MERSİN BAROSU,ERDEMLİ'DEKİ BIÇAKLI SALDIRIYI KINIYOR SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

MERSİN BAROSU,ERDEMLİ'DEKİ BIÇAKLI SALDIRIYI KINIYOR SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Fatma Demircioğlu, Mersin Barosu üyesi Av. Muhteşem Tekin Turhan'ın Erdemli’de görevini icra ettiği sırada uğramış olduğu bıçaklı saldırıyı, yaptığı basın açıklaması ile kınadı. Demircioğlu, “Kimden gelirse gelsin, avukatlara karşı yapılan saldırılara karşı asla boyun eğmeyeceğiz, sessiz kalmayacağız” diyerek, sürecin sıkı takipçisi olacaklarını belirtti.

MERSİN BAROSU,ERDEMLİ'DEKİ BIÇAKLI SALDIRIYI KINIYOR SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ
MERSİN BAROSU,ERDEMLİ'DEKİ BIÇAKLI SALDIRIYI KINIYOR SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ Pala
Advert Advert

 

Erdemli Adliyesi önünde, Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatların katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Fatma Demircioğlu, “Erdemli İcra Müdürlüğü tarafından bir alacak nedeniyle, Kargıpınarı Mahallesi’nde bir dairenin satışa çıkarıldığı sırada, Mersin Barosu üyesi Avukatımız Muhteşem Tekim Turhan, daire sahibi K.A.’in abisi E. A. tarafından 24.06.2019 tarihinde görevi sırasında bıçaklanarak yaralanmıştır. Meslektaşımız Av. Muhteşem Tekin Turhan' a saldırıda bulunan şüpheli E.A. tutuklanmış olup, en ağır cezayı alması için olayın yakından takipçisi olacağız.

“AVUKATA SALDIRANLARIN DA, BİR GÜN AVUKATA İHTİYACI OLACAKTIR”

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. Maddesi, ‘Avukatlık mesleğinin bir kamu hizmeti olduğunu düzenlemektedir. Bu anlamda kamu görevini yapan avukatlara yönelik sözlü, fiili, bıçaklı ve silahlı saldırıların son dönemlerde kaygı verici boyutlara ulaştığını kamuoyunun dikkatine sunarız.

Yargının kurucu unsurlarından birisi olan, savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik yapılan saldırılar, yargıya, savunma hakkına yapılmıştır. Bugün avukata atılan yumruk, saplanan bıçak, sıkılan her kurşun adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır. Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da, bir gün savunmaya ve avukata ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmamalıdır” diye konuştu.

“SÜRECİN SIKI TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kimden gelirse gelsin, avukatlara karşı yapılan saldırılara karşı asla boyun eğmeyeceklerini, sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Av. Fatma Demircioğlu, “1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 57. Maddesi açıktır, ‘Görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır’ denmektedir. Bu bağlamda meslektaşımıza yapılan haince saldırıyı kınıyor, saldırganın öncelikle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 57. maddesi dikkate alınarak, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Yargılama süreci boyunca da, Mersin Barosu olarak sürecin sıkı takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” şeklinde konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…