Trafikte Öncelik Yayanın

Trafikte Öncelik Yayanın

Başkan Pamuk, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı kullanan araç sürücüleri ve yayalara broşür dağıttı

Trafikte Öncelik Yayanın
Trafikte Öncelik Yayanın Pala
Advert

 

Akdeniz Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Pamuk, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” eylemi kapsamında araç sürücülerine bilgilendirici broşür dağıttı, trafikte yayalara karşı saygılı olunmasını istedi.

Türkiye’de; trafikte yayaların önceliği bilincinin oluşması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla, 81 ilde olduğu gibi Mersin’de de 12:00-13:30 saatleri arasında eylem yapıldı. İçişleri Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen eş zamanlı eylem kapsamında, “2019 Yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla basına ve kamuoyuna duyuruldu.

Başkan Pamuk, yaya geçidinde sürücülere ve yayalara broşür dağıttı

Eylem kapsamında Mersin’de de Akdeniz Kaymakamlığı, Emniyet, Jandarma, Milli Eğitim Müdürlüğü, Şoförler ve Otomobilciler Odası ile birçok kamu kurum ve kuruluşu temsilcisinin de katılımıyla, kentin farklı noktalarında uygulama yapıldı. Yağmura rağmen Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) üzerinde bulunan yaya geçidi üzerinde gerçekleşen uygulamada, Akdeniz Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, trafik polisleri tarafından durdurulan araç sürücülerine, ülke çapında başlatılan kampanyayı tanıtıcı el ilanı dağıttı.

Özellikle toplu taşıma araçlarına girerek sürücüler ve araçta bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet eden ve onlara tanıtıcı broşürlerden dağıtan Başkan Pamuk, 2019 yılının, “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildiğinin altını çizdi, kampanya ve eylemin önemine dikkat çekti. Başkan Pamuk, özellikle araç sürücülerini de uyardı, trafikte dikkatli ve duyarlı olmalarını, kurallara uymalarını, yayalara öncelik vermelerini istedi.

2019; “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi.

Bu amaçla Bakanlık tarafından; "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla eylem gerçekleştirildi ve 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi de kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruldu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI  SONUÇ RAPORU
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR