Musalı'da Şiir Festivali
Advert Advert

Musalı'da Şiir Festivali

Mersin merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta yayla yolunda yer alan Musalı’da Mersin Yazarlar Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl değişik bir mahallede ya da yaylada “Şiir Festivali” adı ile düzenlenen ve Toroslar Belediyesi’nce desteklenen etkinlikte bini geçkin kitaplar okuyucuları ile buluştu.

Musalı'da Şiir Festivali
Musalı'da Şiir Festivali Pala

Kitap Tarlasından Geldiler Ücretsiz Kitap DağıttılarTraktörle kitap dağıttılar, bahçeye kitap ektiler, ağaçlar kitap açtı, kamelyada kitaplar okundu, potada kitaplar sallandı… Kitapların bol bol anıldığı yer Mersin ilinin Toroslar ilçesi Musalı Mahallesi oldu.

Römorkun kasalarına “Kitap Tarlası’ndan Geliyoruz” yazılı pankartların asıldığı Traktör ile Musalı mahalle sokaklarında gezerek ev ev kitap dağıtan Mersin Yazarlar Derneği üyeleri, mahalle meydanında mahalle sakinlerine de kitapları ücretsiz dağıttılar.

Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği kitaplar için akşam saatlerinde mahalle okulu avlusunda düzenlenen şiir ve konser etkinliğinde vatandaşlar traktör römorku üzerindeki kitaplardan seçerek kucak kucak aldılar…

Çocukların römork üzerine çıkıp kitap paylaşmaları ise görülmeye değerdi.

Etkinliğin sunumunu Sanatçı Yalçın Atıcı’nın yaptığı şairlerin şiir okuduğu, sanatçıların türkü söylediği ve 7-70’e kitapların paylaşıldığı etkinlikte konuşma yapan Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, kitap okumanın önemine değindi. Aydın, “Sevgili Dostlarım, Saygıdeğer Protokol, Sizlerle bu güzel Musalı mahallemizin serinliğinde bir arada olmaktan çok mutluyum. Sevinçliyim… Hoşgeldiniz!

Şehir dediler, şehirde şiir okuduk, şehirde söyleştik. Yayla dediler köy dediler beş yıldır yaylalardayız!.. Bekirlanı ile başladık, Yeniköy, Ayvagediği, Aladağ ile devam ettik ve şimdi de Musalıdayız….

Bu serin havada şiir okuyup söyleşide bulunacağız ve sanatçımızın konseri ile coşacağız!

Yazarlar Derneği’ne üye olmak;

Okumayı teşvik etmek demektir.

Düşünmeyi geliştirmek demektir.

Dahası yazmayı özendirmek demektir.

BİZLER ONUN İÇİN VARIZ!.. OKUYACAĞIZ, DÜŞÜNECEĞİZ VE YAZACAĞIZ.

Okumanın önemini bilmek kadar, okumayı teşvik etmekte bir o kadar önemli.

Okumak için elbette ki yazılı eserlere ihtiyacımız var.

Mersin’de yazar olan herkesin kitap sahibi olmasını gönülden istiyorum. Çünkü “oku” dediğimiz zaman okuyucu kardeşimize, okuyacağı bir kitap, dergi ya da gazete vermemiz gerekiyor.

İŞTE MERSİN YAZARLAR DERNEĞİ BUNUN İÇİN VAR!

Bunun için Musalı da bine yakın kitap dağıtım Projemizi gerçekleştirdik ve sizlere hediye kitaplarımız oldu… İnşallah daha da güçlenerek binlerce değil on binlerce kitabı siz okuyucularımızla bu kitapları buluşturarak daha güçleneceğiz.

BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

Birlikten güç doğar. Güçlü yapıları ise yıkmak kolay değildir. Allah’ın izniyle, Mersin’de Mersinli Yazarlarla birlikte artık; ünlü bir yazar olmak için, başka şehirlere ihtiyacımız kalmayacak!

Kitaplarımız, Mersin’de dizilecek, Mersin’de basılacak, Mersin’den reklam edilecek ve Mersin’den dağıtım yapılacak… Neden?

Çünkü Biz Mersinliyiz. Mersinli Yazarlarız!..

Bunun için, eli kalem tutan, bende yazı hayatında varım diyen; ister şiir-roman hikaye- araştırma ne tür olursa olsun kitabı olsun, ister internette yazsın, isterse gazetede, ister dergi de köşe yazarı olsun. İsterse görsel medyada tartışma konuğu olsun. İsterse fırçasıyla tuvale resim çizsin, herkesi Mersin Yazarlar Derneği’ne Üye olmaya davet ediyorum.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Bu güzel etkinliğimize katkı veren başta Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşın Yılmaz Bey’e, Musalı Mahallemizin Muhtarı Sayın Hüseyin Tek’e, Okul Müdürümüz Kenan Sar’a,Sponsorlarımız: MERSİN YATIRIM DIŞ TİCARET VE MARKALAŞMA DERNEĞİ (MERYAD) Başkanı Sayın Coşkun Doğmuş’a, MERSİN SRC PSİKO-TEKNİK MESUT SEZER SÜRÜCÜ KURSU GENEL MÜDÜRÜ Sayın Mesut SEZER’e, COŞKUN OTOMOTİV Yetkilisi Sayın Mehmet KİSİN’e MEZİTLİ ENERJİSA İLETİŞİM MERKEZİ Yetkilisi Sayın Abdurrahman HARİKÇİ’ye….

Programımızın sunumunu yapan Yalçın Atıcı’ya şair dostlarımıza ve Sanatçılarımız Mehmet Parlat’a, Caner Erdoğan’a, çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca, okuyacakları birbirinden güzel şiirler ve yapacakları söyleşiden dolayı katılımcı dostlarıma ve de etkinliğimizi yakından uzaktan izlemeye gelen tüm yayla sakinlerimize katıldıkları için teşekkür eder, iyi eğlenceler dilerim.”

Etkinlik plaket takdimi, 20’ye yakın şairlerin şiir okuması ve THM Sanatçıları Mehmet Partal ile Caner Erdoğan’ın konserleri ile sona erdi.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500