Kronik Migren Farkındalık Günü'nde Eğitime Çağrı

Kronik Migren Farkındalık Günü'nde Eğitime Çağrı

Küresel Migren ve Ağrı Derneği Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, 29 Haziran Kronik Migren Farkındalık Günü'nde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda saat 12.30'da gerçekleştirilecek etkinliklere katılma çağrısı yaptı.

Kronik Migren Farkındalık Günü'nde Eğitime Çağrı
Kronik Migren Farkındalık Günü'nde Eğitime Çağrı Salih Abidin Pala

MÜZMİN BAŞAĞRISI GENÇLERİMİZİN MUTLULUĞUNU VE ÜRETKENLİĞİNİ BALTALIYOR…

29 Haziran tüm dünyada Kronik Migren Farkındalık günü olarak kutlanıyor. Küresel Migren ve Ağrı Derneği başkanı Prof. Dr. Aynur Özge önderliğinde Haziran ayında migren farkındalığı adına pek çok etkinlik düzenleyen dernek, 29 Haziranda yurt çapından 20’den fazla merkezde halka açık KRONİK MİGREN FARKINDALIK GÜNÜ etkinlikleri yapacak. MİGREN FARKINDALIK AYI etkinlikleri tüm yurtta yapılacak bu eğitimlerle taçlandırılacak.

Nedir Migren?

Tüm dünyada 20-50 yaş arasındaki üretken kesimin en sık görülen beyin hastalığıdır. Migren yalnızca başağrısı atakları ile sınırlı bir durum olmayıp eşlik eden otuzdan fazla organa ait sorunlarla birlikte bireylerin yaşam kalitesini bozan en önemli 5 hastalık arasında kabul ediliyor.

Müzmin migren nedir?

Bireylerde önceleri açlık, uykusuzluk, stres, adet dönemleri gibi belirli tetikleyicilerle yaşanan migren başağrısı veya başdönmesi atakları zamanla sıklaşır ve eğer hasta ayın yarısından fazlasını başağrısına bağlı mağduriyet içinde geçirirse bunun adı KRONİK MİGREN yani halk arasında bilinen ismi ile MÜZMİN MİGREN olur.

Ağrılar kadar eşlik eden sorunlara bütüncül yaklaşımın önemine dikkati çeken Prof. Dr. Aynur Özge ilgilenen herkesi www.migraine-pain.org adresindeki dernek web sayfasında yer alan “hastalarımız için” bölümünü incelemeye, geçen yıl yayınladıkları TÜRKİYE MİGREN RAPORU’ndaki ülkemize ait rakamları dikkate almaya ve Mersin de yaşayan ilgilileri de Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD öğretim üyesi Dr. Nevra Öksüz ile birlikte gerçekleştirecekleri bilgilendirme toplantısına katılmaya davet etti.

MERSİN KENT HABER