Prof. Dr. Aynur Özge, Migren En Yaygın Beyin Hastalığıdır

Prof. Dr. Aynur Özge, Migren En Yaygın Beyin Hastalığıdır

Küresel Migren ve Ağrı Derneği Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD öğretim üyesi Dr. Nevra Öksüz ile birlikte 29 Haziran Kronik Migren Farkındalık Gün etkinlikleri kapsamında "migren" ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Aynur Özge, Migren En Yaygın Beyin Hastalığıdır
Prof. Dr. Aynur Özge, Migren En Yaygın Beyin Hastalığıdır Salih Abidin Pala

Küresel Migren ve Ağrı Derneği Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, 29 Haziran Kronik Migren Farkındalık Günü'nde yaptığı konuşmasında migrene dikkat çekerek, "Migren en yaygın beyin hastalığıdır" dedi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirlen sunumda Prof. Dr. Aynur Özge ve Dr. Nevra Öksüz  konuklara migrenle ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Aynur Özge, Migren nedir? Nasıl hissediyoruz? Nasıl tedavi ediyoruz? sorularına yanıt verirken; "Doğru bilinen yanlışlar" ilgili konuştu.

Prof. Dr. Özge, Migrenle ilgili genel bilgiler verdi.

"Başarılarınız oldu mu daha önce?  Olduysa baş ağrısı sırasında bulantınız oldu mu? Ağrılar sırasında var olan ışık sizi rahatsız etti mi? Ağrılar nedeniyle yapmak istediğiniz bir işi yapamadınız mı ya da zorluk içinde mi yerine getirdiniz?

şte bu sorulardan ikisine  "evet" geçirdim dediyseniz % 98 bir migren hastalığınız vardır" sözüyle  migren hastalığının var olduğunu belirten Özge, .Eğer ikisine "evet" demediyseniz de düşük bir ihtimal de olsa "migreniniz var" açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Özge, hastalarından kızıyla birlikte yaşayan, yönetici 42 yaşındaki L.H. üzerinden örnekleyerek "migren" ile ilgi çarpıcı açıklamalar yaptı.

Baş ağrısının 287 nedeni var. Hastaların klinik görüntüsü, yaş, cinsiyet, ek hastalıklar ve uygulanan tedavilere göre değişebilir.

Ülkemizde her 5 kadından biri, her 10 erkekten biri migren hastası. Çocuk ve ergenlerin onda birinde, gençlerin ise beşte birinde migrene bağlı baş ağrısı sorunu var.

Migren yalnızca baş ağrısı değil. migrene eşlik eden diğer hastalıklar var.

Migrenlilerin % 70'inde allerjik üst solunum yolu problemleri görülür.bazıları sinüzüte yol açar.

Migren ataklarını stres tetikler.

Ne Zaman Endişelenmeliyiz?

İlk defa çok şiddetli baş ağrıları yaşanması,

Eski baş ağrılarından farklı olması,

Öksürmek, ıkınmak ve uzanmakta zorlanılıyorsa,

Günden güne ağrılar kötüye gidiyorsa,

Ağrıyla birlikte ateş, bilinç bulanıklığı  sorunları da yaşanıyorsa,

50 yaşından sonra bu ağrılar başlamışsa,

Ramatolojik hastalık kanser gibi ek sorunlar varsa

edişelenmeli.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD öğretim üyesi Dr. Nevra Öksüz, migren tedavileriyle ilgili neler yapılmalalıdır?

Dr. Öksüz, Migren tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, tedavilerle ataklar azaltılabilineceğini, önemli olan ataklara erken dönemde müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizdi.Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar çok başarılı olunacağını ifade eden Dr. Öksüz, migren tedavilerinde uygulanan yöntemleri dile getirdi.

Konuyla ilgili bilinen yanlışlara dikkat çeken Öksüz, doğru yöntem ve tedavilerin konunun uzmanları tarafından ele alınması gerektiğine işaret ederken, hastaların bilinçlendirilmesi, yaşam şeklinin düzenlenmesi, atak esnasında hastaya ilaç ve ilaç dışı müdahaleler gerektiğini belirtti.

Migren tetikleyicilerine dikkat çekerken Dr. Öksüz, fermente besinler, küflü peynir, kurutulmuş besinler, narenciye, balık, çikolata, kuru yemiş, nitrat içeren besinler, işlenmiş gıdalar ile alkollü fermante içecekler, kafafeinli içecekler, enerji içecekleri, yetersiz sıvı tüketimi, dehitratasyon migreni tetikleyen nedenler olduğu açıklamasında bulundu.

Yaz aylarında da migren hastalarının dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Dr. Öksüz, güneş altında gezerken şapka takılması, güneş gözlüğü kullanılması, bol sıvı tüketilmesi gerektiğini ifade ederken, güneşin dik olduğu saatlerde yürüyüşe çıkılmaması önerisinde bulundu.

Sunumun ardında Prof. Dr. Aynur Özge ve Dr. Nevra Öksüz, dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Etkinlik bitimi konuklarla birlikte eksersiz çalışması yapıldı.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge, Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanlığı'nın yanı sıra Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yapmaktadır.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER