Mersin'de Bir İlk Gerçekleşti Baş Ağrısı Kış Okulu

Mersin'de Bir İlk Gerçekleşti Baş Ağrısı Kış Okulu

Alzheimer Derneği Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen 1. Türk Çocuk Baş Ağrısı Kış Okulu çalışmalara başladı.

Mersin'de Bir İlk  Gerçekleşti Baş Ağrısı Kış Okulu
Mersin'de Bir İlk  Gerçekleşti Baş Ağrısı Kış Okulu Pala

Mersin'de bir ilki gerçekleştiren Alzheimer Derneği Mersin Şübesi ,1. Türk Çocuk Baş Ağrısı Kış Okulu  yabancı ve yerli Bilimsel Kurul  bugün ve yarın  paneller ve konferanslarla  katılımcılara Çocuk ve Ergen Başağrısı Bozuklukları,Pediatrik  Migren ve Kronk Baş Ağrıları,Pediatrik Baş Ağrıları Bozuklukuklarının Yönetimi,Çocukların ve Ailelerin Dirençli Baş Ağrıları İle Baş Etmek uzmanlarca ortaya kondu.

 Alzheimer Derneği Mersin Şübesi  ve Yaşlı Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge,dün başlayan, bugün ve yarın sabah ve öğleden sonra da devam eden panelde "psikiyatristler, nörologlar, pediatristler ve aile hekimleri için çocuk ve ergenlerdeki başağrısı bozuklukları konusunda farkındalığı artırmayı" amaçlayan paneller ve konferanslara Yaşlı Yaşam Merkezi'nin ilk kez ev sahipliği yapacağını belirterek,Çocuk yaşlarda ihmal edilen baş ağrıları zamanında tedavi edilememsiyle bu ağrılar 21 yaşından sonra kronikleşerek sürdüğünü,bu nedenle çocuklarda görülen migren ve baş ağrılarını bilimsel olarak burada ele aldıklarını nörolojik,çocuk psikiyatir , çocuk pediyatrik alanda bilimsel düzeye ulaşmayı amaçladıklarını belirtti.

Konferans, Mersin Üniversitesi Konservatuar öğrencileri mini bir konser vermesile başladı.1.Panelin ilk oturumuna Prof. Dr. Aynur Özge başkanlık ederken Prof. Dr. Vincenzo Guidetti ve Prof. Dr. Fevziye Toros Çocuk ve Ergen Baş Ağrıları Bozuklukları;Ne kadar yaygın,hangi çocuklar,hangi aileler ele alındı.Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen,Pediyatrik Baş ağrısı bozukluklarının patofizyolojisi ve ayrıcı tanısı üzerinde durdu.

1. Konferansın başkanlığında Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen ve Prof. Dr. Betül Baykan tarafından Pdiatrik Migren ve Kronik Günlük Baş Ağrılarının  İkilemi Prof. Dr. Prab Prabhakar ve Prof. Dr Vincenzo Guidetti tarafından ele alındı.

Öğleden sonra Prof. Dr Ishaq Abu Arefeh ve Doç Dr. Esme Ekizoğlu Pediatrik Baş ağrısı bozukluklarının yönetiminin ele alındığı 2. panele başkanlık ederken Doç Dr Semih Ayta,Doç Dr Esme İkizoğlu,Doç Dr Didem Öztop ve Doç Dr Özlem Özcan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Panelin 3. oturumuna Prof. Dr Ishaq Abu Arefeh ve Prof. Dr. Prab Prabhakar'ın başkanlığında Çocukların ve Ailelerin Dirençli Baş Ağrılarıyla Baş Etmek konusu Prof. Dr Ishaq Abu Arefeh,Prof. Dr. Fevziye Toros ,Prof. Dr. Aynur Özge,Prof. Dr Vincenzo Guidetti konuşmacı olarak katıldı.

4. Panelde  Migren ve Strok ele alındı. Başkanlığını Prof Dr Betül Baykan ve Prof Dr Tal Eidlitz Markus etti.Prof Dr  Derya Uludüz Migren ve Strok ile ilgili sunum yaptı.

Günün özeti,Ne Öğrendik, Nörolog Nevra Öksüz ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Gülen Güler Aksu tarafından değerlendirmesi yapılarak gün tamamlandı.Mersin'deki hekimlere yönelik düzenlenen  1. Türk Çocuk Baş Ağrısı Kış Okulu, başarılı bir çalıştay gerçekleştirerek bir ilke imza atıldı.

1. Türk Çocuk Baş Ağrısı Kış Okulu ,Yarın Sosyal Programla devam edecek.1. Türk Çocuk Baş Ağrısı Kış Okulun sekreteri Dr Gülen Güle Aksu,IHS tarafından desteklenen davetli konuşmacılar Prof. Dr Vincenzo Guidetti  İtalya,Prof. Dr Ishaq Abu Arefeh İskoçya, Prof. Dr. Prab Prabhakar İngiltere'den katıldı.Okulun Yeri Mersin Alzheimer Derneği Yaşlı Bakım Merkezi Toplantı Odalarında gerçekleşirken,Etkinliklere başta Mersin Üniversitesi olmak üzere Alzheimer Derneği Mersin Şübesi,Cagetur,NOVARTİS,TABİLAÇBeyin ve Damar Hastalıkları Hasta Derneği,

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500