SAVUNMAYI, YASAMA VE YÜRÜTMEYLE BULUŞTURAN YEMEK

SAVUNMAYI, YASAMA VE YÜRÜTMEYLE BULUŞTURAN YEMEK

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen savunma, yargı ve yürütme organlarının temsilcileri bir araya gelerek, yargıdaki sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

SAVUNMAYI, YASAMA VE YÜRÜTMEYLE BULUŞTURAN YEMEK
SAVUNMAYI, YASAMA VE YÜRÜTMEYLE BULUŞTURAN YEMEK Pala
Advert

TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ın da davetli olarak katıldığı yemekte, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcıları Selahaddin Menteş ve Cengiz Öner, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, AKP Başkanvekilleri Özlem Zengin ve M. Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü ve Adalet Komisyonu Üyesi Hasan Subaşı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli; hukukçu milletvekilleri, yürütme üyeleri ile TBB Yönetimi ve baro başkanları bir araya geldi.

 Yargıdaki sorunların, hükümet yetkilileri ve yargı organlarının ortak çabasıyla çözülebileceğini vurgulayan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Savunma ve dolayısıyla avukatlar değerini bulduğu an herkes kendini güvende hissedecektir” dedi.

FEYZİOĞLU: “TÜRKİYE’NİN BAŞARISINDA HUKUKÇULARIN BÜYÜK PAYI VAR”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu konuşmasında, “Ortak akla ulaşmak için iletişimimizi kuvvetlendirmemiz, birbirimizi rakip, düşman, karşıt diye görmek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ortaklaştığımızı, geleceğimizin de ortak olduğunu, birlikte yükseleceğimizi ya da başımıza bir iş gelirse birlikte zarar göreceğimizi bilmemiz lazım. Ben Türkiye’nin başaracağına inanıyorum. Bu başarıda biz avukatların, hukukçuların çok büyük bir rolü olduğuna, olması gerektiğine de inanıyorum. Çünkü biz, hukuk paydasında buluşan ve tüm Türkiye’ye aslında bir paydada buluşabileceğini ispatlayan bir meslek grubuyuz” ifadesini kullandı.

GÜL: “YARGI VE ADALET SİSTEMİ HEPİMİZİN ORTAK KORUMASI GEREKEN DEĞERDİR”

Adalet Bakanı Gül konuşmasında, Türkiye’de yargıya ilişkin çok önemli meseleler olduğunu ve bunların bir çırpıda çözülemeyeceğinin altını çizdi. Gül, “Bugün elbette hem hükümet, hem yasama bu sorunları hep birlikte masaya yatırıp değerlendirecek olgunluktadır. Dolayısıyla bu tür platformları biz değerli, anlamlı buluyoruz. Meseleleri konuşmak, kayda geçirmek, bir yol haritasına dönüştürmek çok önemli. Çünkü bu ülke hepimizin. Yargı, adalet sistemi hepimizin ortak koruması gereken ortak değerimiz. Savunma yargının en temel unsurudur ve bu konuda da elbette daha fazla ne yapılabiliri hep birlikte konuşuyoruz” dedi. Gül konuşmasında, avukatlık mesleğinin çıtasını yükseltmenin herkesin sorumluluğu olduğunu belirterek, “Avukatlık mesleğinin kalitesinde de sorunlar var. Tüm meselelerimizi hep birlikte çözmemiz lazım. Çünkü bu mesleği hep birlikte korumak, çıtasını yükseltmek ortak sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

YEŞİLBOĞAZ: “SORUNLAR HÜKÜMET YETKİLİLERİ VE YARGI ORGANLARININ ORTAK ÇABASIYLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Ülkemizde yargıda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıyı değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, tüm insanlığımız için ortak önem taşıyan yargı alanında yaşanan sorunların çözümünün, ancak hükümet yetkilileri ve yargı organlarının bir araya gelip, ortak çabasıyla, enine boyuna tartışmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Avukatlık mesleğinin sorunlarının da ele alındığı toplantıda konuşan Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Avukatların yargının kurucu unsuru ve adaletin savunucusu olduğu unutulmamalıdır. Avukatlar göz ardı edilirse, yok sayılırsa, yargıdaki sorunların çözüme kavuşması da mümkün değildir.  Savunma ve dolayısıyla avukatlar değerini bulduğu an herkes kendini güvende hissedecektir. Avukatlarımız, hâkimlerimiz ve savcılarımız hep birlikte, toplumda adalete olan güveni sağlamakla yükümlüdür. O zaman adalet için, hak ve özgürlükler için avukata sahip çıkmak çok önemlidir. Bu nedenle bu tür toplantıların sık sık yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI  SONUÇ RAPORU
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR