BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ,CİNSEL İSTİSMAR MEŞRULAŞTIRILMASIN

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ,CİNSEL İSTİSMAR MEŞRULAŞTIRILMASIN

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara uğrayan 12 yaşındaki kız çocuğunun, 25.04.2019 tarihinde Tarsus Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasına müdahil oldu. Yeşilboğaz açıklamasında, "Cinsel istismar meşrulaştırılmasın, çocuk istismarının üstü örtülmesin” dedi.

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ,CİNSEL İSTİSMAR MEŞRULAŞTIRILMASIN
BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ,CİNSEL İSTİSMAR MEŞRULAŞTIRILMASIN Pala

 

Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi ve Tarsus ilçe temsilcisi Av. Cihan Öktem, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Burcu Düzen, merkez üyesi Av. Tülay Sevgi Can ve Av. Türkan Özüm Öz'ün müdahil olduğu duruşmada; tecavüz faili imam Mehmet Doğan’a, cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktığı gerekçesiyle 25 yıl hapis cezası verildi ancak mahkeme, duruşmaya katılmayan sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Tutuksuz yargılanan Mehmet Doğan hakkında, hükümle birlikte tutuklama kararı verilmedi. Doğan’a beş yıldan fazla ceza verildiği için dosya, istinaf mahkemesine gidecek.

Cinsel istismar davasında bir kez daha alınan tutuksuz yargılama kararına tepki gösteren Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çocuk istismarını önlemeye yönelik sözde atılan adımların içinin ne kadar boş olduğunu görmekteyiz. Çocuğa istismarda bulunan kişinin tutuksuz yargılanması, hem ailenin ve toplumun vicdanını rahatsız etmiştir, hem de toplumun adalete olan güvenini bir kez daha sarsmıştır. Cinsel istismarı meşrulaştıracak akıl almaz kararlarla, çocuklarımızın ve ailelerinin hayatını daha fazla karartmayın. Cinsel istismar meşrulaştırılmasın, çocuk istismarının üstü örtülmesin” diye konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500