MEDYA ROMANLARI ANLAMADI, ROMANLAR KENDİLERİNİ MEDYA’YA ANLATAMADI

Mersin'de Roman Toplumu Radyosu Aracılığı ile Romanların Sesini Güçlendirme Projesi kapsamında Türkiye’den 8 ilden gelen 25 kişi ve Avrupa ülkelerinden 5 temsilcinin katılımı ile gerçekleşen Romanların Sesini Güçlendirme Çalıştayı gerçekleştirildi.

MEDYA ROMANLARI ANLAMADI, ROMANLAR KENDİLERİNİ MEDYA’YA ANLATAMADI
MEDYA ROMANLARI ANLAMADI, ROMANLAR KENDİLERİNİ MEDYA’YA ANLATAMADI Pala
Advert

2 gün süren Çalıştay süresince Romanların medyaya yansıma şekli ve erişimi ele alınarak probleme ilişkin çözümler konuşuldu. Çalıştay süresince Roman Radyo Ağı kurularak iş birliği üzerinde duruldu. 

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam açılış konuşmasını Romanların sorunlarını medyaya daha doğru yansıtılması gerektiği, asıl sorunları ve gerçeklikleri dahası eğitim konusundaki eksiklikleri belirtip bunların medyaya tüm gerçeklikleri ile yansıtılmasını temenni ettiğini belirtti.

Açılış Programında, Amsterdam’da bulunan Radyo Patrin’in yöneticisi Orhan Galjus Avrupa’da romanlar hakkında haber yapan 100 civarı kanal olduğuna dikkat çekerek “Ben bir gazeteciyim ve bir gazeteci olarak gerçek için savaşıyorum” dedi. 

Çalıştay’ın ev sahipliğini yapan Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Başkanı Bedrettin Gündeş; Romanların medyayı çok iyi kullanamadığını, medyanın da Romanların gerçek sorunlarını gerektiği gibi aktarmadığını dile getirdi. 


İlk Oturumda yapılan çalışmalar katılımcılara aktarıldı. Oturumun devamında Medya Uzmanı Orhan Galjus Roman Toplumu için radyonun öneminden bahsetti ve devamında Adem Ademi Avrupa’da Roman Gençlerin Mücadelesini anlatarak bölgelerde yer alan gençlerin sürece katılmasına ilişkin destek verilmesi gerektiğini ve kendilerini sürece nasıl adamaları gerektiğinden bahsetti


İkinci Oturumda yapılan iki farklı grup çalışmasından çıkan sonuçları ortak oturumda görüşülerek maddeler halinde karara bağlandı. Önümüzdeki dönem için yapılması gereken kararlar gözden geçirilerek paylaşıldı. Katılımcıların aldığı kararlar arasında aşağıdaki hususlar dikkat çekmiştir:

Romanların kendilerini tanıtması ve Medyanın Romanları tanıması.

Roman Kültürüne ait özel günlerin, etkinliklerin ve çalışmaların medya ile paylaşılması 

Medya çalışanları ile ikili ilişkilerin güçlendirilmesi

Roman Medya platformlarının kurulması ve Medya alanında eğitimlerin verilmesidir.


Alınan kararlar sonucunda Uluslararası Ağ kurulmasına karar verildi. İlerleyen günlerde ağ ile ilgili çalışmaların devam edeceği bildirildi.

Akşam yemeğinde Çalıştaya destek verenlere teşekkür plaketi verildi.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
Kruvaziyer Devlerinin Yeni  Rotası Türkiye
Kruvaziyer Devlerinin Yeni Rotası Türkiye
kartal escort