Muazzez İlmiye Çığ 105. Yaşını Kutladı

Muazzez İlmiye Çığ 105. Yaşını Kutladı

Mersin'de Ünlü Sümerolog Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ,105.yaşını düzenlenen törenle kutladı.Doğum günü pastasını kesmedi.

Muazzez İlmiye Çığ 105. Yaşını Kutladı
Muazzez İlmiye Çığ 105. Yaşını Kutladı Pala
Advert Advert

Mersin Kongre Merkezi'nde Ünlü Sümerolog Çığ için düzenlenen 105. yıl kutlamasına Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,Eşi Meral Seçer,Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz ve Eşi, Muazzez İlmiye Çığ'ın Kızı,Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Özaydın, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,KKTC Mersin Ateşesi Yusuf İnanıroğlu,Genel Sekreter Hasan Gökbel Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy,Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fatma Yanık,Yenişehir Belediye Başkan Vekili Muart Sakuçoğlu,Basın Daire Başkanı Duygu Öksüz Canova ve yurttaşlar katıldı.

Ünlü Sümerolog Çığ'ın 105. yaş günü kutlamaları sabah adına 105 fidanın adını taşıyan koruluğa dikilmesiyle başlayan kutlamaları Konger Merkezi'nde Sabri Özaydın'n yönettiği Muazzez İlmiye Çığ Belgesel Filim gösterimiyle devam etti. Vahap Seçer'in konuşmasıyla sürdü.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belgesel gösteriminin ardından yaptığı konuşmasında, Muazzez İlmiye Çığ’ın Mersin’de yaşamasının ve hemşehrileri olmasının kendileri için son derece önemli bir değer olduğundan bahsederek, “Bundan onur duyuyoruz. Ben kendisi ile daha önce ilk Mersin’e geldiği yıllarda sohbet etme imkânı bulmuştum. Şimdi ikinci kez dinleme imkânı buldum. Bir Cumhuriyet kadını. Azmi, alın terini, emeği bize ifade ediyor. Bilimin öncülüğünde bir toplumun neler yapabileceğini ifade ediyor. Önemli şeyler söyledi. Ben bir yerel yönetici olarak da bundan bazı kazanımlar elde ettim. Gençlerle ilgili çok önemli şeyler söyledi. Biz gençlere ne verdik ki, onlardan ne alalım diye. Biz de vermek istiyoruz artık. Ben umut ediyorum Türkiye’de Pazar gününden sonra her şey daha güzel olacak” dedi.

“Söz veriyorum, Mersin geleceğin sanat, kültür, demokrasi, müzik, insanlık kenti olacak”

Başkan Seçer, Mersin’i geleceğin sanat, kültür, demokrasi, müzik ve insanlık kenti haline getireceklerinin sözünü vererek, “31 Mart seçimlerini sadece Mersin halkı, onun sokaklarını temizleyecek, ağaçlarını budayacak, sivrisineklerini öldürecek bir belediye başkanı seçmek için sandık başına gitmedi. Mersin’i daha çağdaş bir kent yapsın, bilim kenti yapsın, sanat kenti yapsın, demokrasi kenti yapsın, insanlık kenti yapsın diye belediye başkanı seçti. Ben bu sorumluluğumun farkındayım, görevimin bilincindeyim. Sizin önünüzde burada hemşehrilerimin rahat etmesi için söz vermek istiyorum. Mersin geleceğin sanat, kültür, demokrasi, müzik, insanlık kenti olacak. Bunu hep beraber inşa edeceğiz. Bu kadim topraklara bu yakışır. Türkiye’nin izdüşümü farklı renklerin bir arada yaşadığı renk cümbüşü bir kente, Akdeniz’in incisi Mersin’e bu yakışır. Bir kez daha Muazzez İlmiye Çığ hanımefendiye, değerli hocama, bize bu değerli bilgileri aktardığı için çok teşekkür bahis siteleri ediyoruz. İnşallah biz de önümüzdeki günlerde birçok ortamda siz değerli hemşehrilerimizle değerli hocamızı bir araya getireceğiz. Doğum gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Salonu dolduran yurttaşlar Çığ'ı ayakta uzun uzun alkışladı,Çığ, salondakilere el sallayarak sevgi gösterisinde bulundu.

Prof. Dr. Özaydın'ın da katıldığı söyleşide Çığ,salonu dolduran konukların sorularını yanıtladı.Çığ Mersin'de yaşadığını,burada yaşamaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken bir Atatürk kızı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e minnettarlığını dile getirdi.Atatürk'ün Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesine getirdiğini,bugün Atatürk'ün devrimleri sayesinde pekço değerin kazanıldığına işaret eden Çığ,olmasaydı 100 daha geriden dünyayı takip edeceklerini ifade ederek yaşamından kesitler sunarak Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan zorlukları ifade etti.Kendisine getirilen pastayı kesmeyen Çığ,bu kutlmayaı İstanbul yerel seçimlerinin sonuna bıraktığını,o zaman kutlama pastası keseceğini açıkladı. 

Başkan Vahap Seçer ve Eşi Mersl Seçer Çığ'a 105. yaşının anısına armağanlarını ve çiçekleri takdim etti.Belgesel yönetmeni Özaydın'a da çiçek ve çini tabak armağan edildi.

Kutlama töreni Vahap Seçer'in eşi Meral Seçer'in de katıldığı kutlama resepsiyonuyla sona erdi.Konuklara yiyecekler ve içecekler sunuldu.Klasik Müzik Orkestrası mini bir konser verdi.

Muazzez lmiye Çığ'ın 105. yaş günü anısına Ertuğrul Gazi Oratokulu öğrencileri salon girişinde resim sergisi açtı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…