Deniz’lere Mersin 68’liler Ormanı’nda Anma Düzenlendi

Deniz’lere Mersin 68’liler Ormanı’nda Anma Düzenlendi

Mersin’de Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan,Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 47. Yılında 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’nda anma etkinliği düzenlendi.

Deniz’lere Mersin 68’liler Ormanı’nda Anma Düzenlendi
Deniz’lere Mersin 68’liler Ormanı’nda Anma Düzenlendi Pala

Mersin'de Türkiye '68 gençlik hareketinin devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 12 Mart askeri cuntası tarafından 6 Mayıs 1972'de idam edilmesinin 47. yılında bir dizi anma etkinlikleri düzenlendi.

Mersin 68’liler Derneği tarafından düzenlenen 68’liler Barış ve  Kardeşlik Ormanı’ndaki anma etkinliğine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,CHP Mersin milletvekilleri Ali Mahir Başarır,Alpay Antmen,HDP Adana milletvekili Tülay Hatımoğulları, Mersin 68’liler Derneği Başkanı Doğan Gökşen,26.Dönem CHP milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu,CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın yanı sıra STK üyeleri,yurttaşlar büyük ilgi gösterdi.

68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı girişinde etkinlik için toplanılmasının ardından  Üç Fidan Anıtı’na kadar gerçekleşen yürüyüşün ardından ,saygı duruşunda bulunuldu.

Üç Fidan Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğinde Mersin 68’liler Derneği Başkanı Doğan Gökşen, Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan,Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 47. Yıldönümünde mücadelelerinin önünde saygıyla eğildiklerini belirttiği konuşmasında , “Üç fidanın eşitlik ve adalet mücadelesindeki boyun eğmez duruşları ve direnişleri, sömürüsüz bir dünya için verdikleri mücadele, ‘yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ haykırışları hiç ama hiç unutulmadı. Üç fidanın yiğit ruhu ve devrimci direniş mirası, halkların mücadelesinde her gün daha da büyüdü. 6 Mayıs bizler için baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün oldu. 68 kuşağının yiğit önderleri, Denizlerin, Mahirlerin ve İbrahim Kaypakkayalar’ın şahsında, dünyada ve ülkemizde sömürüye ve baskıya boyun eğmeyerek, yaşamını yitirmiş tüm devrimcileri saygıyla anıyoruz.” dedi.

26 Dönem CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı,” Denizlerin yolunda yürümek zordur,Denizlerin yolunda yürümek sorumluluk ister,Denizlerin yolunda yürümek  antiemeryalist olmayı her noktada haykırmayı gerektirir,Denizlerin yolunda yürümek ,antikapilist olduğunuzu her yerde haykırmayı gerektirir. Denizlerin yolunda yürümek , savaş bir halk sağlığı sorunudur deyip haykırıp çeza almaktır,kelle koltukta yürümektir,Denizlerin yolunda yürümek insan olmaktır.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından Üç Fidan anıtına karanfiller,güller bırakıldı.

Etkinliğe katılanlar Nazım Hikmet Anıtı’na kadar yürüdü.Burada Mustafa Güler,Nazım Hikmet’in bire bir mezarının aynısını anıt olarak  burada yaptırıldığını ifade ettiği konuşmasında dedesi Nazım Paşa’nın bir süre Mersin’de görev yaptığın,bir şekilde Mersin ile Nazımın yolunun kesiştiğine dikkat çekti.Nazım Hikmet’in şiirleri Ali Diyaroğlu tarafında seslendirildi.

68’ler Barış ve Kardeşlik Ormanı'ndaki etkinlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,”Belediye Başkanınız Devrimci bir yoldaşınızdır” dedi. Seçer, Tam bağımsız Türkiye arzusuyla; eşitlik, adalet ve özgürlük peşinde canları pahasına koşan Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan,Hüseyin İnan'ı saygıyla andıklarını,verdikleri devrimci mücadeledenin gençliğe ve geleceğe ışık tutuğunu dile getiren  bir konuşma yaptı.

CHP Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır’da yaptığı konuşmasında kendisinin de 68’liler kuşağının temsilcisi bir babanın oğlu olduğunu,onunla gurur duyduğunu dile getirerek babasını sahneye davet ederek birlikte halkı selamladı.

HDP Adana milletvekili Tülay Hatımoğulları ve EMEP Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen de birer konuşma yaptı.

Mikail Arslan konseriyle bu yılki Denizleri Anma Etkinliği sona erdi..

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500