Mersin Demokrasi ve Dayanışma'dan Çağrı

Mersin Demokrasi ve Dayanışma'dan Çağrı

Mersin Demokrasi ve Dayanışma adıyla biraya gelen sol STK temsilcileri 15-16 Haziran İşçi Direnişi’nin 52’nci yıldönümünde buluştu.

Mersin Demokrasi ve Dayanışma'dan Çağrı
Mersin Demokrasi ve Dayanışma'dan Çağrı Salih Abidin Pala

Mezitli Pelin Cafe Resturant’ta akşam yemeğinde buluşan Mersin Demokrasi ve Dayanışma adıyla buluştu.

Mersin siyasetinde  solun tanınmış adları ve  temsilcileri ülkenin içinde bulunduğu sorunların çözümü için solun güç birliği içinde olunması gerektiği konusunda ortak hareket edilmesi çağrısında bulunuldu.
Yıllarca sol siyaset ve sendikaların birlikte hareket edemediği için ülkenin sağ zihniyetlere teslim edildiğini söyleyen Mersin Demokrasi ve Dayanışma adına konuşan Ali Erdinç, solun birlikte hareket ederek, ülkenin demokrasiye ve özgürlüklere kavuşabileceğinin altını çizdi.


Erdinç, “Uzun yıllardır bir arada mücadele ettiğimiz ve bir arada olduğumuz arkadaşlarımız var. Böylesine anlamlı bir günde yeniden bir arada olmaktan dolayı oldukça mutluyum. Artık siyaset öyle bir boyutlara ulaştı ki, geçmişte arkadaşlarımız ölüme giderken hepimiz tereddüt geçirirdik. Bugün neredeyse birbirimizi göremez hale geldik. Bu topluluk bir arada olunca, ister istemez geçmişte birlikteliliğimizi paylaştığımız o mücadelede anılarımız yeniden gündeme geldi. Birada oluşumuzun nedeni anılarımızı paylaşmak değil, nasıl ki geçmişte siyasete emek vermiş isek, güç verdiysek, katkı sağladıysak, bugünde bunu farklı partilere mensup olmamıza rağmen yine CHP’de yoksullar için, tüm ihtiyacı olan insanlarımız için katkı verme adına bir arada olabiliriz. Kendimiz için değil, toplum için, insanlarımız için bir arada olmalıyız. CHP bir kitle partisidir. Burada bulunan bütün arkadaşlar, halkımız için, insanlarımız için, emekçilerimiz, yoksullarımız, köylülerimiz, işçilerimiz için bir aradayız ve bir arada olmak zorundayız” dedi.

Toplantıda 15-16 Haziran ile ilgili yapılan açıklamada, 15-16 Haziran 1970 tarihlerinde Türkiye'de İstanbul merkezli olarak başlayan ve tüm ülkeye yayılan  hak arama mücadelesinin Türkiye tarihinin  en büyük işçi eylemine dikkat çekildi. 1960'ta başlayan sendikal  mücadelede önemli olaylar yaşandığını, bu mücadeleye DİSK'in  önderlik ettiği belirtilerek günümüze kadar zor ve  uzun bir süreç yaşandığı ifade edilerek,  bugüne gelinen noktada çalışanların  sendikasızlaştırma, örgütlenmesine engellemeler,  sendikasız çalışmaya zorlandığını  ya da hükümet  yandaşı sarı sendikalara üye edildiğinde dikkat çekilerek işçilerin hak ettiği ücreti alamadıklarını, ülke tarihin en yüksek enflasyonunun yaşandığını, bu günlerde işçiler evlerini geçiniremez duruma düşürüldüğü vurgulanarak çalışanlar yoksulluğa açlığa  mahkum edildiği ifade edildi.

Sendikal mücadele tarihinde  15-16 Haziran İşçi eylemleri örgütlü mücadelenin zaferi olduğu belirtildi.

Yapılan konuşmalarda birlik içinde bir arada olamk zorunda oldukları ifade edilerek. Mersin Demokrasi ve Dayanışma olarak solun güçbirliği içinde olası gerektiği vurgulandı.

MERSİN KENT HABER