Abdullah Özyiğit,Dünya Üzerinde Gördüğünüz Her Şey Kadının Eseridir.

Abdullah Özyiğit,Dünya Üzerinde Gördüğünüz Her Şey Kadının Eseridir.

CHP Yenişehir Belediye Başkan A.Adayı Abdullah Özyiğit,4 Aralık Türk Kadınına Seçme-Seçilme Hakkının verilmesinin yıldönümünde,"Türk kadını; 5 Aralık 1934’ de Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur." dedi.

Abdullah Özyiğit,Dünya Üzerinde Gördüğünüz Her Şey Kadının Eseridir.
Abdullah Özyiğit,Dünya Üzerinde Gördüğünüz Her Şey Kadının Eseridir. Pala
Advert

Abdullah Özyiğit,"Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişlerdir. Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yaratmanın gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyetini kuran irade ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız birçok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını elde etmişlerdir. Türk kadını; 5 Aralık 1934’ de Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Nitekim kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. dönem seçimlerinde, 17 kadın milletvekili TBMM’ne girmiştir. 

Bugün ise nüfusumuzun yarısını kadınlar oluşturmakta olmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak “eşit yurttaş” olamadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamın arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam etmesine neden olmaktadır. 

Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve hukuki değişikliklerin ve gereken eğitimin sağlanması zorunludur.   Kadın – erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak adımlar ve erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi, bu kapsamda projeler üretilmesi hususunda yerel yönetimlerin de gereken hassasiyeti ve özeni göstermesi ve bu bilinçte olması gerekmektedir. Kadının önündeki engellerin kalkması ve kadın – erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için ilçemizde gerekli çalışmaları yapacağız. 

Kadın nüfusu erkek nüfusundan daha fazla olan Yenişehir'de; kadınlarımız, pozitif ayrımcılık ilkesiyle yapılacak olan çalışmalar kapsamında yerel yönetimin tüm aşamalarına dâhil edilecektir. Kadınlarımızı tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'ün 84 yıl önce sistemin tam olarak merkezine, sonsuz inanç ve güvenle yönlendirdiği gibi bizler de pozitif ayrımcılık ilkemizi belediyecilik anlayışımızın ve Yenişehir'in odak noktası haline getireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünde olduğu gibi; "Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir."açıklamasında bulundu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI  SONUÇ RAPORU
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR