ZİÇEV'den Engeliler Sanatla Aşıyorum Etkinliği
Advert

ZİÇEV'den Engeliler Sanatla Aşıyorum Etkinliği

Mersin'de 3 Aralık Engeliler Günü'nde Engelleri Sanatla Aşıyorum etkinliği büyük ilgi çekti.

ZİÇEV'den Engeliler Sanatla Aşıyorum Etkinliği
ZİÇEV'den Engeliler Sanatla Aşıyorum Etkinliği Pala

Mersin'de SODES'in "Engelleri Sanatla Aşıyorum-2" projesi kapanış toplantısı etkinliklerle sona erdi.

Mersin'de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü' Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğinde Mersin Valisi Ali İhsan Su,"İnsanı merkeze alan bir geleneğin temsilcileri olarak engelli vatandaşlarımızı toplumun ayrılmaz bir parçası olarak görmekteyiz. Bu anlayışla engellilerimizin her alanda yanlarında olmayı, onların toplumsal hayatın içerisinde herhangi bir engele takılmadan var olmalarını sağlamayı öncelikli sorumluluklarımız arasında görmekteyiz.

Bu doğrultuda kamu, yerel yönetim, iş dünyası ve sivil toplum olarak ortak hareket etmekte, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunlara ivedilikle çözüm bulmakta, eğitim, sağlık, spor, sanat ve çalışma hayatı başta olmak üzere gündelik hayatlarını kimseye ihtiyaç duymadan sürdürmelerini sağlamaya çalışmaktayız.
Önlerine çekilen engeller ortadan kaldırıldıkça engelli vatandaşlarımız da zorlukları aşarak sabırla ve inançla çalışmakta, yaşamın tüm alanlarında büyük başarılara imza atmakta ve bu başarıları ile bizleri gururlandırarak bir kez daha kendilerine hayran bırakmaktadır.
Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, karşılaştıkları engelleri ortadan kaldıracak, sorunlarına çözümüne katkı sağlayacak çalışmaların öncüsü olmaya, bu konuda tüm dinamiklerce yürütülen çalışmalara azami desteği sağlamaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlı gelişmelere vesile olmasını diliyor, bu günün toplumsal duyarlılığımıza ivme katmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Bu etkinliği züzenleyen ZİÇEV yöneticilerine ve etkinliğe katılan engellilerin bu güzel başarısına ve ailelerine teşekkür ederim" dedi.
ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Zekiye Kahveci, “Engelleri Sanatla Aşıyorum-2” projesinin kapanış törenine hoş geldiniz.

ZİÇEV’in amaçlarından en önemlisi zihinsel engelli çocuk ve yetişkinlere uygun süreli kurslarda yeteneklerine göre beceri kazandırmak ve yaşam boyu eğitimlerine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda ZİÇEV Mersin Şubesi olarak kültür, sanat ve meslek edindirme alanlarında çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz.

Mersin Valiliği Koordinasyonunda Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Vakfımızca yürütülen SODES “Engelleri Sanatla Aşıyorum-2” projesi SODES 2015 “Engelleri Sanatla Aşıyorum” projesinin devamı niteliğinde olup, söz konusu proje de özel bireyler sanat terapi ile kişisel problemlerini, duygularını ve düşüncelerini sözlü veya farklı ifadelerle ortaya koyma şansı yakalamıştır. Böylece bireyler kendilerini daha iyi tanımaya başladıkları için toplumla uyumları da artmıştır. Meslek edindirmeyi de amaçlayan projemizde sanatın farklı bir uygulaması olan rölyef çalışması yapılmış, Mersin ‘in tarihi evleri ahşap rölyef ile işlenmiştir.

2012 SODES “Annelerle Elele” projesi ile kurduğumuz ritim grubu “Engelleri Sanatla Aşıyorum-1 ve 2” projeleri sayesinde gelişmiş ve başarı grafiği yükselmiştir. Bunlara örnek vermek gerekirse Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın davetlisi olarak Uluslar arası Vurmalı Çalgılar Festivalinde, 21.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Uluslararası Bellapais Müzik Festivalinde, kentimizde düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali ve Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivalinde sahne almışlardır. Projemizde müzik atölyesine koroda dâhil edilmiştir. Koromuzda Mersin yöresine ait türküler çalışılmıştır.

Projemiz 80 özel bireyi hedeflemiştir, 2 ay hazırlık 10 ay uygulama olmak üzere 12 aylık bir dönemde iki grup halinde tamamlanmıştır. Proje içerisinde özel bireylerin ve ailelerinin sosyal ortama katılımını arttırmak amacıyla Tarsus ve Kapadokya Bölgesine günübirlik gezi düzenlenmiştir.

“Engelleri Sanatla Aşıyorum-2” projesi ile gençlerimizin eğitim ortamları iyileştirilerek, atölyelerimiz daha kullanışlı hale getirilmiştir. Biraz sonra izleyeceğiniz ritim grubu uzun bir çalışmanın sonucudur, fuaye salonundaki sergilenen eserler de yine bu özel gençlerimizin verdiği emeklerin ürünüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimde feda edilecek tek fert yoktur sözünden yola çıkarak özel bireylere eğitim verildiğinde özgüven sahibi bir birey olarak üretim alanında ve toplumsal alanda yer alabildiğine, sorun kaynağıyken çözüm noktasına ulaşabildiğine tanık olmaktayız.

Engeli olan bireyin topluma kazandırılması ve sorunlarının gündeme getirilmesi amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılan 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde,

Zihinsel ve bedensel farklılıkların engel oluşturmadığı bir dünya dileği ile farklılıklarımızla bir bütün olduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim, sevgi varsa engel yok diyerek sözlerimi bitirirken başta Sayın Valimiz olmak üzere buraya gelerek bizi onurlandıran bütün konuklarımıza teşekkür ederim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum," dedi.

ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Kahveci Mersin Valisi Su'ya desteklerinden dolayı plaket verdi.

Etkinlikler ZİÇEV'e devam eden engellilerin  dans gösterileri,Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle sürdü.Halk ekibinin gösterilerine Bahçeşehir Koleji öğrencileri koroya eşlik etti.ZİÇEV Ritim Gurubu öğrencilerinin davul gösterisi  yine parmak ısırttı. Etkinliğin ardından Vali Su ve Eşi etkinliğe katılan engellilere hazırlanan armağanları teker teker takdim etmesiyle etkinlik sona erdi.

Salonu dolduran konukları gösterileri ayakta alkışladı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER