Mersin'de Dünyanın En Yaygın Beyin Hastalığı Migren'e Dikkat Çekildi

Mersin'de Dünyanın En Yaygın Beyin Hastalığı Migren'e Dikkat Çekildi

22 Temmuz Dünya Beyin Günü'nde Migren Hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi,Mersin Üniversitesi,Mersin Kent Konseyi ve Alzheimer Derneği Mersin Şubesi'nin katkılarıyla bir etkinlik düzenlendi.

Mersin'de Dünyanın En Yaygın Beyin Hastalığı Migren'e Dikkat Çekildi
Mersin'de Dünyanın En Yaygın Beyin Hastalığı Migren'e Dikkat Çekildi Pala
Advert Advert

Mersin'de 22 Temmuz Dünya Beyin Günü'nde Büyükşehir Kongre Mekezi'nde Dr. Hülya Atilla'nın Moderatörlüğünü üstlendiği Migren En Yaygın Beyin Hastalığı konulu etkinliğin konuşmacıları  Prof. Dr. Aynur Özge,Prof. Dr. Şebnem Atıcı,Prof. Dr. Fevziye Toros migrenle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya Başağrısı Cemiyeti (IHS) Toplumsal Farkındalık Komisyonu Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Prof.Dr. Aynur Özge,"Bu yıl 22 Temmuz Dünya Beyin Günü bu yıl Dünya Nöroloji Federsyonu ve Dünya Başağrısı Cemiyeti tarafından migrene adanmıştır." dedi.Migrenle ilgili konuşmasında Prof. Dr. Özge,yaşanan örneklerden yola çıkarak insan sosyal yaşamını derinden etkilediğine işaret ederek insanı nasıl derinden etkilediğini ifade etti. Özge,Yaşanan "ataklar" ağrılarla insanı nasıl mutsuz ve kaygılı yaptığını,çevresine de bu olumsuzlukları yansıttığının altını çizerken 22 Temmuz Dünya Beyin Günü'nde tüm dünyayı beş temel mesaj sunulduğunu açıkladı.

Beş Temel mesajı dile getirirken Özge,Tüm dünyada en yaygın beyin hastalığının migren olduğunu, her yedi kişiden biri bu hastalıkla uğraştıını ; migren insanların yaşam kalitesini engellediğini; yeterli tanı konulamayan bir hastalık olması nedeniyle az oranda tedavi edilebildiğini ; dünyada sosyoekonomik yükü olmasına rağmen araştırma bütçesinden en az pay alan hastalık olduğuna dikkat çekerken ; migren hastaları gerekli ihtiyaç duydukları tıbbi ve sosyal  yardımları alamadığının altını çizdi.Migreni tanımlarken Özge,genetik yapıdan kaynaklanan bir hastalık olduğunun altını çizerken  beyinde yaşanan bir dizi kimyasal değişim sonucu yaşanan bir hastalık olduğunu, hastalıkla ilgili belirtileri sıraladı. Migreni tetikleyicileriyle ilgili olarak Emosyonel Faktörler ve  Cinsiyet Hormonları etkilerini örneklerle açıklarken,migren ataklarının dört fazdan oluştuğunu belirtti.Çoğu kez sinüzit hastalarının, üst solunum problemleri yaşayan hastaların  % 70'nin gerçekte migren hastaları olduğunun bu konuda  doğru tanı konulmasının önemine vurgu yaptı.Yapılan anketlerde pekçok insanın migren hastası olduğunu çok kolay tesbit edildiğini,hastaların sadece rahatsızlık yaşadığında ilaç kullandığını,tedavisini tamamlamadan hastalar ilaçları kestiğini ,bu tür davranışla tedavinin tamamlanamadan devam ettiğini,uzun zaman aldığını ifade ederek yaşanan migren ağrılarının genellikle  4 ile 72 saat sürdüğünü belirttiği konuşmasında migren hastalığının tamamen geçmediğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Şebnem Atıcı,Prof. Dr. Fevziye Toros migrenle ilgili açıklamalarda bulundu

