TOROS ÜNİVERSİTESİ'NDE MEZUNİYET COŞKUSU

TOROS ÜNİVERSİTESİ'NDE MEZUNİYET COŞKUSU

Toros Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Servet Tazegül Spor Salonu’nda görkemli bir törenle gerçekleşti.

TOROS ÜNİVERSİTESİ'NDE  MEZUNİYET COŞKUSU
TOROS ÜNİVERSİTESİ'NDE  MEZUNİYET COŞKUSU Salih Abidin Pala

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen çelenk sunma merasimi ile başlayan tören, Servet Tazegül Spor Salonu’nda devam etti. Çelenk sunma törenine Rektör Prof. Dr. Ömer Arıöz, Dekanlar, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

1250 öğrencinin mezun olduğu törene Toros Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Rektör Prof. Dr. Ömer Arıöz’ün yanı sıra STK Temsilcileri,  İl Protokolü, Mütevelli Heyet Üyeleri, Dekanlar, Yüksekokul Müdürleri, Enstitü Müdürleri, akademisyenler, idari personeller, basın mensupları, çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.

Tören mezun öğrenciler ve öğretim elemanlarının kortej yürüyüşü ile başladı.

Törende ilk olarak sözü alan Öğrenci Konseyi Başkanı Ali Haydar Arslan ‘’Bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için bir araya geldik. Yıllar geçen emeklerimizi, uykusuz kaldığımız final haftalarımızı ve unvanlarımıza sahip olmak için sayısız gerçekleştirdiğimiz araştırmaların sonucu olarak mezuniyete hak kazanan tüm öğrenci arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum.

Tabi bu konuşmada siz değerli velilerimize değinmemek olmaz. Şüphesiz ki bugünü en az bizler kadar merakla, heyecanla ve sabırla bekleyen bugünlere gelmemiz için bize elverişli koşulları sağlayan yani kısacası bizlere koşulsuz sevgi ve kabullenmeyi öğreten ailelerimize teşekkür ederiz.

Değerli akademisyenlerimiz bu süreçte bizlerin gelişimine gün geçtikçe değişim sürecimize o sıralara ilk oturduğumuz andan şimdiye kadar olan zaman dilimine en çok sizler tanıklık ettiniz ve bugünlere gelmemize vesile oldunuz. Toros Üniversitesi öğrencileri olarak sizlere teşekkür ederiz.

Sevgili Mezun arkadaşlarım, bugünün hiç gelmeyeceğini düşünerek yaşadığımız acı tatlı günleri geride bırakıp yeni ve farklı bir yola çıkmanın hem heyecanı hem de merakı içindeyiz. Bugün başardıklarımız geleceğimizin doğrudan teminatı olacaktır. Hepimiz ayrı ayrı dünyalara ve yönlere gideceğiz. Biz Toros Üniversitesi ailesi olarak hem elçilik görevimizi hem de birbirimize karşı olan aile üyesi meşalesini bizden sonraki gelecek Toros Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımızla yücelteceğiz.

Sevgili arkadaşlarım başarılı sizin mutlak takipçiniz olmasını dileğiyle mezuniyetimiz kutlu olsun’’ dedi.

Arslan’ın ardından söz alan Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz ’’Sevgili Meslektaşlarım, bugünün gerçekleşmesi sizlerin özverili çalışmaları sayesindedir. Mezuniyet aşamasına gelinceye kadar, oldukça uzun olan bu süreçte özellikle salgın koşullarında öğrencileriniz için elinizden gelenin en iyisini yaptınız, sizlere çok teşekkür ederim.

Değerli aileler, sizler, canınız çok sevdiniz evlatlarınızı bize emanet ettiniz. Çok fedakârlıklarda bulundunuz. Üniversite hayatı boyunca onlarla üzüldünüz, onlarla sevindiniz. Bugün evlatlarımız için gurur duyma vakti. Sevgili gençler, aileleriniz çok önemlidir. Sizleri mezun ederken onların önünde saygıyla eğiliyor, sizlerin üzerindeki emekleri için çok teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrencilerim, bugün aslında hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz. Kiminiz eğitim aldığı alanlarda çalışacak, kiminiz belki baba mesleğini devam ettirecek, kiminiz yeni bir iş kuracak, kiminiz bürokraside yer alacak, kiminiz siyasete atılacak.

