SOMA HALA KARANLIK

SOMA HALA KARANLIK

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Manisa’nın Soma ilçesinde alınmayan önlemler neticesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının 5. yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamasında, “Soma hala karanlık. Katiller değil, avukat tutuklu. Soma için adalet istiyoruz” dedi.

SOMA HALA KARANLIK
SOMA HALA KARANLIK Pala
Advert

 

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ailelerinin yüreği soğumamışken, 4 yıl süren dava sonucunda sorumlulara ödül gibi cezalar verildiğini belirten Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Katliamın sorumlularının bir kısmı adalet önünde hesap dahi vermedi. Yetmedi, katliamın sorumluluğu mahkeme tarafından tescillenmiş olan patron Can Gürkan serbest bırakıldı. Kamu görevlilerin yargılanması engellendi, madenci ailelerinin avukatı ise tutuklandı. İş güvenliği ihmal sonucu 301 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olanlar, cinayeti işleyenler yargılanmamıştır, Somalı ailelerin avukatlığını yapmak, suç sayılmıştır, avukat tutuklanmıştır.

Soma hala karanlık. Cinayeti işleyenler yargılanmadığı sürece Soma hep karanlık kalacak. Soma için adalet istiyoruz, Soma aydınlanmalı. Somayı unutmak demek, cinayete sessiz kalmak, yeni iş cinayetlerinin önünü açmak demektir. İnsanca, güvenceli ve güvenli yaşamı savunmak için Somayı unutma, unutturma. İş cinayetlerinde Soma ilk değil ama mücadele etmezsek son da olmayacak. Kaybettiğimiz 301 madencimize Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine sabırlar diliyorum” ifadesini kullandı.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
BAŞKAN SEÇER ÇİN’DEN YATIRIM ÇAĞRISI
Konteyner Limanı Mersin'in
Konteyner Limanı Mersin'in