BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YSK HALKIN İRADESİNE DARBE YAPMIŞTIR

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YSK HALKIN İRADESİNE DARBE YAPMIŞTIR

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve yönetim kurulu yaptığı basın açıklaması ile Yüksek Seçim Kurulu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararını sert bir dille kınadı.

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YSK HALKIN İRADESİNE DARBE YAPMIŞTIR
BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YSK HALKIN İRADESİNE DARBE YAPMIŞTIR Pala
Advert

YSK’nın hukuk cinayetine ortak olduğunu belirten Yeşilboğaz, “YSK, halkın iradesine, demokrasiye, hukuka darbe yapmıştır. Bu karar; hukukun katledildiği, demokrasinin, adaletin, halkın iradesinin ayaklar altına alındığı kara bir leke olarak tarihe geçecektir. Tarih, bu kararı verenleri unutmayacak, unutturmayacak” dedi.

“KARAR HUKUKA VE KAMU VİCDANINA SIĞMADI”

Mersin Adliyesi önünde avukatların katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasına vatandaşlar da destek verdi. Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında, Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart’ta yapılan seçimin İstanbul’da iptali ve yenileme kararının, hukuka ve kamu vicdanına sığmadığını ifade ederek, “Bu karar sadece belli bir siyasi grubun değil, AKP’ye oy veren vatandaşların dahi vicdanını rahatsız etmiştir. 298 sayılı Seçim Kanunu, sandık kurulu başkanı ve üyelerinin nasıl belirleneceğini açıkça ortaya koymuştur. Aynı zarftan çıkan meclis üyesi, muhtar ve ilçe belediye başkanları kabul edilip, büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptal edilmesi, kararın siyasi olduğunun apaçık göstergesidir. Kısacası, aynı zarftan çıkan dört pusuladan üçünün kabul edilip, bir tanesinin kabul edilmemesi hukuk tanımazlıktır, toplumun aklıyla dalga geçmektir. Sandık kurulları, kamu otoritesi tarafından belirlenmiş, sandık kurullarının görevi kesinleşmiştir. Sandık kurullarına kanunda belirtilen sürede itiraz edilmemiştir. Sandık kurullarının kanuna aykırı kurulduğu düşünülse dahi, seçim sonucuna nasıl etki ettiği somut olarak açıklanamamıştır” diye konuştu.

“TARİH, BU KARARI VERENLERİ UNUTMAYACAK”

YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini hiçbir hukuki dayanak olmadan iptal ederek, halkın iradesine, demokrasiye, hukuka darbe yaptığını vurgulayan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Halkın özgür iradesi, devlet tarafından hiçe sayılmıştır. Siyasi iktidar seçime doğrudan müdahale etmiştir. Bu karar, bölünme tohumları atmaya yönelik bir karardır. Tarafsız ve bağımsız olması gereken YSK, bağımsızlığını tamamen yitirerek siyasi tavır takınmış ve taraf olmuş, skandal bir karar imza atmıştır. YSK’nın vermiş olduğu bu karar hukuki değil, tamamen siyasidir. Demokrasiye can veren değerler ayaklar altına alınmamalıdır, kanunlar çiğnenmemelidir. Görüyoruz ki, YSK bu kararla hukuk cinayetine ortak olmuştur. Bu karar; hukukun katledildiği, demokrasinin, adaletin, halkın iradesinin ayaklar altına alındığı kara bir leke olarak tarihe geçecektir. Tarih, bu kararı verenleri unutmayacak, unutturmayacak. Hukuku çiğneyerek bu kararı verenler istifa etmelidir. Kanunsuzluğu, adaletsizliği ilke edinenlere de, kanun ve adalet bir gün lazım olacaktır” şeklinde konuştu.

“KENDİNİZİ FAŞİZME TESLİM ETMEYİN”

Hak, hukuk ve adaleti ayakta tutmak için var olan avukatların, dikta rejiminin kurulmasına, hukukun çiğnenmesine, buna geçit verilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Yeşilboğaz, “Bu hukuksuzluğa ne avukatlar, ne de toplum izin verecektir. Ülkemizin acilen mevcut

otoriter ve baskıcı rejimden, özgürlükçü demokratik rejime geçmesine ihtiyacı vardır. Halkın iradesine yapılan bu ihanet, ülkemizin demokrasisi ve toplumsal barışı açısından telafisi mümkün olmayacak tehlikeli sonuçlara neden olacaktır. YSK’yı üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne sahip çıkmaya davet ediyoruz. Halkımızı bu konuda sağduyulu olmaya, 23 Haziran 2019’da yeniden yapılacak olan seçime İstanbulluları sandığa sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hep birlikte bu ülkenin kurtarıcı iradesi olmak zorundayız, bu girdaptan kurtulmak zorundayız ve diyoruz ki; adalet için, hukuk için, özgür iradeniz için, kendinizi faşizme teslim etmeyin” ifadesini kullandı.

Basın açıklamasının ardından avukatlar, “hak, hukuk, adalet’ sloganı attı.

49 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA: “YSK’NIN KARARI, DEMOKRASİ VE HUKUK TARİHİMİZİN KARA LEKESİDİR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 49 baro yapmış olduğu ortak yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararını sert bir dille kınadı. Açıklamada, “demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef KARA BİR LEKE olarak yerini alacaktır. Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür” denildi.

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin iptaline ilişkin 06.05.2019 tarihli kararı nedeniyle barolar olarak kamuoyuna açıklama yapma zorunluluğu duyduklarının belirtildiği ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“YSK'nın kısa kararından ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden seçimin; usulüne aykırı oluşturulan seçim kurulları nedeniyle iptal edildiği anlaşılmaktadır. YSK'nın sandık kurullarının oluşumuna ilişkin 135 sayılı Genelgesinin 4. Maddesinde 298 Sayılı Yasanın 23. maddesine atıfta bulunmak suretiyle; “…İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22'nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler. Üyeliklerin bu şekilde doldurulması mümkün olmazsa, eksiklikler, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o çevrede bulunan ve sandık kurulunda görev verilmesinde sakınca olmayan kimseler arasından tamamlanır” denmektedir.

“SEÇİMİN İPTALİNİ HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Yani seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının REDDİNE karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile İPTALİNİ HUKUKİ VE VİCDANİ olarak kabul etmek mümkün değildir.

Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır. Hâlbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi, sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir.

“DEMOKRASİ, SEÇİM SONUÇLARINA SAYGI DUYMAKLA MÜMKÜNDÜR”

Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu birçok kararında olduğu gibi ‘mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin kararıyla da göstermiştir. Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef KARA BİR LEKE olarak yerini alacaktır. İlkesel bazda yaptığımız bu açıklama ile

amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı, temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır. Bu sürecin İstanbul ve Ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.”

 

ADANA BAROSU

ADIYAMAN BAROSU

AKSARAY BAROSU

AMASYA BAROSU

ANKARA BAROSU

ANTALYA BAROSU

ARTVİN BAROSU

AYDIN BAROSU

BALIKESİR BAROSU

BARTIN BAROSU

BATMAN BAROSU

BİLECİK BAROSU

BOLU BAROSU

BURDUR BAROSU

BURSA BAROSU

ÇANAKKALE BAROSU

DENİZLİ BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU

DÜZCE BAROSU

ESKİŞEHİR BAROSU

GAZİANTEP BAROSU

GİRESUN BAROSU

HATAY BAROSU

ISPARTA BAROSU

İSTANBUL BAROSU

İZMİR BAROSU

KASTAMONU BAROSU

KIRKLARELİ BAROSU

KOCAELİ BAROSU

MALATYA BAROSU

MANİSA BAROSU

MERSİN BAROSU

MUĞLA BAROSU

MUŞ BAROSU

NİĞDE BAROSU

ORDU BAROSU

OSMANİYE BAROSU

SAMSUN BAROSU

SİİRT BAROSU

SİNOP BAROSU

ŞANLIURFA BAROSU

ŞIRNAK BAROSU

TEKİRDAĞ BAROSU

TOKAT BAROSU

TRABZON BAROSU

TUNCELİ BAROSU

YALOVA BAROSU

ZONGULDAK BAROSU

VAN BAROSU

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI  SONUÇ RAPORU
ENGELSİZ MERSİN SAĞLIK ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR
SANATLA PEK ÇOK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR