri 2 Sergisi ve Söyleşisi Salih Abidin Pala

Dharma Yaşam Atölyesi'nin Pozcu'da bulunan stüdyosunun konuğu ünlü sanatçı  Muaffak İren "İmanımın Resimleri-2" konulu sergisi ve söyleşisi ilgi çekti.

Sanatçı İren, sergiyle ve yaptığı çalışmalarla ilgi yaptığı açıklamada; İmanın aynı zamanda inanç anlamı taşıdığına dikkat çekerek evrensel yaratılışta ki olguları semobollerle, figürlerle sembolize ederek çizimler yaptığını, yapıtlarında yer alan tematik tasarımların ikonik yapıt olduğunu, ikonlarda yer alan nesneler "elma" gibi yer aldığını, burada ısırılmamış elmayı semobolize ederken "yaratılmamış bilgi" olduğunu dile getirdi. Dinsel dünyadaki anlamlar taşıdığını ifade eden İren evremelerden söz etti. 2000'li yılların başında Mersin'e gelen Muavaffak İren, Turunçlu Köyüne yerleştiğini, MTSO ve İSK'nde sergiler açtığını,"Kendimce toplumsal bilince katkı yapıyorum.Mistik bir insan olarak, aynı zamanda sanat potansiyeli taşıdığım içişn, o mistiğizimin bu çağa uygun şekilde çizinlerimle renklerimle figürlerimle anlatmaya çalışıyorum.Evrensel Yaratılışın sırları açılıyor. Aydınlığın ışığını artırıyorum" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Muvaffak İREN kimdir?

1948 yılında İstanbul' da doğdu. Güzel Sanatlara olan tutkusu çocukluk yıllarından itibaren kendini gösterdi. Doğuştan gelen hassas yapısı, sanatsal yapılanmasında kullanılan öğe olarak onda hep vardı. Çocukluk yıllarında ve lise öğrenimi sonuna kadar sanata olan yetisi açıkça ifadesini buldu. Maneviyata olan düşkünlüğü çeşitli kaynaklardan edindiği bilgiler sanat yaşamının ürünlerinde yaşar hale geldi. Yaşamını doğumdan ölüme kadar bir okul , yaşananları ders olarak benimsedi. Güzel sanatlara yetenek olarak sahip olan bir şeylerden ancak cesaret ve arayış içinde olanlarının sanat tarihi içinde yer alabildiğinin içsel farkındalığı ile hareket etti. Ondan fazla kişisel bir o kadar da karma sergilere katıldı. Muvaffak İren her istediğini yapma başarısını gösterirken, sanatta "kendi olmanın" büyüsünü taşıyan eserlere de sahip oldu.

Sanat: Toplumsal gelişimin üç lokomotifinden biri..(Sanat-Bilim-Din)
Sanat Eseri; Toplumsal gelişimi gerçekleştiren eserler
Çağdaş Sanat; Çağın ruhu denilen olguyu yakalayabilen etkinlikler..

Kişisel Sergilerinden Seçmeler;
Levent Sanat Galerisi- İstanbul
Merve Sanat Galerisi- Bodrum
Artist Sanat Galerisi- İzmir
Sanat Fuarı1999- İstanbul
Paris Galerie des Poets-2000

Karma Sergiler;
Vakko Sanat Galerisi-İstanbul
Asmalımescit Sanat Galerisi-İstanbul