Mersin'de Tarihsel ve Sosyolojik Bir Olgu Olarak Alevilik’’ Paneli Düzenlendi
Advert

Mersin'de Tarihsel ve Sosyolojik Bir Olgu Olarak Alevilik’’ Paneli Düzenlendi

Mersin Cemevi tarafından ‘’Tarihsel ve Sosyolojik Bir Olgu Olarak Alevilik’’ paneli yoğun ilgi gördü.

Mersin'de Tarihsel ve Sosyolojik Bir Olgu Olarak Alevilik’’ Paneli Düzenlendi
Mersin'de Tarihsel ve Sosyolojik Bir Olgu Olarak Alevilik’’ Paneli Düzenlendi Salih Abidin Pala

Moderatörlüğünü iş insanı- yazar Mustafa Gülerin yaptığı panelde,konuşmacı olarak tarihçi- yazar Erdoğan Aydın, sosyolog Prof.Dr Şükrü Aslan katıldı. 

 Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz kısa bir açılış konuşması yaptı. 

Tarihçi- yazar Erdoğan Aydın, Alevilik nedir, Aleviliğin İslamiyet'le ilişkisi, Alevilik, İslam'ın özü yoksa kendine özgü bir inanç mı, konusunda Aleviliğin tarihsel süreci hakkında bilgi verdi. 

Aydın,’’ Aleviliğin temel öğelerine bakıldığında; Alevilik İslam içinde değildir. İslam’ın temel öğeleri, Aleviliğin temel öğeleriyle uyuşmamaktadır. Bu tartışma birbirimizden ayrışma ve kavga nedeni olmamalıdır. Avusturya Devleti Aleviliği inanç olarak kabul etti. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı bütçesinden yardım almaya çalışarak Alevileri mahkum etmeye çalışan var. Alevileri sola düşmanlaştırmaya çalışanlar var.Aleviliğin özgün karekterlerini bozmaya çalışan güç odakları vardır. Aleviliğin farklı tanımaları olabilir. Bu da inanç dışlama ve ayrışma nedeni olmamalıdır.Bu inanç binlerce yıl içinde yol bir sürek binbir, diyerek kendi iç demokrasisini felsefi ilkesel temellerini atmış olan bir inançtır.Alevillerin eşit yurttaşlık haklarını gölgelemeden, Alevi kurumlarını güçlendirerek, ülkemizi laik, demokratik, hukuk devleti yapılması mücadelesinden vazgeçilmemelidir. Alevilik nedir, Alevilik nerden geldi, temel değerleri nelerdir konularında özgürce tartışabilmeliyiz. ’’diye konuştu. 

Sosyolog Prof.Dr Şükrü Aslan Sosyolojik olarak Alevilik konusunda bilgi verdi. 

Aslan,’’ 1980 yılında kentlere Alevilerle Sünnilerin karışık yaşadığı mahallede, Aleviler ramazan ayında mahalle baskısı ve politik baskıyla karşı karşıya kaldılar. Oruç tutmadığı halde, baskılardan çekinerek, sahurda ışığını açmak zorunda olmuşlardır. 

Kamusal alanda Aleviliğinin tanınmaması nedeniyle Aleviler kendini gizlemek zorunda kaldı.Avusturya  Alevi kimliği tanıdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Alevilerin açtığı davada bu kimliğin Türkiye’de tanınmasına yönelik karar verdi. Türkiye hala direniyor. Alevilik dünya tarafından tanınıyor, sadece ana vatanı tarafından tanınmıyor. Diye konuşmasını tamamladı. 

İzleyenlerin soruları, panelistler tarafından cevaplandırıldı. Ve panel sona erdi.