Mersin Uray Art,Milli Mücadelenin 100. Yılında Kapılarını Açıyor

Mersin Uray Art,Milli Mücadelenin 100. Yılında Kapılarını Açıyor

Mersin Uray Art 2019 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde bir dizi sanatsal ve kültürel etkinliklerle sahne alıyor.

Mersin Uray Art,Milli Mücadelenin 100. Yılında Kapılarını Açıyor
Mersin Uray Art,Milli Mücadelenin 100. Yılında Kapılarını Açıyor Pala

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde (MGC) düzenlenen basın açıklamasına İçel Sanat Kulübü Başkanı Sedat Aydöner,Mersin Üniversitesi adına Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Nurseren Tor ve Sanatsan Etkinliğin Onur  Konuğu iş adamı Necati Naran katıldı.

 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele'nin 100. yıl kutlamaları Etkinlikleri Mersin Üniveritesi ve İçel Sanat Kulübü birlikte gerçekleştiriyor.

İSK Başkanı Sedat Aydöner,etkinliklerle ilgili konuşmasında Bütün eski kentlerde yaşanan sosyo-ekonomik değişimler,tarihi mekanların kaderine terk edilmesiyle kent sosyal ve kültürel yaşamından çıkarak kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu,kentin en önemli tarihi geçmişinin olduğu Uray Caddesi eski günlerindeki etkin yerini alması için bir dizi çalışmaların başlamasından duydukları menuniyeti dile getirdi.Kentleri yaşatmak için bu tarihi mekanları,kültürün, sanatın ve sosyal yaşamın içine çekmenin önemli bir görev ve sorumluluk olduğunu,Atatürk'ün Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile başladığı yolculuk,ilham kaynakları olduğunu belirten Başkan Aydöner,Eskiden İstasyondan başlayan Uray Caddesi Müfü Deresi'ne kadar Mersin ticaret ve sosyal yaşamında önemli yer tuttuğunu,bu yarihi mekanlardaki binanları restore ederek,yeniden kent yaşamına sokolarak canlandırılması gereğini dile getirdi. 19 Mayıs 2019 pazar günü saat 11.00'de başlayıp tüm gün sürecek  bir dizi sanatsal,kültürel etkinlikler  eski Ziaraat Bankası binasında kapılarını açacağı müjdesini veren Aydöner,  " Mersin Uray Art sanat severleri bekliyoruz.Tüm Mersinlileri sanatsal etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz" dedi.

 Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Nurseren Tor,etkinliklerle ilgili hazırlanan basın bülteninde "19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele’nin 100. Yıl Kutlamaları ve İçel Sanat Kulübü’nün Kuruluşunun 30. Yılı nedeniyle planlanmış olan “Mersin Uray Art 2019” Projesi, Akdeniz ilçesinde tarihi mekanlarıyla bilinen Uray Caddesi’nde gerçekleştirilecektir.

1830’lu yıllarda kentimizin kalbi olan ”Uray Caddesi” adını Türkçe “belediye” anlamına gelen “uray” dan almış ve Cumhuriyet’ten sonra belediye binası olarak burada hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde belediye binası buradan taşınmasına rağmen adını hala korumaktadır. Mersin’i oldukça cazip hale getiren bu cadde ticaret merkezi olarak tam da bir uluslararası buluşma noktası olmuştur. Adana-Mersin arası demiryolunun faaliyet göstermesi hatta Bağdat hattına bağlanmasıyla kent göç almaya başlamış ve kültürlerarası yerleşim alanına dönüşmüştür. Geçim kaynağı genellikle deniz yoluyla ithalat-ihracat faaliyetleri olarak yoğunlaştırılmıştır. Süveyş kanalı kerestesi Toros Dağlarının ormanlarından sağlanarak Mersin limanından gönderilmiştir. Bunun yanında pamuk ticaretinin de geliştiği bu yıllarda oldukça cazip hale gelen Mersin birçok tüccar ve sanayiciye kucak açmıştır. Cadde boyunca önemli mimari yapıların kamu kuruluşlarına ve ticaret işleriyle uğraşan şahıslara ait olduğu bilinmektedir. Bunun yanında hali hazırda hizmet veren bir takım ibadethaneler de bu caddede önemli yapılar olarak önemlerini korumaktadırlar.

Uzun yıllar kentimizin dış dünyaya açılan kapısı olarak Uray Caddesi kültürlerarası özelliğini hala korumaya devam etmektedir. Her ne kadar işlevsiz bakıma ve restorasyona ihtiyaç duysa da; il jandarma Komutanlığı, Göçler Dairesi, Akdeniz Kaymakamlığı, Valilik Binası, il Sağlık Müdürlüğü, Latin Katolik Kilisesi, Toros Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bunun yanında belli başlı ticarethaneler burada hizmetlerine devam etmektedirler.

Yanlış bir stratejik kalkınma kurbanı olan Mersin ilk iç göçünü kentin doğusundan batısına doğru yaşamıştır. Terk edilen eski Mersin iş dünyasının çok hor kullandığı bir bölgeye dönüşmüştür. Çoğu değerli yapıların yakılıp yerine yapılan oto parklar bunun dışında yıkılmış eski binaların yerine betondan işlevsiz tuhaf apartmanlarla katledilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığının kentin tarihi dokusunun korunması yasası üzerine birçok bina nihayet tescillenmiştir. Buna rağmen yasak yollara başvurarak yakılıp yıkılan konutlar ve eski liman umarız yeniden orijinal görüntüsüne dönüştürülür. Bu “Yeniden Canlandırma Projeleri” kentin tarihi dokusunun yaşatılmasına ve toplumun refahına sebep olacaktır. ‘Kültür ve Sanat’ için kullanılacak bu yapıların ‘CANLI MÜZE’ ye dönüştürülmüş bir kent olarak ‘KÜLTÜR TURİZMİ’ni de başlatacaktır.

Bu vesileyle Atamızın gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının Uray Caddesi’nde “100.YIL KUTLAMALARI” kapsamında kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle kutlamak, ATAMIZI ANMAK ve gençlerimizi kentimizin tarihiyle buluşturmak, Uray caddesini yaşatmak ve Mersin’in, kültür-sanat aracılığı ile ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı sağlanacaktır…

Mersin’de bulunan tarihi yapıların restorasyon ve dönüşümlerinin tamamlanması ve işlevsellikle birlikte kent estetiğine kazandırılması, Mersinlilerin kültür ve sanatla buluşması, kent yaşamındaki kalitenin arttırılması ve Toplumsal kalkınmaya yönelik paylaşım, hoşgörü, kaynaşma, değerlerin korunması gibi konularda işbirliğini teşvik etmek amaçlanmıştır.

BU ANLAMLI GÜNDE; MERSİN HALKINI, SANATSEVERLERİ, KENTİNE VE ÇEVREYE DUYARLI OLAN BÜTÜN MERSİN GÖNÜLLÜLERİNİ, 19 MAYIS 2019 PAZAR GÜNÜ, SAAT: 11.00-24.00 ARASI GERÇEKLEŞECEK ETKİNLİKLERİMİZE BEKLİYORUZ.

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR…"açıklamasında bulundu.

Onur  Konuğu iş adamı Necati Naran,Bu tür etkinliklerin düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu,kent insanına dünü hatırlatırken,kentin doğal,tarihi ve sosyal yapısını yeniden keşfetmeleri manidardır açıklamasında bulundu.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500