Bilmenizi isterim ki ne yapıyorsanız ne yapmak istiyorsanız sizin yanınızdayız ve daima sizi destekliyor olacağız. Ancak nasıl bir iş yapıyorsanız olun, kimseyi küçümsemeyin, herkesin bir hikâyesi vardır. Alçak gönüllü olun, içinizden gelen sesi dinleyin. Kendinizi tanıyın ve tanımaya gayret gösterin. İş hayatında samimi olun, kendiniz olun. Bir olun, birlik olun, dikleşmeyin ama dik durun. Başarısız olduğunuzu hissettiğinizde sakın umutsuzluğa kapılmayın. Bunun gelecekte sizi güçlendirecek bir tecrübe olduğunu asla unutmayın. Bu sizi gerçekten ayakta tutacak, kuvvet verecektir.

Değerli öğrencilerim, değerli gençlerimiz, değerli çocuklarımız, sizi âmâsız, niyesiz, karşılıksız seviyoruz, sizi sadece siz olduğunuz için seviyoruz. Siz ne yapıyorsanız, doğru yapıyorsunuz. Ne yapmak istemiyorsanız da bir bildiğiniz vardır. Sizi anlamak konusunda zorlanırsak, bizi affedin ve yılmayın anlatmaya devam edin.

Sizi en samimi duygularımla selamlıyorum. İyi ki varsınız. Yolunuz bahtınız açık olsun’’ şeklinde konuştu.

Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren ‘’50 küsür sene nutuk çekmek kolay değil. Ama konuşmadan da olmuyor. Biz de 50 küsür sene önce hep aynı şeyleri söyledik ve bu bir yerlere varmamızı sağladı. Toros Üniversitesi 27 senede kuruldu. Daha kısa zamanda kurulan üniversiteler de var ama Mahsuni demiş ki ‘’Anladım ki hayat bize zor.’’ Gerçekten kolay olmuyor bazı kişilerin bazı şeyleri yapması. Gençlerimiz, çocuklarımız sadece bizim evlatlarımız değil hatta sadece ülkemizin mensupları da değil. Dünyanın sorumlulukları onların omuzlarında. Akranlarına göre iyi yetişmeleri gerekiyor. Ben naçizane her yaştaki Türk çocuklarının dünyadaki akranlarından daha güçlü daha yetenekli daha başarılı olduklarını yaşayarak gördüm. Bu düşüncelerle çocuklarımıza karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmenin en önemli yolunun da eğitim olduğunu fark ettik. Siz değerli veliler de aynı düşüncede olduğunuz için çocuklarınızı bugünlere getirmişsiniz. Bizim yapmak istediğimiz her nesile katkıda bulunmak ya da sizin yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirme konusunda ortam hazırlamak. Toros Üniversitesi’nin öğrencileri, mezunları bence iki alanda arzu ettiğimiz seviyeye gelmişlerdir. Bunlardan bir tanesi üniversitelerin varlık sebebi olan akademik eğitim ve iktisasla ilgili bilgi ve tecrübe birikimi. Bunu konuda iddia ile söylüyoruz Türkiye’nin en iyilerinden biriyiz. İkincisi de onlara ülkemizin, ulusumuzun, insanlığın kabul ettiği ve önem verdiği değerleri kazandırmaya çalışıyoruz. Eğer fazilet sayılan değerleri çocuklarımıza öğretemezsek, sadece onları belli alanlarda uzman olarak yetiştirirsek faydalı olmaktan çok akıllı canavarlar yetiştiririz. Biz bu iki konuda da eksik bırakmamaya çalışıyoruz. Bu bakımda başta rektörümüz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma ve yöneticilerimize tüm samimiyetimle teşekkür etmek istiyorum.