Migren özgün genetik yatkınlığı olan bireylerde uygun koşullar gerçekleştiğinde yaşanan bir dizi değişimi yansıtan özel bir başağrısı türüdür. Tıpta tanımlanan 13 ana başlıkta toplamda 290’ı bulan başağrısı çeşidi içinde yer alan 27 farklı türü ile teşhis ve tedavisi özellik arz eder. Bunun yanısıra Migren TÜM DÜNYADA EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞI’dır. Tüm dünyada ağrıya bağlı olarak yarattığı yaşam kalitesi düşüşü nedeniyle engellilik yaratan ancak yaşamı tehdit etmeyen en önemli 6. Hastalık olarak kabul edilmektedir. Keza ağrı atakları sırasında sağlık kurumlarının meşguliyeti ve yapılan sağlık harcamalarına, hasta bireylerin ağrıya bağlı iş ve güç mağduriyetleri eklendiğinde dolaylı sosyoekonomik yük açısından ise 3.sıradadır. Migrenin “kronik” yani müzmin şekli gelişmektedir ve bu durum Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre acil müdahale listesindeki ilk 10 hastalık içerisindedir. Hastaların dörtte birinde yaşam kalitesinin %90’ı aşan oranlarda bozulduğu rapor edilmiştir. Hastaların %65 ten fazlası migren atakları nedeniyle işyerlerinde sorun yaşadıklarını bildirmişlerdir.Bu tür hastalar için Amerika’da yılda 40 milyon dolar, Avrupa da ise 50 milyon dolar harcanıyor.  DALY (disability-adjusted life years) yani engellilik durumuna göre ayarlanmış hastalığa maruz kalınan yıllar hesabıyla migren felçten sonraki en önemli ikinci hastalıktır.Ülkemizde 3 kez yapılan kapsamlı saha çalışmaları her 5 kadından biri ve her 10 erkekten birinde Migren türü başağrısı olduğu gösterilmiştir. Migrenli olguların özellikle 20-50 yaş aralığında tavan yaptığı dikkate alındığında toplumun üretken kesimine verdiği zarar ortadadır. Buna karşın bu olguların çoğunluğu “sinüzit, psikolojik, gerilim ağrısı” gibi uygun olmayan teşhislerle çoğunluğu nörolog veya ağrı olmayan hekimler, yetkin olmayan çeşitli meslekten uzmanlardan ve hatta komşuları tarafından tedavi edilmektedir. 

Migrende yaşanan başağrısı ve ilgili sağlık sorunlarına bağlı yaşam kalitesi düşmesi ve mutsuzluğa sebep olmaktadır. Oysa ki migren doğumdan mezara dek her yaşta görülen, “kür” olmayan ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Üretken yaştaki kadınlarımızı erkeklere oranla iki kat daha fazla etkilemektedir. Hastaların büyük kısmı uygun bir ağrı önleyici tedaviyle normal bir yaşam kalitesi sürdürebilirler. Migren tedavisinde sıkça dile getirilen “migren ameliyatı, sülük, hacamat, fitoterapi vb” ispatlanmamış     tedavilerin yeri yoktur.     Bu yıl 22 Temmuz Dünya Beyin Günü bu yıl Dünya Nöroloji Federasyonu ve Dünya Başağrısı Cemiyeti tarafından migrene adanmıştır. Ülkemizde Türk Nöroloji Derneği ve Türk Algoloji Derneği tarafından ortak olarak ilk kez aynı mesajlarla yurdun dört bir yanında 50 ye yakın merkezde düzenlenen halka açık eğitim toplantılarında konuya ait farkındalığın artırılması hedeflenmektedir. Hastaların ilgili hekimlerle bire bir iletişim kurmasına fırsat veren bu toplantılar migrenin bilimsel bilgiler ışığında teşhis ve tedavi edilmesi konusunda önemli bir uygulama olacaktır. Aynı zamanda toplumda migrenin olması gerekenden az tanı alıp, tedavi edilen ve bir o kadar da küçümsenen bakış açısına da katkı sunması hedeflenmiştir.

22 Temmuz Dünya Beyin Günü etkinliği çerçevesinde Migren ile ilgili salon girişinde kitap standı açıldı,konuklara Dünya Beyin Günü temalı tişörtler dağıtıldı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500