4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Başladı.

4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Başladı.

4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Mersin Etkinlikleri sergilerin açılışıyla başladı.

4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Başladı.
4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Başladı. Pala

İçel Sanat Kulübü ve ASO'nun ortaklaşa düzenlediği 4.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması 08-12 MAYIS 2019 tarihlerinde bir dizi etkinliklerle başladı.
Mersin-Adana-Antalya-Antakya-Osmaniye-İskenderun-Tarsus-Fethiye-Kaş ve Demre'de gerçekleştirlecek.

Geçtiğimiz dönemde Yörük Müzesi olarak açılması planlanan ancak çeşitli nedenlerden dolayı açılamayan tarihi Gülnar Oteli düzenlenen sergi etkinliği ile sanata kapılarını açtı.

Gülnar Oteli Resim Heykel Salonu'nda "Nurseren Tor Resim" Resim Sergisi açılışı gerçekleşti.

Serginin açılışına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in eşi Meral Seçer de katıldı. Meral Seçer, Nurseren Tor ile portreleri inceleyerek bilgi aldı.

Nurseren Tor: “Gülnar Oteli’ni evimiz gibi görüyoruz”

Nurseren Tor, çok sevdiği ve evi olarak gördüğü eski Gülnar Oteli’nin sanata kapılarını açmasından ve burada resimlerinin sergilenmesinden onur duyduğunu ifade etti. Tor, sözlerini “Gülnar Oteli’nin yeniden açılması çok keyifli oldu çünkü burayı çok seviyoruz, evimiz gibi görüyoruz. İlk serginin benim olmasından dolayı onur duydum. Bu bina için müze olacak dediler ve sonra kapatıldı. Hepimiz şaşkınlık içindeydik. Daha sonra ben burada sergi açma isteğimi Büyükşehir Belediyesi’ndeki ilgili arkadaşlarıma ilettim. Sağ olsunlar ilgilendiler. Buraların temizliğini üstlendiler. Işıl ışıl, pırıl pırıl oldu. Bugün de bu sergiyle başladık” cümleleri ile sürdürdü.

Tor: “Bugün benim için çok anlamlı”

Portrelerini ilk kez tarihi Gülnar Oteli’nde sergilemekten dolayı birçok mutluluğu bir arada yaşadığını ifade eden Tor, “Bu eserlerimi daha önce hiç bir yerde sergilememiştim. Benim için bugün çok anlamlı, çok önemli. Umarım her ay burada çok güzel sergiler olur. Çünkü toplum kültüre ve sanata aç. Toplumu sanatla buluşturmamız gerekiyor” diye belirtti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersinli sanatseverleri sevindirerek, 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve bir İçel Sanat Kulübü'nün kullanımının dışında tutulan ,Teoman Ünüsan Sanat Galerisi de yeniden sanatseverlere  Halil Öz'ün "Doğanın Özgür Çocukları" fotoğraf sergisi,Orhan Özdemir'in  "Ahşap Yontu Sergisi",Erkan Özaydın'dan da "Çamlıyayla İğne Oyası Sergisi" ile buluştu.

Yenişehir Belediye Başkan Vekili Metin Solunoğlu, beraberinde Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Doğan ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ile birlikte 4. Akdeniz Kentleri Sanat Buluşması kapsamında açılan karma resim sergisine katıldı. Yenişehir'i kültür sanatın başkenti yapmayı hedeflediklerini belirten başkan vekili Solunoğlu, bu tür organizasyonları her zaman desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500