KİHEP Eğitim Programına Katılan Kadınlar Sertifikalarını Aldı

KİHEP Eğitim Programına Katılan Kadınlar Sertifikalarını Aldı

Mersin Günebakan Kadın Derneği,11. Geleneksel Kahvaltı Buluşması'nda bu yıl ikincisi düzenlenen Kadın İnsan Hakları (KİHEP) Eğitim Programlarını bitiren kadınlara sertifika töreni düzenlendi.

KİHEP Eğitim Programına Katılan Kadınlar Sertifikalarını Aldı
KİHEP Eğitim Programına Katılan Kadınlar Sertifikalarını Aldı Pala

Mezitli'deki Peri Kızı Kahvaltı Salonu'nda düzenlenen 11. Geleneksel Kahvaltı Buluşması'nda Mersin Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübetde Akpınar,2 yıldır KİHEP Eğitim programlarıyla kadınlara yönelik eğitimler verildiğini,bu eğitimlerle kadının sosyal yaşamda,iş yaşamında,evinde,sokakta ,anne olarak,eş olarak daha bilinçli,daha güçlü yer almasına yönelik eğitildiğini,Toplumsal Cinsiyet Eşitliğ algısının oluşmasında bu tür eğitimlerin çok önemli olduğunu vurguladı.Daha çok kadına ulaşmak istediklerini belirten Başkan Akpınar,Eğitm alan kadınlarla bir dizi ortak çalışmalar yürüterek kadınların STK'da Kent Konseylerde daha çok yer almasını istediklerini, toplumun her kesiminde kendilerini ifade edebilmesi gereğine işaret ederek "Mersin kadın dostu bir kent olmasını arzuluyoruz" dedi. Kadınlar, kendi sorunlarını çözen birey olmasını amaçladıklarını ifade eden Akpınar, "Ayrımcılık bu eğitimlerle sona ermiş olur" açıklamasında bulundu.

KİHEP Eğitim Programları Öğretmeni Çiğdem Akbaba,iki yıldır süren kadınlara yönelik eğitimlere kadınların ilgisini büyük olduğunu,bu yıl 30'u aşkın kadının eğitimler katılarak sertifikalarını almaya hak kazandığını belirtti. Akbaba,eğitimle kadınların kendisini tatımlayarak,kendini tanıayarak ,kadının güçlenmesini amaçladıklarını,eleştirel bir bakış açısıyla yaşadığı çeverede kazanılmış hakların kullanımında,yasal haklarının bilincinde,özgüveni gelişmiş bireyler olması, bu haklarının kullanma bilinciyle daha özgür bir yaşam mücadelesi verebileceklerini söyledi.Her yıl KİHEP Eğitimlerini süreceğini belirterek kadınlara bu eğitimlere katılma çağrısı yaptı.

Bu yıl KİHEP Eğitim Programını başarıyla bitiren kadınlara Akpınar veAkbaba sertifikalarını verdi.

Kadınların birlikte olmaktan duydukları mutluluğu dile getirirlerken,KİHEP Eğitim Programına katılarak çok şey öğrendiklerini ifade ettiler.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500