Mersin'de Barış Harekatı'nın 45. Yılı Kutlanıyor

Mersin'de Barış Harekatı'nın 45. Yılı Kutlanıyor

Mersin'de KKTC Kıbrıs Barış ve Özgürlük Harekatı'nın 45. yılını törenlerle kutlanıyor.

Mersin'de Barış Harekatı'nın 45. Yılı Kutlanıyor
Mersin'de Barış Harekatı'nın 45. Yılı Kutlanıyor Pala

Mersn'de Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen kutlama törenine KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz,Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış,Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Dz. P. Albay Erdal Altay, Kıbrıs TMT Heyetinden Ali Abdurahmanoğlu,Türkiye Muharipler Derneği Başkanı Kemal Cındız,,TEMAD Mersin Şube Başkanı Halil Kur,Türkiye Harp Malülü Gaziler,Şehit ve Dul Yetimleri Derneği, Kıbrıs Türk Kültür Derneği temsilcileriyle yurttaşlar katıldı.

KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu,Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılı kutlama töreninde ki konuşmasında ,"20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45. Yıldönümü’nü Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç noktası olan Mersin’de bir kez daha kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Bundan tam kırk beş yıl önce Yunan cuntası Kıbrıs adasını Yunanistan’a bağlamak ve Enosis hayallerini gerçekleştirmek amacıyla 15 Temmuz 1974 tarihinde harekete geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunan darbesi karşısında 1960 Garanti Anlaşması’nın 4. Maddesine dayanarak etkin ve fiili garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne kavuşmuş, Adada barış ve huzur ortamı sağlanmıştır.

1960 yılında kurulan Ortaklık Cumhuriyeti’nden dışlanan Kıbrıs Türk halkı 1963 – 1974 yılları arasında Rumların uyguladığı her türlü baskı ve saldırıya karşı direnmiş ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle haklı mücadelesini sürdürmüştür. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Kıbrıs Türk halkı önce Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni, daha sonra ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bu süre içerisinde Kıbrıs Türk tarafı geçmişte yaşanan acı olayların bir daha yaşanmayacağı, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüme ulaşılması için Rum tarafıyla Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülen müzakerelere iyi niyetle devam etmiştir. Ancak Temmuz 2017’de İsviçre’nin Crans Montana kasabasında gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nda gelinen son aşamada Rum tarafının “sıfır asker sıfır garantörlük”te ısrar etmesi nedeniyle görüşmeler bir sonuca varılmadan sona ermiştir. Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmesi asla düşünülemez. Bugün halen aynı zihniyette olan ve biz Kıbrıslı Türklerle yönetim dahil olmak üzere doğal zenginliği de paylaşmak istemeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile müzakerelere yeniden başlanması mümkün değildir. Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklara ilişkin ülkemiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul edilemezdir.Bundan tam 35 yıl önce kurulan demokratik, laik ve çağdaş kurumlarıyla kökleşen bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimiz, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile günden güne daha da gelişmekte ve güçlenmektedir.

Kıbrıs Türk Halkının bugünlere ulaşmasında ve halkımızın huzur ve güven içerisinde geleceğe umutla bakmasında en büyük desteği aldığımız tek güvencemiz Anavatan Türkiye’ye şükranlarımı sunarım.

Bu duygu ve düşüncelerle vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman Mücahitlerimiz ve Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, gerek Mersin gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm yurttaşlarımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutluyorum.

Deniz Yüzbaşı Mehmet Kiremit günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı

Konuşmaların ardından bir öğrenci "Kıbrısım" adlı şiiri okudu.KKTC'den gelen Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından, Mersin Büyükşehir Halk Dansları Topluluğu gösterisini tamamladı." ifadeleri yer aldı.

Töreninin sonunda Başkonsolos İnanıroğlu ve Mersin Vali Yardımcısı Deniz,Halk Oyunlarına çiçek sundu,Birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER