YEŞİLBOĞAZ, MADIMAK’TA KARANLIK PERDE ARALANMALI

YEŞİLBOĞAZ, MADIMAK’TA KARANLIK PERDE ARALANMALI

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Sivas katliamının 26. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında; “Hak, hukuk ve adaletle bağdaşmayan, bir insanlık suçu olan Madımak katliamı, Türkiye'yi karanlığa sürüklemek isteyenlerin; cumhuriyete, laikliğe, barışa, demokrasiye, hoş görüye, aydınlanmaya, özgür düşünceye ve insanın yaşama hakkına yönelik bir saldırısıdır” dedi.

YEŞİLBOĞAZ, MADIMAK’TA KARANLIK PERDE ARALANMALI
YEŞİLBOĞAZ, MADIMAK’TA KARANLIK PERDE ARALANMALI Pala
Advert Advert

 

2 Temmuz 1993 yılında ölümsüz halk ozanı Pir Sultan Abdal`ı anmak üzere Sivas’ta bir araya gelen ozan, aydın ve sanatçılardan oluşan 35 canın, konakladıkları Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin; tarihe, ülkemizin bağrına düşmüş bir utanç ve kara leke olduğunu vurgulayan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bu olayların bugüne kadar aydınlatılmamış olması, hukuka ve toplum vicdanına sığmamaktadır. Göstermelik yargılamalar sonucu, Sivas katliamının gerçek sorumluları yargılanamamıştır. Dava zaman aşımına uğratılarak, firari olan sanıklar özgürleştirilmiştir. Katillerin, onlara emir verenlerin, katliama seyirci kalanların, hatta açıklamalarıyla katliamcı güruhu destekleyen yöneticilerin 26 yıldır yargı önüne getirilmesi maalesef mümkün olmadı. Bu, insan hakkı ihlalidir. Katliamdan sağ kurtulan kişiler, katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ve biz hukukçular, 26 yıldır katliamı gerçekleştirenlerin ve katliamda sorumluluğu bulunan devlet görevlilerinin adalet önüne çıkarılması için mücadele etmekteyiz. Madımak, 26 yıldır sönmeyen bir yangın ve hala adalet bekliyor. Bu karanlık perde aralanarak, bu ayrımcı ve gerici zihniyetle hesaplaşılmalıdır. Aksi takdirde, ülkemizde hoşgörü ve barış tohumlarının yeşermesi mümkün değildir” ifadesini kullandı.

“HİÇBİR İNSANLIK SUÇUNA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Hukukun üstünlüğüne, adalete ve insan haklarına olan inançla Mersin Barosu olarak, hiçbir insanlık suçuna sessiz kalmadıklarını ve hiçbir zaman da sessiz kalmayacaklarını belirten Yeşilboğaz, “Demokrasinin ışığı olan aydınlarımızın acısı yüreğimizde hiçbir zaman dinmeyecek. Katliamın yaşandığı Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi yapılması gerekmektedir. Bundan tam 26 yıl önce Sivas katliamında hayatını kaybeden 33 aydını ve 2 otel görevlisini saygıyla ve rahmetle anıyor, katilleri, arkasındaki karanlık güçleri ve terörü lanetliyorum” şeklinde konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Mersin İçin Anlamlı Güç Birliği
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…
Başkan Kızıltan, Mersin Demek Türkiye Demektir…