MESİAD, YENİLİKÇİ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRDİ

MESİAD, YENİLİKÇİ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRDİ

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ile Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu iş birliğinde gerçekleştirilen 'Proje Pazarı ve Sergisi'nde dereceye giren öğrencilere ödülleri mezuniyet töreninde verildi.

MESİAD, YENİLİKÇİ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
MESİAD, YENİLİKÇİ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRDİ Pala
Advert Advert

Ülkemiz ve kentimiz için fikir üreten MESİAD, Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu iş birliğinde gerçekleştirilen  'Proje Pazarı ve Sergisi' kapsamında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Açılış konuşmasını yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin ise pratik eğitimin önemine değindi.

 Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan mezuniyet törenine MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Pürhan Barbaros Tuncer, akademik ve idari personel ile öğrenci aileleri katıldı.

Nisan ayında yapılan 'Proje Pazarı ve Sergisi'nde; El Sanatları, Elektronik ve Otomasyon, Elektrik ve Enerji, Gıda İşleme, Makine ve Metal Teknolojileri, Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri ve Saç ve Güzellik Hizmetleri bölümleri yaptıkları projeler ile katıldı. Yapılan değerlendirme sonucu dereceye giren öğrencilere ödülleri; Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi mezuniyet töreninde verildi.

Ödül töreni öncesi konuşan MESİAD Başkanı Hasan Engin; “Genç fikirler her zaman yeni proje ve teknoloji ürünleriyle hayatlarımıza yenilikler getirmiş ve kolaylaştırmıştır. Sanayiden, bilim ve sanata kadar her alanda gençlerimizin önünün açılması gerekiyor. Bu anlamda bizler de yenilikçi ve yaratıcı fikirlere yardımcı olmak istedik” dedi.

“PRATİĞE DAYALI EĞİTİM EN AZ TEORİK EĞİTİM KADAR ÖNEMLİDİR”

Başkan Engin “Çalışan, üreten ve değer yaratan gençliğimiz, bizleri sonraki dönemlere hazırlayacak en önemli unsurdur. Genç fikirler ve ürettikleri yenilikler günden güne değer kazanmaktadır. Dünya yeni nesil üretim olan Sanayi 4.0’ zirvesine doğru yola çıkarken, genç ve dinamik beyinlerin giderek artmaktadır. Bizler de gençlerimizi iyi eğiterek ülkemiz adına üretmelerini sağlamalıyız. Gençlerimizi; üretmeye, fikir ortaya çıkarmaya ve fikirleri hayata geçirme adına daha fazla olanağa sahip kılmalıyız. Genç beyinlere verilen her imkan ülkemizin yarınlarına tutulan bir ışıktır. Pratiğe dayalı eğitim en az teorik eğitim kadar önemlidir. Öğrencilerimiz sahaya çıkmadan masa başında eğitimler verip sahaya hazırlamak önemlidir. Ancak iş hayatına atılmadan tezgah başında eğitim vermek çok daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

TARIM, HAYVANCILIK VE TOPRAK ÜNİVERSİTELERİ

“Özellikte tamamen pratiğe dayalı tarım, hayvancılık ve toprak üniversitelerinin kurulmasını öneriyoruz” diyen Engin; “Teorik dersler yerine öğrencilerin tarla ve tarım-hayvancılık üretim tesislerinde çalışıp üretime katılması önemlidir. Gelirimizde önemli paya sahip olan tarım ve hayvancılıkta uzman bir nesil yetiştirmemiz, verimli Anadolu toprakları sayesinde kırsaldan kentlere göçler engellenmiş olacak. Üzülerek belirtmek isterim ki bilim ve fikirin eşiği olan üniversitelerden, gençlerimiz sadece mezun ediliyor. Mezuniyet sonrasındaki yaşamlarıyla ilgili yeterince sahalar yaratılamıyor. Öğrencileri sadece öğrenen ve uğurlanması gereken bireyler olarak değil, üreten, araştıran bayrağı devredeceğimiz kardeşlerimiz olarak görmemiz gerekiyor. Mezun olan gençlerimiz iş arayan değil, aranan elemanlar olmalıdır” ifadelerini kullandı.

ENGİN’DEN ÖĞRENCİLERE; “ÜLKENİZE HİZMET EDİN”

Gençlerin üniversite çağında Avrupa hayali kurmaya başladıklarını ifade eden Başkan Engin, beyin göçünün önlenmesinin ülkemize katkı sunacağını savunarak, “Sevgili gençler, üretmekten, ayakları yere basan hayaller kurmaktan asla vazgeçmeyin…  Evrensel değerler eşiğinde toplumun refahı için, toplumsal değerlere değer verip, yarının üretici ve yöneticileri olarak laik, çağdaş, bilimsel ve cumhuriyet değerlerine önem vererek kendinizi donatmalısınız. Ülkemiz, köklerimiz ve topraklar için hayal kurun” ifadelerini kullandı.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Pürhan Barbaros Tuncer, “Yüksekokulumuzdaki öğrenimleri sonucunda, özgüvenleri yüksek, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluğu üstlenen, sürdüren ve bunun mutluluğunu yaşayan pırıl pırıl gençler yetiştirdiğimizi düşünüyorum.” dedi. Prof. Dr. Tuncer, mezunları, öğretim elemanlarını ve velileri tebrik ederek sözlerini bitirdi.

Öğrencilere ödülleri; MESİAD Başkanı Hasan Engin, Başkan Yardımcısı Ahmet Polat,  Rıdvan Arıç adına YİK Başkan Yardımcısı Tarık Antalyalı, MESİAD Yönetim Kurul Üyeleri Abuzer Yavuz, Ali Can, Sibel İnandı, Mehmet Avcılar, Ramazan Öz adına Mehmet Ali Akdemir ve Seyfettullah Işık adına MESİAD Genel Sekreteri Yiğit Gökşen tarafından verildi

Ödüllerini alan yeni mezun gençler de; MESİAD ailesine kendilerine ve fikirlerine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…