Kompost Ana'dan 41 Kere Maşallah Ot Şenliği

Huriye Kara, nam-ı diğer Kompost Ana, Dedeme şükran borcumdan dolayı, genç nesillere toprağı, ağacı, otu sevdirmek için bu şenliği düzenliyorum.

Kompost Ana'dan 41 Kere Maşallah Ot Şenliği
Kompost Ana'dan 41 Kere Maşallah Ot Şenliği Pala
Advert

Mersin’den batıya doğru, yani Antalya yönünde seyahat halindeyseniz, Çeşmeli ile Kargıpınarı’nı ayıran Gilindires çayını geçmeden sağa dönmenizi tavsiye ederim. 400 metre ilerde o köy konağını görürsünüz. Sizi güler yüzlü, mütevazı, tipik bir yörük kadını karşılayacaktır. Adı Huriye Kara, nam-ı diğer “Kompost Ana”. Yüksek Ziraat Mühendisi, aynı zamanda ekosistem ve solucan uzmanı… Evin önündeki ağaçlar çiçek açmış… Badem, erik, portakal, limon, yenidünya ağacı tanıdıktır zaten. Ancak bir türlü gözlerinizi üzerinden ayıramadığınız, binlerce altın sarısı çiçeği olan ve arıların üzerinde bayram yaptığı o ağacın defne olduğunu da sorarak öğrenirsiniz.

Evin önünde dizilmiş masalarda çeşitli yiyecekler, içecekler… Buğday, nohut, ev yoğurdu ve 41 çeşit ottan yapılmış nefis çorbadan mı başlarsınız, yoksa büyük bir leğende yanında yeşil marulla bekleyen kısırı mı tercih edersiniz? Ya da köylü kadınların odun ateşi üzerindeki sacda pişirdikleri börek ve sıkmayı mı… Meyve sıkma aletinin yanındaki çeşitli narenciyelerden meyve suyunuzu da hazırladıktan sonra değmesinler keyfinize…

Doğanın Sesini Dinlemek

Sıra bahçe gezmesine gelmiştir. Kafile, Huriye hanımı izleyerek narenciye ve avokado çiçeklerinin kokuları arasında yola çıktı. Huriye hanım bahçedeki ağaçları, ot çeşitlerini konuklarına tanıtarak hangi otun çorbası, böreği, turşusu yapılır, hangisi yeşilken kurutularak da tüketilebilir gibi bilgileri paylaştı. Daha sonra konuklarını büyük bir avokado ağacının altına götürerek herkesin yere uzanmasını ve gözlerini kapatmasını istedi. Beş dakika herkes yalnızca doğayı dinledi. Yani Gilindires deresinin ŞIRILTISInı, çiçekten çiçeğe uçuşan arıların VIZILTISInı, kuşların CIVILTISInı ve kuru yapraklar üzerine yürüyen kaplumbağaların HIŞIRTISInı…

Güneşin Sofrasında Dostların Arasında Sorular

Güneş sanki bu şenlik iyi geçsin diye tüm cazibesiyle parlıyordu. Gökyüzünde bir avuç bulut bile yoktu.

Dün çok yağmur yağdı, ama bahçenin toprağı ıslak değil. Neden?

“Bu bahçenin özelliği bu zaten. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın, ne kadar fırtına koparsa kopsun bu bahçeyi etkilemez. Çünkü bu bahçe kar sistemine göre düzenlenmemiş. Yani fazla ürün versin diye sık sık budanmıyor, fazla ilaç verilmiyor, doğal ekolojisiyle oynanmıyor. Yağan yağmuru sünger gibi altına çekiyor suyu biriktiriyor. Onun için bu bahçede solucan var. Eğer solucan varsa, hayat var. Başka bahçelerde solucanı bulamazsınız.

41 Kere Maşallah Şenliğini kaç yıldan beri yapıyorsunuz, niye yapıyorsunuz?

“Bu konağı yapan, bu bahçeyi kuran dedem Molla Mehmet’tir. 1930’lardan 1950’lere kadar bölgedeki insanımız limonu sadece çaya ve çorbaya sıkardı. Her ailenin bir kök ağacı olsa kendilerine yeterdi. Dedem limondan faydalanalım diyerek işe girişti. İnsanları limon bahçesi yapmaya yöneltti. Narko adında bir kooperatif kurdu. Ruslara ilk ihracat buradan yapıldı. Herkes limon ekmeye başladı ve bundan para kazandı. Dedemin ismiyle bir limon çeşidi de var. Hem dedeme şükran borcumdan dolayı, hem de genç nesillere toprağı, ağacı, otu sevdirmek için bu şenliği düzenliyorum. Bu sekizincisi .

Bahçeye yabani hayvanlar da geliyor mu?

Evet, onlar da bahçenin müdavimleri… Solucan gibi binlerce organizma toprağın altında. Tilki, tavşan, kaplumbağa, arılar ve kuşları gördünüz. Köstebek de var. Ayrıca bir anne domuz geçen yıl iki yavrusunu burada büyüttü. Bahçeye zararları olmadığı gibi faydaları var. Örneğin domuz toprağı eşelediği için çok faydalı. Ağacın altına düşen meyveleri de yiyorlar.

41 çeşit otu bulmakta zorlanıyor musunuz?

Tam tersine, yüzün üstünde ot topluyoruz, onları 41’e indirmekte zorlanıyoruz. Otların büyük kısmı bahçemizde, diğerlerini de Gilindires deresinin çevresinden topluyoruz.

Şenliğe Kimler Katıldı?

Bu şenliğin geçen yılki onur konuğu Muazzez İlmiye Çığ’dı. Bu yıl misafirleri olduğundan kendisi değil, kızı Yülmen hanım geldi. Benim tanıyabildiğim kadarıyla, bölgenin köklü üretici ailelerinden Develi ve Ekenler, Pozcu ailesinden Şemsa Pozcu ve arkadaşları, Hollanda vatandaşı Togı hanım, Katar’da bir dönem Türkiye fahri konsolosluğunu yapan Yaşar Mangıtay ve arkadaşları, Gübre uzmanı işadamı Hasan Aslan Nurdoğdu, Aydınlık Gazetesi Fransa temsilcisi Ali Rıza Taşdelen ve eşi Selma hanım, Vatan Partisi Yenişehir belediye başkan adayı Makine mühendisi Furkan Derecik ve nişanlısı Aşkın hanım, Türk Hava Kurumu eski yönetim kurulu üyesi Nevzat Çömlek ve arkadaşları ve Huriye hanımın ziraatçı arkadaşları ve tanımadığım çok sayıda kişi oradaydı.

Bu güzel geleneği Mersin’imizde sürdürdüğü ve bizlere unutulmaz bir gün yaşattığı için Huriye hanıma 41 kere maşallah ve yüz bin kere teşekkürler…

Yusuf Çelik-Mersin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
iMAMOĞLU MAZBATASINI ALDI
Kruvaziyer Devlerinin Yeni  Rotası Türkiye
Kruvaziyer Devlerinin Yeni Rotası Türkiye
kartal escort