Sayın belediye başkanımıza hatırlatma yapmak istiyorum. Mersini bir üniversite şehir yapalım. Yani devlet ve ya vakıf üniversitesi ayrımı düşünmeden Mersin’in bir üniversite şehri olması lazım. Bizim her şeyimizi borçlu olduğumuz toplumumuza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek lazım. Bunun da yegane yolu iyi eğitilmiş insanlar yetiştirmek.

Size vermiş olduğumuz emekler annelerinizin ak sütü gibi helaldir. Bundan sonra ülkenize karşı sorumluluklarınızı yerine getireceğinizi olan derin inancımla hepinizi sevgiyle, muhabbetle uğurluyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun’’ şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarında son olarak söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ‘’Kentimin bir üniversite kenti olması, Atatürk’ün kurduğu yolda gösterdiği hedefte olan bir belediye başkanı olarak bana gurur verir. Ulu önderin dediği gibi hayatta en hakiki mürşit ilimdir. İlimin peşinden giden toplumlar dünyada her zaman saygın toplumlar olmuştur. Üniversitelerde demokratik ve özgürlükçü toplumlarda özerk bilimin yapıldığı alanlardır. Eğer bir üniversite özerkse, bilimini özerk şekilde yapıyorsa orada bilimde, demokraside, düşünce ortamı da gelişir. Biz böyle bir üniversite ortamı hayal ediyoruz. Elbette ki ülkemizde üniversite sayısı nicelik olarak artsın ama nitelikli üniversiteler istiyoruz. Çocuklarımızın daha iyi yetiştiği, dünya koşullarına adapte olabildiği, mücadele edebildiği, rekabet edebildiği öğrencilerin yetiştiği üniversiteler istiyoruz. Bilimin ışığında yürüyen, siyasetin etkisinde kalmayan, özgür düşünebilen üniversiteler istiyoruz. İşte Mersin’de de umut ediyorum bu anlayıştaki üniversitelerin sayısını çoğaltacağız. Şu anda Mersin’de 2 devlet 2 vakıf üniversitemiz olmak üzere 4 üniversitemiz var. Bugün burada içlerinden en saygın olanlardan biri olan Toros Üniversitemizin mezuniyet törenindeyiz.

Toros Üniversitesi’ni takdir ediyorum. Aslında uzun yılların emeği var. Kuruluş tarihinin 2009 olması sizleri aldatmasın. Muazzam çalışan, sadece üniversitede sınıflarda öğrencilerine bilim öğreten bir üniversite olan bir üniversite olarak görmeyin. Bizimle Mersin’in sosyal hayatına katkı sunabilmek için kültürüne, sanatına, sporuna, gençliğine, toplumuna, çocuğuna yarar saplayabilmek için ortak projeler geliştirebilme ferasetine sahip bir yönetim anlayışına da sahiptir. Burada huzurunuzda başta kurucu başkanımız olmak üzere sayın rektörümüzün nezdinde tüm hocalarımızı kutluyorum. Hocalarımızın emeği çocuklarımızda çok büyük.

Ali hocam Mersin’in üniversite kenti olmasını beyan etti. Onun görüşlerine tamamen katılıyorum. Mersin lokasyonuyla, coğrafyasıyla, iklimiyle, tarihiyle, kültürel mirasıyla, birikimiyle her şeyden önemlisi Anadolu topraklarının sentezi olan insanının güzelliğiyle bir üniversite kenti olmaya yakışır bir kenttir. Biz de bu konuda tüm imkânlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz. Hepinize hayatta başarılar diliyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmalarının ardından mezun olan öğrenciler sahneye davet edilerek temsili diplomaları takdim edildi.

Diplomalarının verilmesinin ardından öğrenciler kep fırlatarak mezuniyetin keyfini çıkardı.

MERSİN KENT HABER