Mersin'de Engelli Gençler Şiş Örücülü Projesini Başarıyla Tamamladı
Advert

Mersin'de Engelli Gençler Şiş Örücülü Projesini Başarıyla Tamamladı

Mersin'de İşkur-ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) işbirliği ve Mersin Halk Eğitim Merkezi'nin desteğiyle gerçekleştirilen "Şiş Örücülüğü" meslek edindirme projesi kapanış töreni renkli görüntüler eşliğinin ardından hak sahiplerine sertifikaları verildi.

Mersin'de Engelli Gençler Şiş Örücülü Projesini Başarıyla Tamamladı
Mersin'de Engelli Gençler Şiş Örücülü Projesini Başarıyla Tamamladı Salih Abidin Pala

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Mersin hizmet binası bahçesinde gerçekleştirilen etkinilkte ZİÇEV Mersin Şübe Başkanı Zekiye Kahveci; Dün Mersin'de gerçekleşen terör olayını kınayarak, olayda yaralanan polislere ve vatandaşlara acil şifalar dileğinde bulundu. Kahveci konuşmasında 2017 yılında İşkur ile ortak yürüttükleri Şiş Örücülüğü projesine 10 özel gençin katılımıyla beş gün 416 saatlik bir eğitim projei yürütüldüğünü,gençlerin şiş örgü ile el becerilerinin geliştirldiğini,eğitim sonunda becerileri sergide ortaya konulduğunu belirtti.

Özel gençlerin eğitiminde el sanatları öğretmenlerinin deneyimleri,kurum psikologunun yönlendirmeleriyle sorunların aşıldığını belirten Kahveci,"Faaliyetlerimiz zihnsel engelli gençlerimiz üzerinde sadece mesleki anlamda değil,toplumsal ve bireysel düzeyde de olumlu sonuçlar vermektedir.Gençlerimizin grup çalışmasına uyumları artmıştır.Bireylerin özgüveninin oluşmasında etkili sonuçlar olmuştur.El becerilerinin gelişmesi ile birlikte üretken olma ve takdir edilme duygusu motivasyonlarını artırarak iş hayatında yer alabilecekleri fikrini oluşturmuştur" ifadesinde bulundu.

Başkan Kahveci 2017 SODES projesine  katılma çağrısına bulunarak "engelleri sanatla aşıyoruz" projesiyle Kalkınma Bakanlığından onay alındığını,finansman kaynağı sorununun çözülmesiyle bu projeyi de uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

Engelli gençlerin dans gösterileri, öğretmenleri ile birlikte gerçekleşirken izleyenlere parmak ısırttı.Ne denle bu alanda da başarılı olduklarını kendilerini izleyen yakınlarını  ve kurum çalışanlarını son derece mutlu etti.Değişik hünerlerini gösterme becerisi gösteren özel gençler birlikte eğlenmenin tadını doyasıya çıkardı.Tören pastasının kesilmesinin ardından konuklara pasta ve içecek ikramında bulunuldu.

"Şiş Örücülüğü"   meslek edindirme projesi kapanış töreni eğitim süresince oratya çıkarılan ürünlerin sergisi dikkat çekti.

ZİÇEV Mersin Şübe Başkanı Zekiye Kahveci,emeği geçen öğretmenlerİ,katılımda başarı gösteren engelli gençleri kutlayarak desteklerini esirgemeyen İŞKUR ve Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER