Hayata Gülümse Projesi Törenle Sona Erdi

Hayata Gülümse Projesi Törenle Sona Erdi

Mersin Valliğince yürütülen ve SODES kapsamında Güdümlü Proje olarak finanse edilen İl Sağlık Müdürlüğü'nce madde bağımlıların rehabilitasyonu ve istihdamına yönelik sürdürülen, Hayata Gülümse Projesi düzenlenen törenle sona erdi.

Hayata Gülümse Projesi Törenle Sona Erdi
Hayata Gülümse Projesi Törenle Sona Erdi Pala
Advert

Mersin Büyükşehir Kongre Merkezi'ndeki   Hayata Gülümse Projesi Törenine Mersin Valisi Ali İhsan Su,KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu,Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı,Toros Üniversitesi Rektörü Prof.. Dr. Haluk Kormazyürek,Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne,Milli Eğitim Müdürü Adem Koca,İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı, İş -Kur Müdürü Mustafa Kutlu ile Mersin'de görev yapan PDR Öğretmenlerinin yanı sıra projede yer alanlar,aileleri yer aldı.

Proje Danışmanı Uzm.Dr.Aktan Turhan Günay,iki yıl süren çalışmalar hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verdi,Dr Günay projenin amacıyla ilgili olarak,"ilimizde yaşayan 10 yaş ve üzeri 38.180 çocuk, genç ve yetişkinin aile içi iletişim, sağlıklı yaşam ve madde bağımlılığı konularında eğitimler verilerek halkın madde ile karşılaşması ve kullanmasının önlenmesi için bilgilendirilmesi ve danışmanlık hizmeti verilmesi, maddeye başlamış gençlerin rehberlik öğretmenleri aracılığıyla tespit edilmesi halinde erken dönemde tedaviye yönlendirilmesidir. Ayrıca 18 yaş ve üzeri alkol ve madde bağımlılığı tedavisi görmüş 60 genç ve yetişkinin rehabilite edilerek topluma entegrasyonunun sağlanması, kültür, sanat ve spor faaliyetlerine katılmalarının sağlanması, rehabilitasyon sürecini tamamlayan ve madde kullanmayan dezavantajlı kişilerin mesleki eğitimlerle istihdam olanaklarının artırılması amaçlanmaktadır." dedi.  Proje kapsamında Mersin'de görev yapan 500 PDR Öğretmeni bir hafta süren eğitim sonrası,projenin yaşama geçirilmesi için proje kapsamında görev yaptı. 14 kurul çalışmalarda bulunurken çocukların ve gençlerin madde bağımlılığına karşı yürütülen çalışmalar,önlemler,rehabilitasyon çalışmaları,önleme çalışmaları,sosyal,kültürel ve sportif faaaliyetler proje paydaşlarıyla yürütüldü.İsdihdam olanakları yaratıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su,Projeye destek veren proje ortaklarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında,Çalışarak,gayret göstererek neler yapılılıyor.Birlik beraberlik içinde yürütülen bu projeyle madde bağımlılar hayata bağlanıyor.Yeni bir hayat kuruyor.Her kurum bu konuda senkroze bir biçimde çalışmalar yaparak yeni açılımlar yapıyoruz. Bir elin nesi var,iki elin sesivar" sözleriyla konuşmasını tamamladı.

Proje kapsamında rehabilitasyon çalışmalarına katılan iki eski Madde bağımlısı,yaşadıklarını anlattı.Her madde bağımlısının da  ön yargılardan kurtularak  bu tür çalışmalara mutla katılmasını istedi.

İlsağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı,Madde bağımlılığı tüm ülkelerin sorunu olduğuna dikkat çekerek,Ülkemiz bu tür projeleri başarıyla uygulayarak projeler üretmiştir dedi.52 projeye 27 milyon TL ödenek ayrıldığını belirten Dr.Bahçacı,Bu projeye destek veren paydaaşlarına teşekkür etti

Kapanış Töreni,protokol üyelerin proje paydaşlarına teşekkür belgeleri verilmesiyle sona erdi.

Vali törenle ilgili açılan sergiyi gezdi,görevlilerden bilgi aldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
Konteyner Limanı Mersin'in
Konteyner Limanı Mersin'in