Mersin'de Romanlar Medya Sempozyumu Düzenlendi

Mersin'de Romanlar Medya Sempozyumu Düzenlendi

Mersin'de Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Sempozyumunda Roman Medyası ile Roman Topluluğu'nun Sesini Güçlendirmenin Dünü Bugünü ve Yarını ele alındı.

Mersin'de Romanlar Medya Sempozyumu Düzenlendi
Mersin'de Romanlar Medya Sempozyumu Düzenlendi Pala
Advert Advert

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu'nun düzenlemiş olduğu Uluslararası Roman Medya Ağı Sempozyumu 15-16 Temmuz tarihleri arasındasında başladı.

Atlıhan Otel'deki sempozyuma Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,Akdeniz Roman Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Daylam,Roman Hırvatistan Milletvekili  Veljko Kajtazi,CHP Mersin milletvekili Av. Alpay Antmen,Gazeteci Orhan Galjus,Hollanda Büyükelçiliği Uzmanı Deniz Bezirhan,Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,Büyükşehir Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş,Roman Dernekleri Temsilcilerinin yanı sıra roman vatandaşlar katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasında Akdeniz Roman Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Daylam,Avrupa'da yaşayan Romanlar için Türkiye'nin  çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek,buradan Avrupa'ya gittiklerini ifade etti.Romanların kendi medyalarını oluşturması gerktiğini bu alanda TV,Radyo ve iletişim araçlarıyla seslerini kamuoyuna daha iyi anlatacaklarını dile getirirken Roman iletişim ağının önemine vurgu yaptı.Romanların insani,vijdani ve ahlaki yönlerinin yaşadıkları toplum tarafından çok iyi bilinmesinde fayda olduğunu ifade eden Daylan,Romanların % 93'ü işsiz,eğitimsiz olduğunu,anaokuluna giden tek bir Roman olmadığını,bu konuda Ulusal bir politika şartına dikkat çekti.Roman Eylem Planı Romanların yaşamına dokunması gereğinin altını çizen Daylan,"Yaşadıkları toplumda Roman kültürü yıllardır tanınmıyor,bilinmiyor. Yanlış biliniyor,uçkuru yumşak,şehirde ne işleri var.Şehir dışına yollansın  anlayışı çok kötü" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer sempozyumdaki konuşmasında Romanların buluştuğu coğrafyamızda,biz hepimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin asli  vatandaşlarıyız.Ayrımız gayrımız yok.Her insan yasaların karşısında eşit.Türkiye'de farklı toplumlar pesifik sorunlar yaşıyor.Romanların da  birçok sorunu var.Eğitimden sağlığa,isdihtamda,kültürde sorunlar yaşıyor.Yasalar hayatın her alanında eşit uygulanmalı,kağıt üstünde olmadan.Romanlar için verdiğimiz sözün arkasındayız.Bu alanda çalışmalarımız sürüyor,gerçekçi çalışmalar yaparak Romanların yaşamına dokunacak çalışmaları gündemimize aldık.Roman vatandaşlarımızın öncelikli sorunu Eğitim,sağlık,istihdam , barınma.  Kendinizi üvey evlat görmeyin, ayrı gayrı görmeyin.Bu algıları değiştirmek kendi ellerinizde.Bu psikolojik algıyı değiştirmeliyiz.Bir gökkuşağı gibi kendinizi görün.İletişim işbirliği içinde samimi olarak  iyi ilişkiler kurmalıyız.CHP'nin yerel yönetim Romanlar için projelerini uygulamak istiyoruz.Roman kardeşlerimize derman olacağız." dedi.

Sempozyumda CHP Mersin milletvekili Alpay Antmen,CHP'nin Roman Eylem Planı'nı Romanlarla birlikte gerçekleştireceklerini ifade ederek ayrımcılığın ortadan kaldırılacağına işaret eettiği konuşmasında "Romanların sesinin güçlü çıkması gerekir.Romanlarla birlikte çalışarak sorunlar çözülür" dedi.

Gazeteci Orhan Galjus ,Romanların medyada kendi TV'leri Radyolarıyla kendilerini yaşadıkları topluma ve Roman Topluluklarına daha iyi anlatılacağını,kurulan iletişim ağıyla sorunlarını kamuoyuna aktaracaklarını dile getirdiği konuşmasında ,iletişimin geçmişten bugüne çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Galjus,Romanlar çok yıllar öncesinden beri kendilerine özgü gizli bir mesaj dili geliştirdiklerini,arkadan gelenlere iz bırakarak iletişim kurduklarını ifade etti.

İki gün sürecek olan sempozyumda dört oturumda Türk Medyası veRomanlar,Ana Akım Medya,Roman medyasının dünü,bugünü yarını ele alınacak.

Romanlar kendi haber ağını kurmak istiyor

Hollanda Büyükelçiliği'nin MATRA programı tarafından finanse edilen proje kapsamında, Mersin'de Türkçe,  Romani ve İngilizce yayın yapan ve bu özelliği ile Türkiye'nin ilk Roman radyosu olma özelliğini taşıyan Radyo Romano Vast aracılığıyla Romanlar’ın sesini güçlendirmek ve medyada Romanlar’ın kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak için Akdeniz, Balkanlar ve Türkiye'yi kapsayan kendi haber ağlarını kurmaları hedefleniyor.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500