SENFONİK NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ KONSERİ BÜYÜLEDİ

Mersin Kültür Merkezi'nde Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın türkülerini Senfonik konserle sanat severlerle buluşturdu.

SENFONİK NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ KONSERİ BÜYÜLEDİ
SENFONİK NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ KONSERİ BÜYÜLEDİ Pala
Advert Advert

Senfnik Neşet Ertaş Türküleri konserine,Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz,Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan,Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Şahne,Akdeniz Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk,MTSO Başkanı Ayhen Kızıltan,Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir'in yanı sıra sanat severler büyük bir keyfle konseri izledi.

1938 yılında Kırşehir’ in Çiçekdağı’ nda doğan Ertaş, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisidir. Babasıyla düğünlerde saz çalıp türkü söyleyerek müziğe başlayan ozan, ‘’ Bozkırın Tezenesi’’ olarak da bilinir. Unesco tarafından ‘’ Yaşayan İnsan Hazinesi ‘’ kabul edilen Ertaş’ ın bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmaktadır.

Konserin orkestra şefliğini Neşet Ertaş’ın eserlerini senfonik şekilde yeniden düzenleyen Serdar Yalçın, koro şefliğini Anıl Aydın yaptı.. Mersin Devlet Opera Orkestrası ve Korosu’nun yer aldığı eserde Bengi İspir Özdülger ( Soprano ), Nihan Çetin Aydın ( Mezzo - soprano ), Onur Polat ( Tenor ) ve Zafer Erdaş ( Bas ) solist olarak eşlik etti.Sanatçıların performansları izleyicileri büyülerken,duygusal anlar yaşandı.Türkülere eşlik edildi.Her türküde çağdaş müziğin tınısında Neşet Ertaş Anadolu'nun tezenesi halk müziğimize kattığı zenginliklerle buluşturan Mersin Devlet Opera Bale sanatçıları yağmurlu Mersin akşamında müzik ziyafetine tanıklık etti.

Programda Ahirim Sensin, Neredesin Sen, Gönül Dağı, Yazımı Kışa Çevirdin, Al Elma Boyanır mı, Mühür Gözlüm, Niye Çattın Kaşlarını, Dertli Yoldaş, Zahidem, Ah Yalan Dünya, Kesik Çayır Biçilir mi, Doyulur mu, Dane Dane Benleri var ve Yanıyorum eserleri seslendirildi.

Türkülere zaman zaman salonu tamamen dolduran izleyiciler alkışlarıyla eşlik etti.Programın sonunda sanatçılar dakikalarca ayakta alkışlandı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akar Tülücü,Sanayicilerin Hedefi  Üretim Envanteri Çıkarma
Akar Tülücü,Sanayicilerin Hedefi Üretim Envanteri Çıkarma
Akdeniz Belediye Başkan Adayı Adem Şenturan,Yetkiyi Verin Etkiyi Görün
Akdeniz Belediye Başkan Adayı Adem Şenturan,Yetkiyi Verin Etkiyi Görün