CHP YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÖZTOPRAK'TAN SERT UYARI

CHP Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Halil Öztoprak, AKP hükümetinin, gerçek gündemi unutturmak için Gezi direnişini yeniden gündeme getirdiğini belirterek, "Bizim halk olarak gerçek gündemimiz işsizlik, atanamayan öğretmenler, üniversite mezunları arasında yüzde 70'lere varan işsizliktir" dedi.

CHP YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÖZTOPRAK'TAN SERT UYARI
CHP YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÖZTOPRAK'TAN SERT UYARI Pala
Advert

CHP Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Halil Öztoprak, AKP  Ülkenin hızla iflasa sürüklendiğini, Şubat, Mart aylarında daha büyük kriz beklendiğini iddia ederek "Ülkemizin yaşadığı bu yıkımdan kurtulması için derhal AKP iktidarına halkımız tarafından el çektirilmelidir. Yerel seçimlerden sonra erken genel seçime gidilmelidir" dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yenişehir Belediye Başkanı Halil Öztoprak, 2013 yılında gerçekleşen Gezi direnişine destek veren sanatçılar ve akademisyenler hakkında 5 yıl sonra iddianame hazırlanmasını, iktidarın gündemi değiştirme çabası olarak yorumladı.

"Seçim yaklaştıkça hükümet gerçek gündemi örtmeye ve sahte gündem ile halkın gazabından kendini kurtarmaya çalışmaktadır" diyen Halil Öztoprak, "Son olarak üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Gezi direnişi ile ilgili yeni bir iddianame hazırlanmış ve Gezi'de adı geçen, halka mal olmuş yurtsever, aydın demokrat sanatçılar kurban seçilmiştir.Yüzlerce kişi hakkında açılan yeni Gezi iddianamesi kamuoyunda güdümlü ve gündem değiştirmeye yönelik bir iddianame olduğu düşüncesini uyandırmıştır. Bunun en büyük nedeni Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Engin Altan Düzyatan gibi şu anda iktidara bağlılığını hatta yağcılığını ilan eden kişileri itina ile iddianame dışında tutmasıdır. Bu durum iddianame hakkında güvensizlik oluşturmuştur. Ama en kötüsü iyice köşeye sıkışan ve bir oya bile muhtaç hale gelen, tam bir yıkım yaşayan AKP iktidarı bir kez daha gündemi değiştirerek halkı oyalayıp seçimi atlatmaya çalışmaktadır. Başta Mehmet Ali Alabora olmak üzere yüzlerce kişi hakkında Gezi direnişi hakkında iddianame hazırlanması hukukumuz ve demokrasimiz açısından son derece üzücü ve hukuka olan güvene zarar verici bir durumdur. Seçim arefesinde seçmene hesap vermekten korkan AKP iktidarı gündem değiştirmek için her türlü yola başvuracaktır" dedi.

Halkın gündeminin ise çok daha farklı olduğunu belirten Öztoprak, "Bizim halk olarak gerçek gündemimiz işsizlik, atanamayan öğretmenler, üniversite mezunları arasında yüzde 70'lere varan işsizliktir. Üniversite sınavlarında yüz binlerce öğrencinin sıfır çekmesidir. Sağlık sektöründe yanlış ihaleler ve hastanelere hasta garantisi verilmesi, tarımda ithal gübre ve tohumla yapılan üretimdir. On binlerce esnaf işyeri kapatıyor, binlerce büyük fabrika konkordato ilan etti. Gidişat o kadar kötüdür ki herkes şubat, mart içimde çok daha büyük bir kriz beklemektedir" diye konuştu.

Halkın AKP iktidarından hesap sormasının ilk adımının yerel seçimler olacağını ifade eden Halil Öztoprak, "Çalınan KPSS soruları, yandaş medya, işe almalarda kayırmalar, sahte mülakatlar... Tüm bunların sonunun gelmesi, ilk aşamada bu hükümetin görevden uzaklaştırılması için var gücümüzle yerel seçimlerde oy kullanmalıyız ve onun akabinde mümkün olan en kısa sürede erken genel seçimlere gidilmelidir. Hükümet derhal İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nı CHP'ye devretmelidir. Bu geçiş döneminde yerel seçimlerin ardından en kısa zamanda genel seçimlere gidilmelidir. Ülkemizin yaşadığı bu yıkımdan kurtulması için derhal AKP iktidarına halkımız tarafından el çektirilmelidir" dedi.

Türkiye'de devletin eskiden geçim kaynaklarının tarım, hayvancılık, sanayi ve madencilik olduğunu ifade eden CHP Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Halil Öztoprak şunları söyledi:

"Şimdi trafik cezaları, bedelli askerlik, imar barışı, tütün ve alkollü içecek vergileri geçim kaynağı oldu. Üretimin, eğitimin bittiği, devletin bakanlıklarının ve adalet sisteminin tarafsızlığının bittiği bir dönemde ülkede yıkım kaçınılmaz olur. Vatandaşın, asgari ücretlinin maaşlarından kesilen işsizlik fonunu AKP iktidarı yandaşlarımı beslemek için kullanmakta, bu yetmemiş olacak ki bir de zorunlu BES adı altında vatandaşın, çalışanların maaşlarımdan kesinti yapmaktadır. Vatandaşımız son derece uyanık olmalı geçmişteki yılların hesabının sorulma yeri olan sandıktan ve yerel seçimlerden dikkatini ayırmamalıdır. Unutulmamalılardı ki şimdi hesap zamanıdır. Bu seçimle beraber aynı bir dönem ANAP ve Turgut Özal gibi mutlak güç olan ve iktidarının sonlarında baskıyı artıran, her demokratik talebe polis şiddeti ile cevap veren ANAP iktidarı gibi AKP iktidarı yolun sonuna gelmiş ve en ufak bir hak talebine en sert polisiye yöntemlerle cevap vermektedir. Bu AKP’nin yıkımını hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır ve bir tek oyu bile bulmakta zorlanacak ve zavallı duruma düşecektir. Şimdi hesap zamanıdır. Sandıkta hesap sorabilmemiz için asla sahte gündemlere ve yalanlara kanmamalıyız, kulak vermemeliyiz. Ticaretin bittiği, satış yapan esnafın sattığını yere koyamadığı, piyasa güvenin bittiği, insanların birbirine güvenin bittiği bir yerde son ve en kötü aşama insanların devlete ve adelete olan güveninin bitmesidir. Bunun telafisi için ilk ve mutlak adım bu iktidarın derhal gönderilmesidir. Milli yiyeceğimiz kuru fasulye soğan düşman olacak kadar aklını kaybetmiş, soğandan terör örgütü çıkaracak kadar dengesini yitirmiş bir iktidardan Türkiye’nin kurtulmasının ilk yolu yerel seçimlerdir. Ey halk ayağa kalk, susma, sesini yükselt. Unutmayalım ki korku silahı diktatörleşen ve yalnızlaşan her iktidarın son silahı olmuştur ve tarih her zaman bu silahın zalimlerin de sonunu hızlandırdığını göstermiştir. Yaşasın Mersin, yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi."

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
Kruvaziyer Devlerinin Yeni  Rotası Türkiye
Kruvaziyer Devlerinin Yeni Rotası Türkiye
kartal escort