İngiliz Yağ Fabrikası Sanayi Müzesi Oluyor

İngiliz Yağ Fabrikası Sanayi Müzesi Oluyor

Eski İngiliz Yağ Fabrikası sanayi müzesi ve sosyal ve kültürel donatı alanlarının yer alacağı bir cazibe merkezine dönüştürülüyor.

İngiliz Yağ Fabrikası Sanayi Müzesi Oluyor
İngiliz Yağ Fabrikası Sanayi Müzesi Oluyor Pala
Advert Advert

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamada,"Geçtiğimiz günlerde ilimizde yayın yapan bazı basın-yayın organlarında Eski İngiliz Yağ Fabrikası Alanı’nın ticaret ve konut alanı olarak kullanılacağına dair ortaya atılan iddialar asla doğru olmayıp tamamen gerçek dışıdır.

İlimiz Akdeniz ilçesi Nusratiye Mahallesi 61 ada 174 numaralı parselde yer alan, hazineye ait Eski İngiliz Yağ Fabrikası 07.05.2018 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına tahsis edilmiş, kentimizin tarihi ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasını ve yaşatılmasını sağlamak amacıyla Valiliğimizce projelendirme çalışmalarına başlanılmıştır.

Bu kapsamda bu yerin ve alanın sanayi müzesi ve sosyal ve kültürel donatı alanlarının yer alacağı bir cazibe merkezine dönüştürülmesi için Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Makine, Sıhhi Tesisat, Elektrik, Statik ve Peyzaj Mimarlığı Projelerinin Hazırlanması çalışmaları hızla devam etmektedir."

1883 yılında Amerikan İç Savaşları yıllarında İngiliz asıllı Lavanten Mr. Gold tarfından yapılarak Yağ Fabrikası olarak işletmeye açılan fabrika yıllar içinde 1916 1. Dünya Savaşı’nda işgal kuvvetlerin gemileri tarafından bombalanarak tahrip edilir.Cumhuriyetin kurulmasıyla Turyağ tarafından yeniden işletmeye açılır,1938’e kadar yağ ve sabun fabrikası olarak devam eder.İkinci Dünya Savaşı’nda ise  güvenlik nedeniyle İstanbul’daki Deniz Astsubay okulu buraya taşınır.Savaş sonrası askeri depo oarak kullanılan  bina 1948’de  Ziraat Bankası’na devredilir,kullanılmayan bina Milli Savunma Bakanlığı’nın mülkü olur.İngiliz Konolisi tarzında inşa edilen bina, 18x24 m ölçülerindeki 432 metrekare oturumu olan kesme taş bina 1500 metrekarelik bir arsaya sahip. Özgün kesme taş beden duvarların içinde yüksek kaliteli çelik putreller ile gerçekleştirilmiş özgün bir yapı sistemine sahip .Mübadele yıllarında Giritli göçmenlerin de bir süre barındırıldığı yer olarak kent tarihinde yer aldığı biliniyor.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500