İnönü, Mersin'de Anıtı Önünde Anıldı

İnönü, Mersin'de Anıtı Önünde Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı, 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ise 2. Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 45. yıl dönümünde anıldı.

İnönü, Mersin'de Anıtı Önünde Anıldı
İnönü, Mersin'de Anıtı Önünde Anıldı Pala
Advert

Mersin'de CHP Mersin İl Örgütü'nün İstasyon Karşısındaki İsmet İnönü Anıtı önünde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı, 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ise 2. Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 45. yıl dönümünde anma töreni gerçekleştirldi.Anma törenine Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz,Büyükşehir Başkan A.Adayı Serdal Kuyucuoğlu,Yenişehir Belediye Başkan A.Adayları Ecz. Abdullah Özyiğit,Dr. Galip Kırıcı,CHP İl ve İlçe Yöneticileri ve CHPliler katıldı.

 

CHP Mersin İl Başkan Vekili Betül Tekçe, İsmet İnönü Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında, "Bağımsızlığı kazandıran Kurtuluş Savaşını, Cumhuriyetimi ve ülkeyi ileriye taşıyan İnönü olduğunu belirterek, "İsmet Paşa bir kahramandı. Zaferlerle anılan Batı Cephesi’nin kahraman komutanıydı. Onun gururla taşıdığı bir İstiklal Madalyası vardı.

İsmet İnönü’nün döneminde fabrikalar açıldı. Ona düşman olanların döneminde fabrikalar haraç mezat satıldı. İsmet İnönü’nün döneminde tarım ve hayvancılık gerçekten yerli ve milli hale getirildi. Onu karalayanların döneminde ülkemiz samanı bile ithal eder hale getirildi.

İsmet İnönü, ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan bir dış politika ustasıydı. Cumhuriyetimizin tüm dünya tarafından kabulü anlamına gelen, bugün de egemenliğimizin teminatı olan Lozan Antlaşması’nın mimarıydı. İkinci Dünya Savaşı’nda ustaca bir politika izleyerek ülkemizi savaş belasından o korudu.

İsmet İnönü bir devrimciydi. Köy Enstitüleri onun döneminde kuruldu. Onun döneminde, eğitim sistemimizi yıllarca ayakta tutan bir eğitimci kuşağı yetiştirildi. Ona kara çalanların döneminde, eğitim sistemi yapboz tahtasına çevrildi, tarikat ve cemaatlere terk edildi. İsmet İnönü, devletin kasasından tek bir kuruşu bile kendi hesabına kullanmaz, kitap dışında hiçbir hediye kabul etmezdi.

İsmet İnönü bir demokrattı. Türkiye’nin geleceğinin demokrasiyle şekilleneceğine olan inancıyla, çok partili hayata geçişin yolunu açtı. İsmet İnönü öngörülüydü. “Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur” diyerek bize yol göstermişti.

Onun anısını ve mirasını yaşatmak bizim en büyük görevimiz, sorumluluğumuzdur. İkinci Cumhurbaşkanımız ve partimizin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü’yü bugün bu kararlılık ve inançla bir kez daha anıyor, onun şahsında, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz." açıklamasında  bulundu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
Konteyner Limanı Mersin'in
Konteyner Limanı Mersin'in